4. 5. svátek má Květoslav




Většina Čechů s příjmy vystačí, finanční problémy má stále více lidí

9. srpna 2022   (10:16)
Většina Čechů s příjmy vystačí, finanční problémy má stále více lidí
foto: pixabay

Situace byla zatím nejhorší v roce 2012, kdy končila hospodářská krize.


Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu, který letos v květnu až červenci provádělo Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Snadno s příjmy vychází 53 procent českých domácností a obtížně 45 procent. Hůře jsou na tom podle průzkumu hlavně důchodci, dělníci a ženy v domácnosti.

V posledních 20 letech byla nejhorší situace v roce 2012, kdy končila celosvětová hospodářská krize. Tehdy uvádělo 30 procent domácností v Česku, že s příjmy vychází snadno, a 69 procentům příjmy nestačily. Od roku 2013 se situace zlepšovala. Loni v červnu si na objem příjmů stěžovalo 40 procent domácností a 58 procent uvádělo, že s příjmy vystačí snadno. Letos ale pozitivních odpovědí meziročně o pět procentních bodů ubylo a stejnou měrou narostl podíl domácností s finančními potížemi.
Letos výrazně rostou ceny energií či pohonných hmot i dalšího zboží a služeb. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v Česku letos v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta.

Ve výrazně horší situaci jsou podle průzkumu domácnosti s příjmem do 20.000 korun. V této skupině skoro tři čtvrtiny domácností uvádějí, že s příjmy vycházejí jen obtížně. U domácností s příjmy nad 40.000 korun má potíže 32 procent z nich. Potíže vyjít se svým příjmem častěji uváděli důchodci či lidé pracující v dělnických profesích a také ženy v domácnosti nebo na rodičovské či mateřské dovolené.
Finanční problémy se také častěji objevují u lidí s nižším vzděláním. U domácností lidí se středním vzděláním bez maturity nebo vyučených vystačí s příjmy obtížně 55 procent z nich. Mezi lidmi se středním vzděláním s maturitou má potíže s financemi 43 procent domácností a mezi vysokoškoláky 25 procent.

Naprostá většina Čechů, a to přes 90 procent, řekla v průzkumu, že příjmy jejich domácnosti vystačí na základní potřeby - jídlo, oblečení či běžné potřeby pro domácnost. Podobný podíl lidí také nemá potíže s výdaji na zdravotní péči nebo léky. Nadpoloviční většina dotázaných uvedla, že příjmy domácnosti stačí rovněž na koníčky, kvalitnější potraviny či spoření. Méně než polovina lidí si může dovolit finančně podporovat své rodiče či rodiny svých dětí nebo kupovat zahraniční dovolené a luxusní zboží.

Do velmi obtížné finanční situace se za posledních 12 měsíců od konání průzkumu dostalo 21 procent domácností v Česku. Jde o podobný podíl jako v předchozích třech letech. Nejhorší byla opět situace v roce 2012, kdy skoro dvě pětiny domácností uvedly, že se dostaly do problémů s penězi.

Za chudou pokládá svou domácnost 18 procent účastníků průzkumu a za bohatou 11 procent. Největší podíl Čechů - 70 procent - uvedlo, že jejich domácnost není chudá ani bohatá. Opět jde o podobné podíly jako při průzkumech z posledních let.

Průzkum provádělo CVVM v období od 14. května do 11. července. Zúčastnilo se ho 994 obyvatel Česka starších 15 let.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic Situace kolem afrického moru prasat (AMP) se v příhraničí dramaticky zhoršuje. … AKTUÁLNĚ Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Do Krevní challenge se zapojily střední školy z Příbramska. Během několika měsíců se … Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Tenhle týden začal příjemnými letními teplotami, ale blíží se změna počasí. Podle … AKTUÁLNĚ Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Už několik dní se na sociálních sítích objevovaly varovné příběhy lidí, kteří … AKTUÁLNĚ Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Povinné čipování psů v Česku platí už několik let, přesto tisíce majitelů dělají … NEPŘEHLÉDNĚTE Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? V české gastronomii se občas objeví jídlo, které nerozdělí jen přílohu od masa, ale i … ZAJÍMAVOSTI Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmnáct sběrných míst Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmnáct sběrných míst Středočeský kraj dá letos na provoz Potravinové banky pro Prahu a střední Čechy 2,5 … Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Česká republika zažívá mimořádně suché období. Součet srážek za měsíce březen a duben … NEPŘEHLÉDNĚTE Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? Na D4 otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? Na D4 otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá … AKTUÁLNĚ
Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Středočeský kraj chce od města Příbrami koupit školní budovu v ulici Gen. R. Tesaříka … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz