Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic
2. června 2020 (10:46)
foto: ajc
Návrh zákona na úplný zákaz klecových chovů slepic v ČR míří tento týden v Poslanecké sněmovně do druhého čtení, a tak bude už brzy o osudech českých slepic v drátěných klecích jasno.
Už více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic. Naprostá většina by přitom upřednostnila česká vejce z alternativních chovů před klecovými vejci z Polska, a to i v případě,
že by ta česká byla dražší, ukazuje nejnovější průzkum. Návrh zákona na úplný zákaz klecových chovů slepic v ČR míří tento týden v Poslanecké sněmovně do druhého čtení, a tak bude už brzy o osudech českých slepic v drátěných klecích jasno.
že by ta česká byla dražší, ukazuje nejnovější průzkum. Návrh zákona na úplný zákaz klecových chovů slepic v ČR míří tento týden v Poslanecké sněmovně do druhého čtení, a tak bude už brzy o osudech českých slepic v drátěných klecích jasno.
Podle průzkumu společnosti PPM Factum považuje 9 z 10 Čechů ochranu zvířat za důležitou hodnotu, která si zaslouží pozornost ze strany politiků. Více než dvěma třetinám obyvatel zároveň dává smysl, aby Česká republika chránila zvířata přísněji, než to vyžaduje Evropská unie. Pro zákaz klecového chovu slepic v Česku se pak v průzkumu vyjádřilo dokonce 78 procent dotázaných.
„Ukazuje se vzrůstající trend, pokud jde o podporu zákazu klecových chovů slepic. Zatímco v červenci 2018 bylo pro 73 procent Čechů, dnes už je to o pět procentních bodů více. Je vidět, že Čechům záleží na dobrém zacházení se zvířaty a nechtějí podporovat krutost klecových chovů, kde je 20 slepic narváno do malé drátěné klece bez možnosti si popoletět nebo alespoň roztáhnout křídla,“ hodnotí výsledky průzkumu předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat Marek Voršilka.
foto: ajc
„Není nejmenší důvod zvířata trápit v klecích, když existují přijatelnější varianty chovu. To si uvědomují i samotní čeští spotřebitelé a pouhých pět procent z nich by zvolilo levnější polská klecová vejce před českými bezklecovými alternativami. Nehrozí tedy, že by polský dovoz z klecových chovů převálcoval české producenty vajec, jak nás někteří pořád straší,” dodává Voršilka.
Pro zákaz klecových chovů slepic se už dříve v rámci kampaně Výzva Babišovi veřejně vyslovily také některé známé osobnosti jako například režisér Zdeněk Troška, herec Otakar Brousek ml. nebo zpěvačka Heidi Janků. V rámci této kampaně veřejnost apelovala na premiéra a šéfa hnutí ANO, aby s poslanci ve své straně jednal o podpoře zákazu v Poslanecké sněmovně, protože právě poslanci ANO v únoru návrh potopili v zemědělském výboru i ve výboru pro životní prostředí. Babišovi podle jeho slov dorazilo během jediné noci přes tisíc mailů. Kampaň však přerušil příchod koronavirové epidemie. Nyní se téma vrací na půdu sněmovny - návrh míří tento týden do druhého čtení, závěrečné hlasování se očekává v červenci.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Ivo Krajc
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Vojenské lesy a statky: Brouk je na ústupu, pomáhá i satelit
Všichni návštěvníci lesů nejen v CHKO Brdy si pamatují kalamitu, kterou způsobil …
FOTOGALERIE
Ranní chaos u příbramských škol: město chystá změny a plánuje „kiss and ride“ zóny
Každé ráno se před příbramskými školami opakuje stejný scénář: kolony aut, zastavování …
DOPRAVA
Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku
Jen v loňské sezóně zachránili dobrovolníci z organizace Pomáháme srnčatům z.s. přes …
ZVÍŘATA
V Husově ulici porazilo auto chodce na přechodu
Před půl sedmou večer v pondělí 23. února byla nahlášena nehoda s chodcem v Příbrami v …
AKTUALIZOVÁNO
V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin
V Chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo patnácté maloplošné zvláště chráněné území – …
ZAJÍMAVOSTI
Smrtelná vzteklina se objevila u psa dovezeného do Evropy
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na závažný případ zavlečení vztekliny do …
Chcete rozhodnout, kde policie „chytí“ řidiče za rychlou jízdu? Zapojte se do Speed Marathonu 2026!
Máte pocit, že někteří řidiči jezdí příliš rychle právě u vás? Teď máte šanci …
Na Slapech se provádí generální oprava mostu na hrázi, vyžádá si uzavírku
Na Slapské přehradě byla letos zahájena generální oprava mostu. Práce potrvají do roku …
Příbram bude hostit republikový šampionát. Do města přijede elita dětského krasobruslení
Zimní stadion v Příbram se od 6. do 8. března stane dějištěm Mistrovství České …
Srážka dvou Fordů u obce Obory, kvůli vyšší škodě vyjela k nehodě policie
V pondělí 23. února krátce před sedmou hodinou ranní se v katastru obce Obory na …





