9. 7. svátek má Drahoslava




Vláda chce prodloužit nouzový stav do 16. března a za porušování covidových nařízení uvalit zákaz činnosti na jeden rok

8. února 2021   (20:05)
Vláda chce prodloužit nouzový stav do 16. března a za porušování covidových nařízení uvalit zákaz činnosti na jeden rok
foto: pribram.cz

V případě opakovaného porušování vládních opatření by tak mohl být firmám a podnikatelům uložen i zákaz činnosti na jeden rok, přehled o opakovaném porušování vládních nařízení by získala policie.


Vláda chce prodloužit nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru o dalších 30 dnů. Schválila žádost Sněmovně. Podpořila také zvýšení náhrad pro lidi v karanténě a vznik nového systému kompenzací, který by měl dostat pomoc k podnikatelům rychleji a ve větším objemu. Restrikce zavedené proti šíření nákazy kabinet nezpřísnil, rozpracovat strategii pro návrat maturantů do škol uložil Ústřednímu krizovému štábu. V Česku začala distribuce vakcín od firmy AstraZeneca. Nedělní počet případů koronaviru byl mírně nižší než před týdnem.

Nouzový stav, který vládě umožňuje nařizovat některá opatření a také nasazovat do nemocnic vojáky, má zatím končit s nedělí 14. února po 132 dnech. Vláda ho chce prodloužit do 16. března. Sněmovna by žádost měla posuzovat ve čtvrtek odpoledne, s podporou komunistů tentokrát kabinet počítat nemůže. K podpoře nouzového stavu vyzvali politické strany zdravotničtí a lékařští odboráři. Úpravy legislativy tak, aby nebylo potřebné prodlužování nouzového stavu, v úterý proberou špičky sněmovních stran.
Kompenzační bonus podnikatelům postiženým epidemií podle předlohy schválené vládou stoupne z 500 na 1000 Kč denně. Zaměstnavatelé dále získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Hlavním kritériem bude v obou případech splnění poklesu tržeb o nejméně 50 procent. Pokračovat bude také program Antivirus, případně další podpory, která na program Antivirus navazují. Opozice a někteří podnikatelé kritizovali vládní pomoc jako složitou a roztříštěnou, k některým silně zasaženým oborům se pomoc podle nich nedostala. "Programy, které se ukázaly jako problematické, budou utlumeny," uvedlo ministerstvo financí.
Dosavadní opatření proti šíření epidemie podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala fungovat, v minulém týdnu proto mluvil o možnosti omezit cestování mezi kraji. Další členové vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) se k tomu ale nekloní. Vláda už ale schválila rozšíření registru přestupků o přestupky spáchané podle krizového zákona. V případě opakovaného porušování vládních opatření by tak mohl být firmám a podnikatelům uložen i zákaz činnosti na jeden rok, přehled o opakovaném porušování vládních nařízení by získala policie.

Motivačně by naopak mělo působit zvýšení náhrady mzdy lidí v karanténě, které bylo na vládě ve dvou variantách. Vláda se přiklonila k tomu, aby lidé v karanténě dostávali navíc bonus až 370 Kč za den. Druhou možností bylo dočasné zvýšení nemocenské ze 60 na 90 procent redukovaného průměrného výdělku.
Uvolnit by se také částečně mohla omezení pro školní docházku. Vláda má na stole návrh, podle kterého by se mohly do lavic vrátit nejprve poslední ročníky středních škol. Předpokládá se pravidelné testování žáků i zaměstnanců škol na koronavirus. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) má podmínky návratu maturantů 1. března do škol rozpracovat Ústřední krizový štáb, mimo jiné je třeba zajistit nákup testů a jejich distribuci. Vedení školských odborů se vyslovilo proti tomu, aby se odpovědnost za testování přenášela na učitele. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) upozornil, že jen v hlavním městě by testování žáků posledních ročníků středních škol stálo až 15 milionů Kč týdně a je pro něj potřeba vyškolit 800 pracovníků.

V neděli přibylo v Česku 2415 případů koronaviru, tedy o 157 méně než před týdnem. V předchozích dnech v týdnu nově nakažených spíše přibývalo. V neděli se ale méně testuje a i proti předchozí neděli laboratoře provedly méně testů. Aktuálně se s nákazou potýká přes 97.000 lidí, s nemocí covid-19 od začátku epidemie zemřelo 17.333 lidí.

V nemocnicích v neděli ubylo zhruba 30 lidí s covidem na 5473 pacientů. Ve vážném stavu je 986 z nich, tedy o 11 méně než v sobotu. Statistiky ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, v nemocnicích ale dál zůstávají. Podle ministerstva zdravotnictví jsou proto nemocnice dál na hraně svých kapacit.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii Výrazný vrchol na Hořovicku láká turisty skalními útvary, kamenným schodištěm i … TIP NA VÝLET Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně Po chladnějších dnech se počasí v Česku vrací do letního režimu. Nad střední Evropu se … AKTUÁLNĚ Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci Obyvatelé i návštěvníci Dobříše mohou v letních měsících využít nové veřejné pítko na … Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert Sedlčanská kotlina bude v sobotu 11. července patřit burácejícím motorům. Na druhý … SPORT Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Termín letošních komunálních a senátních voleb je pevně stanoven. Volit se bude 9. a … POLITIKA Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. … ZAJÍMAVOSTI Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé … AKTUÁLNĚ Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice … Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala … ZAJÍMAVOSTI
Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz