Více než čtvrtina domácností v ČR si může dovolit koupit jen základní potraviny
17. prosince 2022 (09:56)
foto: Kaufland/PR
Potraviny v předešlém měsíci meziročně zdražily asi o 27,1 procenta. Vzrostly zejména ceny mouky o 48 procent, polotučného trvanlivého mléka o 53 procent, vajec o 72 procent, olejů a tuků o 41 procent, brambor o 42 procent a cukru o 109 procent.
Přibližně 28 procent českých domácností si může dovolit nakupovat jen základní potraviny. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Více než polovina rodin vyhledává pouze zlevněné potraviny. Nejčastěji Češi za jídlo měsíčně utratí 5000 až 10.000 korun. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.
Ve slevách potraviny nejvíce nakupují nezaměstnaní, senioři, rodiče na rodičovské dovolené, pracovníci v oblasti zemědělství, lesnictví, obchodu či služeb, stojí v průzkumu. Akce zároveň častěji vyhledávají ženy než muži. Kvůli rostoucím cenám začala téměř pětina českých domácnosti nakupovat méně kvalitní potraviny a asi 15 procent se rozhodlo ušetřit změnou jídelničku.
"Zásadní pomoc s pořizováním potravin, například prostřednictvím potravinové banky, ale zatím potřebuje pouze minimum českých domácností," řekla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Přibližně 37 procent rodin za jídlo měsíčně utratí 5000 až 10.000 korun, téměř třetina 3000 až 5000 korun. S 10.000 korunami si vystačí asi 82 procent domácností. Více než 10.000 korun má na nákup potravin vyhrazeno asi 18 procent respondentů.
Nejčastěji jsou to lidé pracující v armádě, bezpečnostních složkách, IT, telekomunikacích nebo ve zdravotnictví, vyplývá z průzkumu. Za jídlo si připlácí spíše muži, studenti vysokých škol a lidé ve věku 45 až 54 let. Nejvyšší výdaje mají Pražané. V menších městech si starší lidé přilepšují vlastním chovem zvířat či pěstováním zeleniny a ovoce, zjistil KRUK.
"Téměř bez ohledu na věk, měsíční příjem a sociální postavení jsou Češi velmi citliví na ceny a rádi vyhledávají slevové akce. V regionech sousedících s Polskem navíc neváhají za nákupem levnějších potravin vycestovat do zahraničí – dokonce více než třikrát častěji, než činí průměr z celé republiky," řekla Palendalová. Za českými hranicemi jídlo nakupuje asi desetina domácností, stojí ve zprávě.
Průzkum se uskutečnil letos v říjnu, zpracovala ho společnost STEM/MARK. V říjnu inflace v ČR činila 15,1 procenta, v listopadu zrychlila na 16,2 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.
Potraviny podle něj v předešlém měsíci meziročně zdražily asi o 27,1 procenta. Vzrostly zejména ceny mouky o 48 procent, polotučného trvanlivého mléka o 53 procent, vajec o 72 procent, olejů a tuků o 41 procent, brambor o 42 procent a cukru o 109 procent. Celkově patřila listopadová inflace v Česku k nejvyšším v Evropě. Vyšší byla například v Turecku, Moldavsku, na Ukrajině, v Pobaltí či v Maďarsku, vyplynulo z analýzy společnosti Portu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Nemají vlastního pána, potěšíte je i společnou vycházkou
•Kapry z čistých vod Padrťských rybníků v Brdech nabídnou Vojenské lesy veřejnosti pod stovku
•Řezníci radí, jak usmažit ten nejlepší vepřový řízek na Štědrý večer
Další články
Peníze po Vánocích: realita, o které se moc nemluví
Vánoce jsou za námi a s nimi i období, kdy se nad penězi přemýšlí o něco méně než …
Meteorologové vydali výstrahu kvůli silnému větru a tvorbě závějí
Od středy 31. prosince od 11:00 do pátku 2.01. 2026 do 22 hodin platí výstraha na …
Český folklor: Kritika vánoční pohádky a silvestrovských pořadů nikdy nezklamou
Vánoce jsou za námi a tím i jeden z nejoblíbenějších vánočních obyčejů. Ne, nejde o …
Vlašský ořech jako mozek a další plody, které připomínají lidské orgány
Od pradávna lidé věřili, že příroda nám dává znamení. Tvary plodů a rostlin prý …
Zajímavosti
Středočeský kraj rekordně investuje do vody: modernizace pěti projektů zajistí stabilní dodávky pitné vody
Středočeští zastupitelé schválili dotace na modernizaci pěti vodohospodářských …
Čím si připíjíme na Silvestra a Vánoce: prosecco, šampaňské nebo český sekt?
Bublinky patří k největším symbolům oslav. Na Silvestra i o Vánocích saháme po šumivém …
Zajímavosti
Last Vish Nite potřetí: Rocková a punková noc rozezní Příbram
Rock, punk a pořádná dávka energie. Už 30. prosince se v Příbrami uskuteční třetí …
Chovatelé musí být ve střehu kvůli ptačí chřipce
Rostoucí počet ohnisek ptačí chřipky a šíření nákazy může zasáhnout i Příbramsko. …
Sváteční past: Co dělat, když vám dojdou léky a ordinace je zavřená
Sváteční volno je pro většinu lidí čas klidu. Pro pacienty, kterým dojdou pravidelně …
Zdravotnictví
Tento týden nás čeká chladno a větrno, na hory dorazí i trvalejší sněžení
Pondělí 29. prosince začalo přesně podle předpovědí Českého hydrometeorologického …




