Video: Příbramí prošel Tříkrálový průvod s živými velbloudy
NEPŘEHLÉDNĚTE
6. ledna 2023 (18:05)
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
Sedmiletí velbloudí sourozenci už na podobných akcích účinkovali, do Příbrami ale zavítali poprvé.
Příbramí dnes odpoledne prošel Tříkrálový průvod s živými velbloudy. Na náměstí T. G. Masaryka se mudrci Kašpar, Melichar a Baltazar poklonili jezulátku, kterému podle legendy přivezli zlato, kadidlo a myrhu. Podívanou si nenechaly ujít davy lidí, největší pozornost přitahovali cirkusoví velbloudi Fatima, Abdul a Aiša. Město se tak vrátilo k tradici, kterou přerušila pandemie koronaviru. Loni a předloni se svátek Tří králů v Příbrami musel obejít bez průvodu.
Velbloudi do Příbrami přijeli z cirkusu Šimek, který má zimoviště u Českého Brodu na Kolínsku. "Město Příbram nás požádalo, tak jsme tady," řekla Anna Alešová z cirkusu. Sedmiletí velbloudí sourozenci už na podobných akcích účinkovali, do Příbrami ale zavítali poprvé.
Průvod v čele se třemi králi vyšel od budovy radnice. Přes Jiráskovy sady a Pražskou ulici směřoval ke svaté rodině na náměstí T. G. Masaryka. Letos Marie s Ježíškem a Josefem koledníky nečekali na pódiu, ale v betlému u vánočního stromu, kde nahradili vyřezávané figury.
Charita Příbram při této příležitosti zahájila Tříkrálovou sbírku. Její výtěžek bude letos určen na obnovu vybavení denního stacionáře, který organizace provozuje na náměstí T. G. Masaryka. Zařízení poskytuje pomoc lidem, kteří mají sníženou soběstačnost.
Přispět do sbírky je letos možné několika způsoby - koledníkům přímo v ulicích, do kasiček Charity Příbram, které jsou tentokrát v denním stacionáři a na Svaté Hoře, nebo lze podpořit sbírku on-line.
Svátek Tří králů odkazuje na trojici mudrců, kteří se po pastýřích přišli do Betléma poklonit právě narozenému Ježíši. Královské koruny i jména jim přidala až o mnoho set let později umělecká tradice a lidová zbožnost. V církevním kalendáři je tento den uveden jako slavnost Zjevení Páně, která připomíná i Ježíšův křest a zázrak, při němž proměnil vodu ve víno.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na Svaté Hoře jsou k vidění i betlémy z Itálie
•Do Příbrami dnes dorazí Tři králové na velbloudech
•Program: Tříkrálový průvod směřuje za Svatou rodinou
Další články
Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně
Po chladnějších dnech se počasí v Česku vrací do letního režimu. Nad střední Evropu se …
AKTUÁLNĚ
Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci
Obyvatelé i návštěvníci Dobříše mohou v letních měsících využít nové veřejné pítko na …
Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert
Sedlčanská kotlina bude v sobotu 11. července patřit burácejícím motorům. Na druhý …
SPORT
Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat!
Termín letošních komunálních a senátních voleb je pevně stanoven. Volit se bude 9. a …
POLITIKA
Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla
Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. …
ZAJÍMAVOSTI
Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron
Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé …
AKTUÁLNĚ
Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu
Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy
Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala …
ZAJÍMAVOSTI
Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili
Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem …
AKTUÁLNĚ
Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem
Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s …
DOPRAVA




