26. 10. svátek má Erik
Vinotéky zaplní Svatomartinská vína

11. listopadu 2020   (08:17)
Vinotéky zaplní Svatomartinská vína
foto: pribram.cz

Po celé zemi se od dnešních 11 hodin mohou otevírat první láhve Svatomartinských vín ročníku 2020.


V jedenáct hodin, jedenáctého listopadu po celé zemi začínají oslavy svatého Martina, které trvají zhruba dva týdny. Letošní ročník bude oproti minulým letům určitě jiný. Obvykle se prodá okolo dvou milionů lahví. Se současnými zavřenými restauracemi a vinárnami se ale na takové číslo vinaři nejspíš nedostanou. Pokles prodeje tak může být až o jednu čtvrtinu.

Výhradně ta vína, která svou kvalitou uspějí u hodnocení, mohou nosit známku Svatomartinské 2020. Při bodování musí víno získat nejméně 80 z celkových 100 bodů. Znalci hodnotí čistotu, vůni, barvu a chuť.
Hrozny pro toto víno vinaři sklízeli od poloviny září. V předešlých letech se sklízely o dva až tři týdny dříve. Pozdnější sklizeň byla zapříčiněna letošními nižšími teplotami. Vinaři tak měli kratší čas na výrobu. S kvalitou to však souviset nijak nebude. Jejich mnohaleté zkušenosti zaručují, že i ročník 2020 bude povedený.
„Moravská a česká vína patří k hezkým chvílím v našich životech a nejinak tomu bude i letos a se Svatomartinským vínem. Hezké chvíle se dají jednoduše zažít i doma,“ sdělil Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Letošní Svatomartinská vína prý budou velmi aromatická s lehkým ovocným charakterem. Budou vynikat svou svěžestí díky pikantním kyselinkám (způsobené nižší teplotou, kdy víno nedostává tolik kyselinky). Vína z červených bobulí budou v mnoha ohledech podle vinařů výrazně jiná než vyzrálá léta starších ročníků. Budou prý velmi svěží, a to kvůli kratší době jejich výroby.
Označení „Svatomartinské víno“ bylo oficiálně registrováno v roce 1995. Od roku 2005 je jeho vlastníkem Vinařský fond. Pravá Svatomartinská vína jsou označena etiketou se známým symbolem sv. Martina na koni.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz