1. 3. svátek má Bedřich

Více než 70 % ředitelů příbramských škol hodnotí kapacitu gymnázií jako naddimenzovanou

15. února 2021   (13:38)
Více než 70 % ředitelů příbramských škol hodnotí kapacitu gymnázií jako naddimenzovanou
foto: ehlová

Jedním z kroků optimalizace školství je i sloučení příbramských gymnázií.


Plánovaným záměrem Středočeského kraje v oblasti školství je optimalizace středních škol v kraji. Hlavním důvodem k rozhodnutí kraje jako zřizovatele těchto škol je dle sdělení radního pro oblast vzdělávání a sportu Milana Váchy zásadní nerovnováha v nabídce středoškolského vzdělávání na území Středočeského kraje s tím, že nepoměr spočívá ve velkém počtu míst na gymnáziích, čímž se deformuje přístup ke vzdělávání.

Jedním z kroků této optimalizace je i sloučení příbramských gymnázií. „Z pohledu zřizovatele se problematika sloučení gymnázií města netýká, ale víme, že toto téma mezi příbramskými občany rezonuje. Nás, jako zřizovatele základních škol ve městě, zajímal i názor odborné veřejnosti. Proto jsme oslovili ředitelky a ředitele našich škol a požádali je o vyplnění dotazníku k uvedenému tématu,“ říká místostarostka Zorka Brožíková, která má školství ve své gesci.
Z odpovědí vyplývá, že více než 70 % ředitelů hodnotí kapacitu příbramských gymnázií jako naddimenzovanou. Více než polovina z nich vnímá vliv odchodu dětí z 5. a následně 7. tříd na víceletá gymnázia na úroveň vzdělávání na 2. stupni a v souvislosti s tím se více než 70 % ředitelů domnívá, že by mělo sloučení gymnázií pozitivní vliv na úroveň výchovně vzdělávacího procesu v základních školách.
„Komentáře ředitelů k otázkám v dotazníku se dají shrnout do názoru, že na druhém stupni základních škol chybí kompletní skladba populace žáků, mizí zdravá konkurence a motivace ke vzdělávání a také, že často jsou ke studiu přijímáni i žáci, kteří neodpovídají profilu žáka víceletého gymnázia. Zároveň v odpovědích zaznělo i to, že je dobře, když je síť škol pestrá a zdůraznění faktu, že Gymnázium pod Svatou Horou má velmi atraktivní program v oblasti živých jazyků a nabízí prostředí menší střední školy,“ pokračuje Zorka Brožíková a dodává: „Výsledky dotazníku nepovažujeme za překvapující, neboť se setkáváme s podobnými názory a vyjádřeními u pedagogické veřejnosti již dlouhá léta.“

V reakci na podněty občanů, kteří se k tématu sloučení gymnázií vyjadřují, zaslal starosta města na Středočeský kraj e-mail. „Bylo nám oznámeno, že ve věci optimalizace bude definitivní rozhodnutí na Zastupitelstvu Středočeského kraje. Dovoluji si tedy tímto z pozice starosty města tlumočit vedení kraje nesouhlasný postoj velkého počtu příbramských občanů se záměrem slučování gymnázií. Prosím, aby jej zastupitelé vzali při rozhodování v potaz a uvědomili si závažnost a možné dopady svého rozhodnutí,“ uvádí Jan Konvalinka v e-mailu adresovaném vedení kraje.
Zbývá dodat, že podle nejnovějších zpráv by ke sloučení gymnázií mělo dojít od 1. září příštího roku s tím, že zůstanou zachovány všechny studijní programy, tj. čtyřletý, osmiletý i šestiletý, přičemž zachována zůstane i specializace na cizí jazyky. Proces útlumu bude postupný, poslední student by měl opustit budovu Gymnázia pod Svatou Horou v roce 2024 nebo 2025.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Eva Švehlová
autor: Jakub Pečenka








Další články

Příbramáci si ještě zalyžují. Sjezdovky v okolí drží skvělé podmínky i na konci zimy Příbramáci si ještě zalyžují. Sjezdovky v okolí drží skvělé podmínky i na konci zimy Lyžařské areály na Příbramsku hlásí stále dostatek sněhu a plánují provoz minimálně do … SPORT Příbramské divadlo se představí na ČT art. Zapojí se do projektu Divadelní jaro 2026 Příbramské divadlo se představí na ČT art. Zapojí se do projektu Divadelní jaro 2026 Příbram se letos výrazně zapíše do mapy české kultury. Divadlo A. Dvořáka Příbram se … KULTURA Reklama kasina u aquaparku zmizela. Město zasáhlo po vlně kritiky rodičů Reklama kasina u aquaparku zmizela. Město zasáhlo po vlně kritiky rodičů Reklama na kasino umístěná v těsné blízkosti příbramského aquaparku vzbudila mezi … AKTUÁLNĚ Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši Ani v sobotu neměli záchranáři a hasiči klidný den a zasahovali u nehody v Obořišti, … FOTOGALERIE Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu Zastupitelstvo města Příbram na svém únorovém jednání schválilo poskytnutí finanční … POLITIKA Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví Ještě nedávno jsme si nastavovali budík na pět ráno, četli knihy o produktivitě a měli … LIFESTYLE Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme Když se řekne ADHD, většina lidí si představí neposedné dítě ve školní lavici. Jenže … NEPŘEHLÉDNĚTE Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná? Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná? Příbram nabízí na své poměry poměrně široké možnosti sportovního vyžití. Obyvatelé … ANKETA Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Držení telefonu za jízdy nebo zastavování na autobusových zastávkách. To jsou podle … DOPRAVA
Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola V sobotu 28. února od 16 hodin se uskuteční dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz