Veterináři a hasiči utratili drůbež z napadeného velkochovu v Sedlčanech
NEPŘEHLÉDNĚTE
4. ledna 2023 (21:24)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Jak se nákaza na farmu dostala, zatím není jasné. Veterináři ještě vyšetřování neukončili.
Veterináři a hasiči dnes v Sedlčanech na Příbramsku utratili 12.000 kuřat a 1000 krůt z velkochovu napadeného ptačí chřipkou. Drůbež usmrtili v kontejnerech s oxidem uhličitým. Likvidace chovu začala kolem poledne a zhruba v 19:00 byla dokončena, pokračují ještě dezinfekční a dekontaminační práce, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
Ptačí chřipka se potvrdila v podniku Farma Druhaz poté, co majitel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Vedení firmy chce po likvidaci drůbeže co nejrychleji obnovit chov. Předtím ale bude muset provést ještě novou dezinfekci a splnit další požadavky veterinářů.
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
Na likvidaci drůbeže se kromě veterinářů podílelo pět desítek hasičů, na místě byl i záchranný útvar Hlučín. Přístupové cesty k areálu hlídala desítka policistů. Přípravy začaly ráno, nejdříve bylo nutné vybudovat dezinfekční zóny a postavit veškerou techniku. Hasiči do areálu navezli čtyři plynotěsné kontejnery pro 24 tun drůbeže. Podle ředitele územního odboru Hasičského záchranného sboru Příbram Tomáše Horváta taková kapacita stačila pro napadený chov. Ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný novinářům řekl, že zaplynovat celou halu s kuřaty nebylo ze stavebního hlediska možné.
S utrácením začali veterináři před polednem. Na manipulaci s plynem a naplňování kontejnerů dohlíželo pohotovostní středisko veterinární správy z Hradce Králové. Drůbež nosili do kontejnerů pracovníci ve speciálních ochranných oblecích. "Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Jedna začne plnit kontejner s krůtami, který potom odjede do asanačního podniku, a my budeme pokračovat dál v dezinfekci hal a v utrácení zbylé drůbeže," uvedl Vraný před polednem.
Jak se nákaza na farmu dostala, zatím není jasné. Veterináři ještě vyšetřování neukončili. Podle Vraného je několik možností, nákazu tam mohlo zanést volně žijící ptactvo nebo se tam mohla dostat prostřednictvím krmiva či personálu. Ptačí chřipka byla podle Vraného potvrzena také u uhynulé volně žijící husy nalezené v minulých dnech v Sedlčanech.
"Je vidět, že to prostředí je evidentně zatíženo, ten tlak bude stoupat a záleží hodně na tom, jak chovatelé dokážou ochránit své chovy," řekl Vraný. Zavádět kvůli tomu nad rámec dosavadních opatření další speciální kontroly v chovech by ale podle něj nebylo šťastné, protože každý další vstup dalších lidí je možným rizikem.
Veterináři a hasiči dnes pokračovali také v likvidaci velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách je nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic. Vraný uvedl, že s kapacitou kafilérií i převozními kapacitami není v současnosti problém.
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince loňského roku zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy, poslední byla v malochovu slepic v Ostravě.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Video: Veterináři a hasiči likvidují chov v Sedlčanech napadený ptačí chřipkou
•Ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech dnes kvůli ptačí chřipce utratí 12.000 kuřat a tisícovku krůt
•Sedlčanská farma Druhaz, v níž se objevila ptačí chřipka, chce co nejrychleji obnovit chov
Další články
Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči
Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram
Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické …
ZDRAVOTNICTVÍ
Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti
Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. …
HISTORIE
Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích
Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. …
AKTUÁLNĚ
Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů
Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma …
AKTUALIZOVÁNO
Vydejte se na cestu do pravěku. U Jinců můžete objevit trilobity staré přes 500 milionů let
Zapomeňte na dinosaury. Pokud chcete nahlédnout ještě hlouběji do historie Země, …
TIP NA VÝLET
Záchranářům pomáhá na Slapech nový člun, původní se přestěhuje na Orlík
Středočeským záchranářům na Slapské přehradě pomáhá nový člun s moderní přístrojovou i …
FOTOGALERIE
Prokopská pouť rozproudí Březové Hory. Dorazí hasičská fontána, žehnání nové cisterny i hornická paráda. Oslavy omezí dopravu
První červencový víkend bude na Březových Horách patřit tradiční Prokopské pouti. …
AKTUÁLNĚ
Kamery na jatkách jako nový standard. A co Česká republika?
Velká Británie, Španělsko i Francie už mají na jatkách povinné kamerové systémy, které …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře
Policisté o uplynulém víkendu prověřili na silnicích Příbramska celkem 208 vozidel. …
DOPRAVA




