Video: Veterináři a hasiči likvidují chov v Sedlčanech napadený ptačí chřipkou
Nepřehlédněte
4. ledna 2023 (13:47)
foto, video: pribram.cz / Jakub Pečenka
Drůbež usmrcují v kontejnerech s oxidem uhličitým, skončit by měli večer.
Veterináři a hasiči dnes před polednem začali s utrácením 12.000 kuřat a 1000 krůt z velkochovu v Sedlčanech na Příbramsku napadeného ptačí chřipkou. Drůbež usmrcují v kontejnerech s oxidem uhličitým, skončit by měli večer, řekl novinářům na místě ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný. Ptačí chřipka se potvrdila v podniku Farma Druhaz poté, co majitel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Vedení firmy chce po likvidaci drůbeže co nejrychleji obnovit chov.
Veterinářům pomáhá téměř pět desítek hasičů, na místě je i záchranný útvar Hlučín. Přístupové cesty k areálu hlídá desítka policistů. Podle ředitele územního odboru Hasičského záchranného sboru Příbram Tomáše Horváta by likvidace drůbeže měla být hotová do setmění, do pozdního večera pak ještě potrvá dezinfekce hal.
Přípravy začaly ráno, veterináři a hasiči museli nejdříve vybudovat dezinfekční zóny a postavit veškerou techniku. Do areálu navezli čtyři plynotěsné kontejnery, které vystačí pro 24 tun drůbeže. To je podle Horváta dostatečná kapacita pro napadený chov. Zaplynovat celou halu s kuřaty nebylo podle Vraného ze stavebního hlediska možné.
Na manipulaci s plynem a naplňování kontejnerů dohlíží pohotovostní středisko veterinární správy z Hradce Králové. Drůbež nosí do kontejnerů pracovníci ve speciálních ochranných oblecích. "Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Jedna začne plnit kontejner s krůtami, který potom odjede do asanačního podniku, a my budeme pokračovat dál v dezinfekci hal a v utrácení zbylé drůbeže," uvedl Vraný před polednem.
Jak se nákaza na farmu dostala, zatím není jasné. Veterináři ještě vyšetřování neukončili. Podle Vraného je několik možností, nákazu tam mohlo zanést volně žijící ptactvo nebo se tam mohla dostat prostřednictvím krmiva či personálu. Ptačí chřipka byla podle Vraného potvrzena také u uhynulé volně žijící husy nalezené v minulých dnech v Sedlčanech.
"Je vidět, že to prostředí je evidentně zatíženo, ten tlak bude stoupat a záleží hodně na tom, jak chovatelé dokážou ochránit své chovy," řekl Vraný. Zavádět kvůli tomu nad rámec dosavadních opatření další speciální kontroly v chovech by ale podle něj nebylo šťastné, protože každý další vstup dalších lidí je možným rizikem.
Jak se nákaza na farmu dostala, zatím není jasné. Veterináři ještě vyšetřování neukončili. Podle Vraného je několik možností, nákazu tam mohlo zanést volně žijící ptactvo nebo se tam mohla dostat prostřednictvím krmiva či personálu. Ptačí chřipka byla podle Vraného potvrzena také u uhynulé volně žijící husy nalezené v minulých dnech v Sedlčanech.
"Je vidět, že to prostředí je evidentně zatíženo, ten tlak bude stoupat a záleží hodně na tom, jak chovatelé dokážou ochránit své chovy," řekl Vraný. Zavádět kvůli tomu nad rámec dosavadních opatření další speciální kontroly v chovech by ale podle něj nebylo šťastné, protože každý další vstup dalších lidí je možným rizikem.
Veterináři a hasiči dnes také pokračují v likvidaci části velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bude nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic, může to trvat týdny.
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince loňského roku zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy, poslední byla v malochovu slepic v Ostravě.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá již v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech dnes kvůli ptačí chřipce utratí 12.000 kuřat a tisícovku krůt
•Sedlčanská farma Druhaz, v níž se objevila ptačí chřipka, chce co nejrychleji obnovit chov
•Ptačí chřipka se objevila ve velkochovu kuřat a krůt v Sedlčanech
Další články
Středočeské skiareály se chystají na sezonu, investovaly hlavně do zasněžování
Provozovatelé čtyř středočeských lyžařských areálů investovali před zimní sezonou …
/FOTO/ Na přejezdu v Hudčicích se srazil vlak s náklaďákem, na místě šest zraněných. Pro jednoho letěl vrtulník
V pondělí před druhou hodinou odpolední vyjely všechny složky integrovaného …
AKTUALIZOVÁNO
Dvořákův památník zve na den pro rodiny
V úterý 28. října připomene Památník Antonína Dvořáka 180. výročí narození hudebníkova …
Gastro agent: Rynk
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
FOTO
Na radnici v Dobříši funguje Tichá linka!
Městský úřad Dobříš rozšiřuje své služby o moderní a inkluzivní řešení. Díky Tiché …
107 let republiky: Příbram si připomene vznik Československa pietními akty
Město Příbram zve veřejnost k důstojné vzpomínce na vznik republiky. Pietní akty …
Zažijte podzimní prázdniny plné dobrodružství: Hornické muzeum zve na zábavu i poznání
Hornické muzeum Příbram připravilo pro rodiny s dětmi pestrý program. Návštěvníci …
Vítr láme větve a vyvrací stromy. Hasiči mají desítky zásahů. Stromy způsobily i nehody
Od nedělního dopoledne mají hasiči ve Středočeském kraji desítky výjezdu kvůli …
FOTO
Příbram – Chrudim 1:1. Řezníček zachránil bod v závěru 14. kola Chance ligy
Fotbalisté Příbrami remizovali s MFK Chrudim 1:1 v domácím utkání 14. kola Chance …




