Vězni v Příbrami běželi závod za ostnatým drátem
21. května 2023 (07:10)
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
Sto odsouzených mužů se v sobotu zúčastnilo běžeckého závodu. Pořádal se v rámci akce Yellow Ribbon Run 2023 na podporu vězněným a propuštěným ženám.
V příbramské věznici se uskutečnil osvětový běh Yellow Ribbon Run na podporu vězněným a propuštěným ženám. Letos se ho zúčastnilo 100 trestanců. Na start se tak postavilo o dvacet méně vězňů oproti loňskému roku, kdy se běželo v červnu.
Hlavní myšlenkou této běžecké akce je osvěta a snaha o to, aby veřejnost dala šanci lidem s trestní minulostí a aby se dařilo hledat zaměstnavatele, kteří dají práci lidem po dokončení výkonu trestu. „Cílem je dát těmto lidem i jejich rodinám druhou šanci. Chceme upozornit, že když si oblékneme tričko se žlutou stužkou, nikdo nepozná, zda jste ředitel věznice, odsouzený nebo zaměstnavatel,“ podotýká Gabriela Slováková z projektu Yellow Ribbon Run.
Yellow Ribbon Run neboli Běh se žlutou stužkou upozorňuje na problém složitého začleňování propuštěných vězňů zpět do společnosti, se kterým se Česká republika dlouhodobě potýká.
Ročně je z výkonu trestu na svobodu propuštěno více než 10 000 osob – záznam v rejstříku trestů je pro ně stigmatem, který komplikuje jejich návrat zpět do plnohodnotného života. Skutečnost je taková, že 50 % firem vyžaduje trestní bezúhonnost. Šanci najít práci tak má pouhá polovina lidí s trestní minulostí. Pokud navíc vězeň nemá na svobodě fungující zázemí, představuje návrat k trestné činnosti často první volbu, ke které se uchýlí. To s sebou přináší nejen ekonomickou zátěž a sociální problémy, ale bohužel i další oběti trestných činů.
Vysoká nezaměstnanost osob po výkonu trestu existuje i přes fakt, že charakter trestné činnosti není v rozporu se zaměstnatelností. I propuštěný vězeň se může stát spolehlivým a loajálním zaměstnancem. Při pracovním pohovoru by každý měl být posuzován na základě svých schopností a dovedností, nikoliv na základě své minulosti. Tím, že poskytneme lidem propuštěným z vězení možnost pro důstojný život a dáme jim druhou šanci, přispíváme k bezpečí ve společnosti a chráníme potenciální oběti trestných činů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na pochod Praha-Prčice vyrazilo 21.760 turistů
•Příbram otočila duel v Jihlavě a stále drží osud ve svých rukách
•Turisté se dnes vydají na trasy 56. ročníku pochodu Praha-Prčice
Další články
Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami
Kulturní dům Příbram zve všechny, kdo chtějí fandit českému týmu na Mistrovství světa …
SPORT
Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,59 Kč do 43,90 Kč …
DOPRAVA
Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd
Milovníci přírody, Brd i nevšedních zážitků mají jedinečnou příležitost nahlédnout do …
ZAJÍMAVOSTI
Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem
Hledáte nenáročný výlet, kde se spojí historie, krásné interiéry i procházka v parku? …
TIP NA VÝLET
Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty
Už v sobotu 16. května odstartuje 59. ročník jednoho z nejslavnějších turistických …
AKTUÁLNĚ
V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu
Ve čtvrtek 14. května ráno mířily hasičské vozy do ulice Gen. R. Tesaříka v …
AKTUÁLNĚ
Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit
Kyberkriminalita v Česku dál prudce roste. Jen za první čtvrtletí letošního roku …
AKTUÁLNĚ
Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut
Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod …
AKTUALIZOVÁNO
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči …
AKTUÁLNĚ
Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu
PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze …
NEPŘEHLÉDNĚTE




