23. 5. svátek má Vladimír

Většina lidí podle ankety nesouhlasí s likvidací hald u Příbrami

14. července 2020   (18:15)
Většina lidí podle ankety nesouhlasí s likvidací hald u Příbrami
foto: pribram.cz

V anketě hlasovalo více než 1000 čtenářů.


Haldy kameniva, které jsou na Příbramsku pozůstatkem uranové těžby, by mohla obklopit těžká technika. Dokumenty k záměru těžby, proti níž se bouří stále větší počet místních, bude předmětem zjišťovacího řízení. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) má už k dispozici všechny podklady a úředníci se jimi zabývají.

O likvidaci uranových hald se jedná už delší dobu, státní podnik Diamo přilehlým obcím navrhl několik variant řešení. Záměr má řadu kritiků, obávají se nepříznivého vlivu na životní prostředí a zdraví lidí. Stoupenci naopak poukazují na to, že se díky odtěžení hald v okolí sníží radonová zátěž.
Na ministerstvu podle tiskového mluvčího Ondřeje Charváta pokračují dvě zjišťovací řízení, jedno se týká odvalu šachty číslo 15 a druhé odvalů šachet 11 a 19. "V obou případech má MŽP již k dispozici všechna vyjádření, stanoviska a další podklady. Vydání závěrů obou zjišťovacích řízení předpokládáme během prázdnin. Výsledek zjišťovacích řízení, a tedy ani další postup nelze předem předjímat," dodal Charvát.
V anketě, kterou jsme zveřejnili 12. července, hlasovalo k dnešnímu dni 1066 čtenářů. Na otázku, zda souhlasí či nesouhlasí s likvidací hald, odpověděla většina (71%) záporně. Pro odtěžení kameniva hlasovala menšina (29%).

Na výsledek netrpělivě čeká mimo jiné Příbram, která chce vědět, zda rozebírání uranových hald nebude mít nepříznivý dopad na životní prostředí. Starosta Jan Konvalinka (za ANO) připomněl, že problematikou likvidace odvalů se zabývalo nejedno vedení Příbrami.
"V současné době čekáme na zpracování posouzení vlivu postupného odtěžování odvalů na přírodu a na obyvatele. Na základě zjištěných závěrů budeme dále jednat s Diamem, s. p.," sdělil Konvalinka. "Jsme si vědomi toho, že rozebírání odvalů může mít negativní vliv jak na obyvatele, tak na životní prostředí, může být spjato i s určitými emocionálními souvislostmi. Zkrátka a dobře, čekáme na výsledky expertiz a podle nich upravíme stanovisko města Příbrami," dodal starosta.

V minulosti se proti záměru bouřili například lidé z Milína, Lešetic či příbramské části Brod, kteří kvůli němu také podepisovali petice. Nedávno vznikla další petice, stojí za ní starosta Petrovic a krajský zastupitel za STAN Petr Štěpánek, starosta obce Háje David Lukšan (nez.) a geolog Petr Kareš. Na internetu ji dosud podpořilo kolem 240 lidí.

Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry. Celkový objem vytěžených prostor činí 44,5 milionu metrů krychlových. Založeno bylo 26 odvalů, na něž bylo uloženo téměř 28 milionů krychlových metrů hlušiny.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Jakub Pečenka








Další články

U Příbrami v plamenech: Z hořícího vlaku Regionova evakuovali třicet lidí, strojvedoucí utrpěl šok U Příbrami v plamenech: Z hořícího vlaku Regionova evakuovali třicet lidí, strojvedoucí utrpěl šok Mezi Příbramí a Březnicí dnes večer hořel vlak Regionova. Hasiči z vozu evakuovali … AKTUALIZOVÁNO Příbram vymírá, nebo se konečně mění? Mladí lidé mají jasno Příbram vymírá, nebo se konečně mění? Mladí lidé mají jasno Příbram byla pro mnoho lidí dlouhá léta samozřejmým místem k životu. Dnes se ale čím … NÁZOR LDM Group připravuje devět projektů. Do Příbrami může přinést až 400 nových bytů LDM Group připravuje devět projektů. Do Příbrami může přinést až 400 nových bytů LDM Group představuje dlouhodobou vizi rozvoje Příbrami. Pod vedením zakladatele a CEO … ROZHOVOR „Není divadlo jako divadlo,“ říká ředitel příbramského divadla Petr Bednář „Není divadlo jako divadlo,“ říká ředitel příbramského divadla Petr Bednář Divadlo A. Dvořáka v Příbrami patří k institucím, které mají v regionu výjimečné … ROZHOVOR Tipy na víkend: Divadlo bude patřit dětem, historické centrum zase závodníkům! Tipy na víkend: Divadlo bude patřit dětem, historické centrum zase závodníkům! Tento víkend se budou na Příbramsku konat tři velké a dlouho očekávané akce - Divadlo … NEPŘEHLÉDNĚTE Most u Jíloviště půjde brzy k zemi. Stavbaři budou stavět nový Most u Jíloviště půjde brzy k zemi. Stavbaři budou stavět nový Stavbaři v polovině června zbourají most přes dálnici D4 poblíž Jíloviště u Prahy a … Šmíráci v oblacích: Když vám nad zahradou krouží cizí dron Šmíráci v oblacích: Když vám nad zahradou krouží cizí dron Hračka pro děti za pár tisíc, nebo sofistikovaný nástroj pro zloděje a lidi bez špetky … AKTUALIZOVÁNO Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli Dobříš se opět promění v místo, kde to žije od rána do večera – DOBŘÍŠSKÉ MÁJOVÉ … KULTURA Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,99 Kč do 44,40 Kč … DOPRAVA
Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války Hluboko v brdských lesích se ukrývá místo, které bylo kdysi jedním z nejstřeženějších … TIP NA VÝLET
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz