Velká vedra a na obloze ani mráček. Není divu, že se pomalu ale jistě vytrácí voda v přírodních tocích
2. srpna 2018 (06:10)
Počasí v naší republice je na úrovni zahraničních destinací. Vyhříváme se stejně jako třeba Španělsko nebo Itálie. Přináší to s sebou i řadu negativ.
Na Sedlčansku, jako všude po celé České republice, ukazuje už několik dní teploměr k 40 stupňům Celsia. Nekonečná horka bez dešťových přeháněk způsobují nejen nárůst požárů ale i úbytek vody. Potok Mastník je v dolním toku jeden centimetr pod hranicí sucha a průtok v Radíči dosahuje kolem pouhých 80 vteřinových litrů. Kritický stav zaznamenává říčka Brzina protékající Petrovickem, Krásnou Horou a nedaleko Zrůbku se vlévající do Vltavy. Ta je dokonce patnáct centimetrů pod hranicí sucha. Není divu, že se v korytě objevují kameny a stojatá voda v malých kalužích. Malé rybky, jako například pstruzi, tloušti a mřenky se ocitají v pasti. Po tekoucí vodě a proudu ani památky. Průchod mělkým korytem využívají skupinky dětí, jako cestu zpátky do nedalekého tábora v Kunclově Mlýně. Voda, která ještě zbyla, jim poslouží k příjemnému ochlazení po každé náročné túře. Dětem tato netradiční zábava vyčaruje úsměv na tváři, ochráncům přírody přibývají vrásky na čele.
V polovině srpna 2015 se odehrával stejný scénář. Ochrana fauny ČR byla nakonec nucena z vysychajícího koryta říčky Brziny vyzdvihnout stovky raků říčních, kteří zde bojovali o život, a poskytnout jim dočasný domov v záchranné stanici. „Brzinu jsme kontrolovali začátkem týdne, prozatím transfér raků není nutný. V říčce jsou hlubší místa, kde se ještě drží dostatek vody. Ale kdo ví, co bude za týden. Každopádně o problému víme a situaci sledujeme,“ říká Mgr. Martina Buchalová z Ochrany fauny ČR Hrachov.
V polovině srpna 2015 se odehrával stejný scénář. Ochrana fauny ČR byla nakonec nucena z vysychajícího koryta říčky Brziny vyzdvihnout stovky raků říčních, kteří zde bojovali o život, a poskytnout jim dočasný domov v záchranné stanici. „Brzinu jsme kontrolovali začátkem týdne, prozatím transfér raků není nutný. V říčce jsou hlubší místa, kde se ještě drží dostatek vody. Ale kdo ví, co bude za týden. Každopádně o problému víme a situaci sledujeme,“ říká Mgr. Martina Buchalová z Ochrany fauny ČR Hrachov.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: daš, foto: jk
Další články
Pozor na cesty do Prahy! První zářijový týden přinese komplikace
S koncem prázdnin musí cestující očekávat kvůli zvýšené intenzitě dopravy také …
AKTUÁLNĚ
Poslední měření sezony zjistilo zhoršení kvality vody na Živohošti
Na některých středočeských koupalištích se v závěru prázdnin mírně zhoršila kvalita …
AKTUÁLNĚ
„Já sem nechodím proto, abych byl druhý.“ Trenér Marek Čurilla o postupu, tvrdosti, mládeži i tom, proč je Příbram jeho druhý domov
Marek Čurilla je hlavním trenérem juniorky HC Baník Příbram a zároveň vede i dorost. V …
ROZHOVOR
Kdo chce město pro všechny generace? Příbramští patrioti vstupují do voleb
Zájmem Příbramských patriotů, pod vedením místostarosty Miroslava Peterky, je …
VOLBY 2026
Smlouva o telefonu: dokument, který by dnes potřebovala půlka internetu
Debaty o tom, kdy dát dětem první telefon, jak ho zakázat ve školách, kdy pustit děti …
NÁZOR
Český červený kříž pokračuje na zámku v Bukovanech v odkazu Alice G. Masarykové
Zámek v Bukovanech na Příbramsku sloužil po více než devadesát let jako ozdravovna a …
AKTUÁLNĚ
Rok práce, skryté poškození a vlhkost ve zdech. Kaple sv. Kříže se po rekonstrukci otevírá
Kaple sv. Kříže na Starém hřbitově v Příbrami je po rozsáhlé rekonstrukci opět …
AKTUÁLNĚ
Helma může zachránit život! Policisté na Příbramsku kontrolovali cyklisty
Při jízdě na kole může rozhodovat o životě. Přilba není zbytečnost, ale důležitý …
DOPRAVA
Kultura bez bariér. Státní muzea budou první neděli zdarma — velká úleva pro rodiny i návštěvníky, kteří počítají každou korunu
Od září se otevře možnost, která může změnit víkendové plány mnoha lidí. Státní muzea …
AKTUÁLNĚ
/RECEPTY/ Červené klenoty lesa: Brusinky nejsou jen ozdobou svíčkové
Vrchol léta bývá ve znamení houbaření, ale pokračuje i sběr lesních plodů. Na houby si …
POZNÁVÁME BRDY




