12. 12. svátek má Simona

Vítězslav Klimt: Pohádková země bude, ale ne v Pičíně

24. září 2019   (06:06)
Vítězslav Klimt: Pohádková země bude, ale ne v Pičíně

Kamarádky jí říkaly, že do Pičína nikdo nepřijede. První rok sem zavítalo na dvacet tisíc lidí. Po smrti Vítězslavy Klimtové zůstala brána Pohádkové země zavřená. A loutky se do Pičína už zřejmě nevrátí


Ilustrovala několik desítek knih, od pohádkových příběhů, přes povídky až po dobrodružné knížky pro kluky. Vytvořila více než sedm stovek loutek. Některé měří pouze několik centimetrů, jiné jsou v životní velikosti. Kamarádila se s herečkou Helenou Růžičkovou a režisérem Zdeňkem Troškou. Ale hlavně s dětmi.

Právě pro ně vytvořila Pohádkové země. Místa, kde se děti mohou osobně seznámit s jejími skřítky a strašidly. „Udělala jsem si vlastní svět a teď sem chodí lidé a radují se stejně jako já,“ uvedla tenkrát autorka. Tu největší Pohádkovou zemi jste mohli ještě před pár lety navštívit v obci Pičín. Byla to jediná země, kde děti kromě loutek našly i samotnou autorku.


Celý život se řídila rčením: „Svět je krásný a lidé jsou dobří.“ Plna elánu byla až do poslední chvíle. Letos 10. září to byly tři roky, co nás navždy po dlouhé nemoci opustila. Pičínskou Pohádkovou zemi dodnes připomíná  skromná cedulka na vratech. Ty jsou však zamčené.

Zkontaktovali jsme jednoho z jejích synů, Vítězslava Klimta, abychom zjistili, co mají se skřítky a strašidly v plánu.

„V Pičíně Pohádkovou zemi již neplánujeme, ale připravujeme expozici jinde. Bude to poblíž, ale nyní nemohu ještě říci, kde přesně. Jen prozradím, že to bude na hradě nebo na zámku. Když vše klapne, otevřeme expozici již v příštím roce,“ uvedl pro pribram.cz Vítězslav Klimt.

Postavičky ze svých knih nechala autorka ve svém domě v Pičíně ožít v polovině 90. let. Dvěstěpadesát loutek bylo instalováno ve sklepě, dvou patrech domu i v Kouzelné zahradě, kde měli skřítci své domky a drak svůj skutečný kamenný hrad. Ve druhém patře seděla její maminka v životní velikosti. Byla tam s rodinou Drnovců. To byli její oblíbenci, napsala o nich pět knih. Byla asi jedinou výtvarnicí, která neprodávala své obrazy. Ani skřítky. Nechtěla, aby to bylo komerční. Ale kohokoli vždy ráda naučila postavičky vyrobit.

V současné době jsou loutky Vítězslavy Klimtové k vidění v Klášterci nad Ohří a na hradě Berchtold. Svou stálou expozici měla autorka i na zámku v Hořovicích. Podle slov Vítězslava Klimta tam však byly nevyhovující prostory (expozice byla umístěna ve sklepích) a loutky tak utrpěly velké škody.

Ilustrovala několik desítek knih, od …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Příčinou vzniku požáru je nedbalost při manipulaci se žhavým popelem. Výši škody vzniklé požárem vyčíslil vyšetřovatel na jeden milion korun. Včasným zásahem hasiči uchránili hodnoty za dva miliony korun. Celá událost se obešla bez zranění. 12. prosince 2019   (17:14) Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Na Příbramsku víc lidí zemřelo, než se narodilo. 12. prosince 2019   (15:48) Vodohospodářský majetek investice potřebuje Vodohospodářský majetek investice potřebuje Je majetek, který je viditelný na první pohled, a je majetek, který je našemu oku skrytý a víme o něm pouze v okamžiku, kdy přestane fungovat. Přesně takovým majetkem je ten vodohospodářský. 12. prosince 2019   (13:27) Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Požár rodinného domu v obci Nechvalice byl ohlášen ve čtvrtek před desátou hodinou ranní. Hasiči vyhlásili druhý poplachový stupeň. 12. prosince 2019   (11:09) Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Vjezdy do Pražské ulice budou nově o víkendu uzamykány tak, jako je tomu ve všedních dnech, tj. v deset hodin dopoledne 12. prosince 2019   (08:43) Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestaurovány 12. prosince 2019   (06:07) Vánoční jarmark zaplnil školu Vánoční jarmark zaplnil školu V úterý se v budově základní školy ve Školní ulici uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. 11. prosince 2019   (19:01) Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna a o den později závod odstartuje 11. prosince 2019   (17:02) Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Příbramští policisté zintenzivňují kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti či plynulosti silničního provozu výkon služby. Zaměřovat se budou především na obchodní centra, parkoviště u nich a na místa, kde se soustřeďuje větší množství osob. 11. prosince 2019   (14:28) Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Nakreslete vánoční obrázek pro Ježíška a zapojte se do jedinečné mezinárodní soutěže 11. prosince 2019   (12:17)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz