19. 5. svátek má Ivo




Většina potravin v dubnu meziměsíčně zdražila, nejvíce jablka

27. dubna 2024   (09:17)
Většina potravin v dubnu meziměsíčně zdražila, nejvíce jablka
foto: pixabay

Oproti loňskému březnu si lidé museli připlatit zejména za bydlení, stravování a ubytování.


Většina potravin, které pravidelně sleduje Český statistický úřad (ČSÚ), v dubnu meziměsíčně zdražila. Nejvíce vzrostla cena za kilogram jablek, a to o 9,07 procenta na 37,28 koruny. O 7,04 procenta více - 21,14 koruny - stál také kilogram pšeničné hladké mouky. Některé položky podle dat ČSÚ zdražily i v meziročním srovnání. Zatímco v dubnu loňského roku kilogram brambor vyšel na 21,98 koruny, letos cena činila 27,42 koruny, což bylo o 24,75 procenta více.

Údaje vycházejí z pravidelného měsíčního průzkumu ČSÚ. Ceny jsou zjišťovány jednorázově v terénu a nevstupují do výpočtu měsíčních spotřebitelských cen.
V dubnu proti březnu stoupla cena devíti ze 13 položek, které ČSÚ sleduje. O shodně tři procenta více stál kelímek bílého jogurtu, tedy 10,66 koruny, a kilogramová cihla eidamu, která vyšla na 180,95 koruny. O 3,22 procenta na 180,42 koruny zdražil kilogram vepřové pečeně a mírně, od jednoho do dvou procent, si lidé meziměsíčně připlatili také za brambory, světlé lahvové pivo, cukr či máslo. Zatímco eidam, bílý jogurt, mouka a cukr vyšly ve srovnání s březnem dráž, meziročně jejich cena klesla.
Naopak o přibližně pět procent na 43,62 koruny v dubnu meziměsíčně zlevnilo deset vajec. Ta měla nižší cenu i meziročně, a to o více než čtvrtinu. Výrazněji, o 18,39 procenta, proti loňsku dále zlevnil cukr a o 14,27 procenta na 23,85 koruny litr polotučného mléka. Ve srovnání s uplynulým rokem pak v dubnu vzrostla cena pěti položek. Po bramborách s výrazným odstupem následovalo pivo, které se prodávalo o pět procent dráž než loni. Mírné zvýšení cen se dotklo i vepřové pečeně, jablek a másla.

Z březnových dat ČSÚ vyplývá, že ceny průmyslových výrobců zůstaly meziročně nezměněné, ceny v zemědělství klesly o 13,2 procenta, ceny stavebních prací vzrostly o 1,6 procenta a služby pro podniky zdražily o 4,1 procenta. Meziměsíčně pak ceny zemědělských výrobců vzrostly o 3,2 procenta, ceny stavebních prací o 0,3 procenta, ceny tržních služeb o 0,7 procenta a ceny průmyslových výrobců naopak zlevnily o 0,1 procenta. Tento vývoj podle analytiků nedává důvod proto, aby ožila spotřebitelská inflace. V dalších měsících ale bude zmírňovat tempo zlevňování potravin, komentovali tehdy.
Meziroční růst spotřebitelských cen činil v březnu podle ČSÚ dvě procenta, stejně jako tomu bylo v únoru. Oproti loňskému březnu si lidé museli připlatit zejména za bydlení, stravování a ubytování. Ceny klesly pouze u potravin a nealkoholických nápojů, informoval už dříve ČSÚ.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem Dotčené osoby využily právo na odpověď podle § 10 tiskového zákona. Text zveřejňujeme … Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky Česká pošta dočasně uzavřela devět poboček Pošta Partner. Důvodem je finanční schodek … AKTUÁLNĚ Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné … SPORT Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce V České republice byl po zhruba měsíci znovu potvrzen výskyt nebezpečného parazita … AKTUALIZOVÁNO Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo elektráren v … NEPŘEHLÉDNĚTE Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO Současný místostarosta Vladimír Karpíšek dnes na svém profilu uvedl, že se v letošních … BLESKOVÁ ZPRÁVA Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Psychologové upozorňují, že české děti mají méně odolnosti vůči stresu než jejich … ZAJÍMAVOSTI Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ U základní školy v Bohutíně proběhla preventivní dopravní akce s názvem „Slunce na … AKTUÁLNĚ Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 245 obcí z celé České … ZAJÍMAVOSTI
Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost Na Březových horách vzniká velkoplošná malba, která má na zhruba sto metrech … NÁZOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz