15. 10. svátek má Tereza

Vítězslav Klimt: Pohádková země bude, ale ne v Pičíně

24. září 2019   (06:06)
Vítězslav Klimt: Pohádková země bude, ale ne v Pičíně

Kamarádky jí říkaly, že do Pičína nikdo nepřijede. První rok sem zavítalo na dvacet tisíc lidí. Po smrti Vítězslavy Klimtové zůstala brána Pohádkové země zavřená. A loutky se do Pičína už zřejmě nevrátí


Ilustrovala několik desítek knih, od pohádkových příběhů, přes povídky až po dobrodružné knížky pro kluky. Vytvořila více než sedm stovek loutek. Některé měří pouze několik centimetrů, jiné jsou v životní velikosti. Kamarádila se s herečkou Helenou Růžičkovou a režisérem Zdeňkem Troškou. Ale hlavně s dětmi.

Právě pro ně vytvořila Pohádkové země. Místa, kde se děti mohou osobně seznámit s jejími skřítky a strašidly. „Udělala jsem si vlastní svět a teď sem chodí lidé a radují se stejně jako já,“ uvedla tenkrát autorka. Tu největší Pohádkovou zemi jste mohli ještě před pár lety navštívit v obci Pičín. Byla to jediná země, kde děti kromě loutek našly i samotnou autorku.


Celý život se řídila rčením: „Svět je krásný a lidé jsou dobří.“ Plna elánu byla až do poslední chvíle. Letos 10. září to byly tři roky, co nás navždy po dlouhé nemoci opustila. Pičínskou Pohádkovou zemi dodnes připomíná  skromná cedulka na vratech. Ty jsou však zamčené.

Zkontaktovali jsme jednoho z jejích synů, Vítězslava Klimta, abychom zjistili, co mají se skřítky a strašidly v plánu.

„V Pičíně Pohádkovou zemi již neplánujeme, ale připravujeme expozici jinde. Bude to poblíž, ale nyní nemohu ještě říci, kde přesně. Jen prozradím, že to bude na hradě nebo na zámku. Když vše klapne, otevřeme expozici již v příštím roce,“ uvedl pro pribram.cz Vítězslav Klimt.

Postavičky ze svých knih nechala autorka ve svém domě v Pičíně ožít v polovině 90. let. Dvěstěpadesát loutek bylo instalováno ve sklepě, dvou patrech domu i v Kouzelné zahradě, kde měli skřítci své domky a drak svůj skutečný kamenný hrad. Ve druhém patře seděla její maminka v životní velikosti. Byla tam s rodinou Drnovců. To byli její oblíbenci, napsala o nich pět knih. Byla asi jedinou výtvarnicí, která neprodávala své obrazy. Ani skřítky. Nechtěla, aby to bylo komerční. Ale kohokoli vždy ráda naučila postavičky vyrobit.

V současné době jsou loutky Vítězslavy Klimtové k vidění v Klášterci nad Ohří a na hradě Berchtold. Svou stálou expozici měla autorka i na zámku v Hořovicích. Podle slov Vítězslava Klimta tam však byly nevyhovující prostory (expozice byla umístěna ve sklepích) a loutky tak utrpěly velké škody.

Ilustrovala několik desítek knih, od …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz