Viktor Baier: Brankářský talent z Příbrami nakukuje do světa velkého fotbalu
6. října 2022 (14:42)
foto: FCVP Ondřej Pastor / se souhlasem
Liga Mistrů je ve světě profesionálního fotbalu něco jako svatý grál. Hodně týmů po ní touží a málokdo se do ní opravdu dostane. Speciálně pro české týmy s nesrovnatelně nižšími rozpočty se každá úspěšná kvalifikace rovná malému zázraku. Jeden takový zázrak právě prožívá v letošním ročníku Viktoria Plzeň a s ní i příbramský odchovanec a velký talent českého fotbalu, Viktor Baier.
Každý mladý fotbalista sní o tom, jaké to musí být nastoupit proti Barceloně nebo proti Bayernu Mnichov. Viktor Baier, sedmnáctiletý brankář a juniorský reprezentant už nemusí snít. Příbramský odchovanec před letošní sezónou přestoupil (po předchozím hostování) do dorostu Viktorie Plzeň. Díky letošnímu postupu A-týmu Viktorky do základní skupiny Ligy Mistrů se automaticky kvalifikoval do juniorské ligy UEFA (UEFA YOUTH LEAGUE) i plzeňský dorostenecký tým do 19 let.
Jedná se v podstatě o mládežnickou obdobu Ligy Mistrů, neboť akademie a rezervy profesionálních fotbalových týmů nastupují proti stejným klubům jako jejich A-týmy. Plzeňská Viktorie U19 má za sebou již 3 zápasy s evropskými giganty - Interem Milán, Barcelonou a Bayernem Mnichov. Po úvodních dvou prohrách si tým trenéra Ondřeje Šimla v úterý připsal první 3 body do tabulky, po senzačním vítězství 2:1 nad Bayernem Mnichov.
Důležitější než samotné body či vítězství je pro plzeňské mladíky možnost konfrontace se špičkovými evropskými týmy. Baier díky svým kvalitním výkonům plní roli brankářské jedničky Viktorie a má tak příležitost okusit si jiný rychlostní stupeň a technickou vyspělost zahraničních šutérů.
Zápasy UEFA YOUTH LEAGUE se pochopitelně těší i výrazně větší mediální pozornosti než domácí dorostenecká liga. Po prohře 0:3 s Barcelonou hodnotil Baier zápas: „Cítil jsem se dobře, ale samozřejmě mě mrzí, že jsme prohráli, protože individuální výkon je až na druhém místě. Mnohem radši bych vyměnil výhru za svůj třeba horší výkon. Jsem ale rád, že jsem předvedl, co umím. Před zápasem jsem byl hodně nervózní, lezlo mi to do hlavy, ale vlastně už v 1. minutě jsem chytil balon, což je pro gólmana to nejdůležitější. Byl to ohromný zážitek a ze zápasu si odnáším to, že je pořád na čem pracovat, že se můžu posouvat. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je hrát proti jednomu z nejlepších týmů na světě. Práce je dost a bude mě to určitě motivovat do dalších zápasů, abych předváděl ještě lepší výkony a mohl se dostat co nejdřív na top úroveň“.
foto: FCVP Ondřej Pastor / se souhlasem
V úterním utkání proti Bayernu si Baier připsal několik důležitých zákroků, kterými podržel své mužstvo. I přes to, že viktoriáni inkasovali úvodní gól v 69. minutě, nesložili zbraně a bojovali až do konce. Plzeňský tým si vytvořil spoustu šancí a v 87. minutě se konečně dočkal vyrovnání po krásné spolupráci Alexandra Sojky, Jakuba Kuleho a Milana Krůty. Když už se schylovalo k remíze, přišla již v nastaveném čase poslední standardní akce Plzně. Po centru Sojky za obranu Bayernu se efektivním skluzem k míči dostal Paluska a rozhodl o překvapivém vítězství plzeňského dorostu. „Byl to neskutečný pocit. Když dáte takový gól v 90. minutě, a ještě proti Bayernu, je to nepopsatelné. Budu si to určitě pamatovat až do konce života!“, uzavřel Paluska.
Bonusem navíc pro mladé fotbalisty je jistě i možnost podívat se večer na hlavní zápasy A-týmu. Zážitek z hučícího kotle nablýskané Allianz Arény v Mnichově či návštěva Camp Nou v Barceloně se jen tak nezapomíná. Když spustí 70 000 diváků v hledišti oslavné chorály nebo když fanoušci zpívají klubovou hymnu, jde z toho člověku mráz po zádech. Mnozí z českých fotbalistů si na takových stadionech zahrají poprvé a dost možná i naposledy. Přejme si, aby příbramský Viktor Baier podobných zážitků nasbíral ještě mnoho.
foto: FCVP Ondřej Pastor / se souhlasem
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Související
•Příbram rozstřílela béčko Sigmy Olomouc a je na dohled prvnímu místu v tabulce
•Příbramští fotbalisté mají nového generálního partnera. Klub se přejmenuje
•Tomáš Zápotočný: Klub má stále finanční problémy, ale jsem optimista a věřím, že se podaří situaci stabilizovat
Další články
Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava
Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo?
Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí
Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda
Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město …
KULTURA
Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení
Nejen Příbram trápí černé skládky. Nelegální černou skládku v přírodě a popelnice plné …
FOTO
Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi
Most přes dálnici D4 u Jíloviště se bude bourat a na jeho místě vyroste nový. Důvodem …
AKTUÁLNĚ
Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky
Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. …
TIP NA VÝLET
Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra
Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč …
DOPRAVA
Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli
Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve …




