12. 4. svátek má Julius

Věžní hodiny na sedlčanském muzeu stojí. Stroj má v dílně firma, která opravovala i Staroměstský orloj

2. dubna 2022   (08:10)
Věžní hodiny na sedlčanském muzeu stojí. Stroj má v dílně firma, která opravovala i Staroměstský orloj
foto: MěÚ Sedlčany

Vlivem počasí se hodiny zpožďovaly, a proto město přistoupilo k jejich renovaci.


Pořád poledne, tak nyní vypadá čas na hodinách Městského muzea v Sedlčanech. Důvodem, proč jsou věžní hodiny zastaveny, je renovace jejich stroje, který má nyní v péči firma L.Heinz z Lysé nad Labem. „Vlastní renovace by měla být provedena do třech měsíců. Následně již nebude docházet ke zpožďování hodin vlivem počasí jako dosud,“ uvedlo město Sedlčany.

Výběr realizátora opravy město zdůvodňuje letitými zkušenostmi. Firma L.Heinz se podílela také na rekonstrukci Staroměstského orloje. „Celé soustrojí a vše, co s orlojem souvisí, bylo pečlivě rozebráno, zabaleno, z radnice převezeno do dílen, kde proběhly všechny restaurátorské zásahy podle druhu součástky. Některé části byly demontovány poprvé od války v roce 1945,“ popisuje rekonstrukci z let 2017 a 2018 web společnosti. Demontována byla například kalendářní deska, poničená na koci války. Následně ji nahradila zcela nová a její výmalba je nyní stejná jako Mánesova deska uložená v Muzeu města Prahy. Mezi referencemi oprav věžních hodin L.Heinz zmiňuje nejen další pražské dominanty – chrám sv. Víta či Loretu, ale také kostel sv. Mikuláše v Jincích nebo zámek ve Vysokém Chlumci.
Na čas na muzejních hodinách se teď obyvatelé Sedlčan po nějakou dobu nebudou moci spolehnout. Jako alternativu doporučuje město hodiny kostela svatého Martina.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu … Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu … DOPRAVA Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, … ROZHOVOR Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká … ZAJÍMAVOSTI Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje … DOPRAVA Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti Tento víkend patří v Příbrami turistice, historii i společenskému dění. V sobotu 11. a … AKTUÁLNĚ Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace Policisté se v uplynulých dnech zaměřili na bezpečnost u přechodů pro chodce, a to … AKTUÁLNĚ Zimní sezóna na nové D4: sypače najezdily téměř 40 tisíc kilometrů Zimní sezóna na nové D4: sypače najezdily téměř 40 tisíc kilometrů Zimní údržba nové dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem byla pro tým Via Salis Operations … DOPRAVA Malý, ale neohrožený. To je kulíšek nejmenší Malý, ale neohrožený. To je kulíšek nejmenší Je nejmenší, ale zároveň nejodvážnější a možná i nejdrzejší sovou. Ano, řeč je o … POZNÁVÁME BRDY
Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho ze tří soustrojí opět v plné síle. … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz