Velikonoční jarmarky nabídnou dekorace i dobroty
12. dubna 2025 (09:20)
foto: Podbrdské muzeum
Tradiční trhy můžete o tomto víkendu navštívit v Rožmitále pod Třemšínem a Březnici. Velikonoční atmosféru přelomu 19. a 20. století zažijete v hornickém domku v Příbrami.
Do Velikonoc zbývá ještě týden, akce s tematikou těchto svátků můžete navštívit již o tomto víkendu. V Rožmitále pod Třemšínem a v Březnici nakoupíte na tradičních jarmarcích nebo se svezete netradičním Velikonočním vlakem. V hornickém domku v Příbrami nahlédnete do historie velikonočních oslav.
V prostorách Podbrdského muzea, v přilehlé Stodole a na nádvoří se v sobotu 12. března koná Velikonoční jarmark lidových řemesel. Ve stáncích se budou prodávat jarní dekorace, pomlázky, hrnkové květiny, košíky, keramika, sýry, uzenářské výrobky, koření a jiné zboží. Součástí programu (od 10.00 do 15.00) budou ukázky kování cvočků a vystoupení Základní umělecké školy J. J. Ryby. Z Příbrami do Rožmitálu vyrazí v dopoledních hodinách speciální Velikonoční vlak, který pak během dne několikrát vyjede na trať mezi Rožmitálem a Březnicí. Odpoledne se pak vrací zpět do Příbrami.
Na velikonoční jarmark jste zváni v neděli 13. března od 14.00 do bývalé jezuitské koleje v Březnici. Těšit se můžete na lokální prodejce, občerstvení i hudební doprovod, připraveny budou výtvarné dílny. Odpočinek a doplnění energie najdete také v místní kavárně.
Ve dnech 12.–13. dubna a 17.–20. dubna si návštěvníci Hornického muzea Příbram připomenou, jak nejvýznamnější křesťanské svátky oslavovali březohorští havíři na přelomu 19. a 20. století. V hornickém domku v Havířské ulici č. 105 uvidíte tradiční výzdobu a ukázky řemeslné výroby. Do přípravy velikonočních dobrot a dekorací – pečení jidášů, pletení pomlázek nebo zdobení vajíček voskem – se můžete i sami zapojit. Otevřeno bude od 10.00 do 17.00. Vstupné je 60 korun.
Od 17. do 20. dubna pak ožijí zvyky a tradice středního Povltaví ve Skanzenu Vysoký Chlumec. V pobočce Hornického muzea se seznámíte s rukodělnými činnostmi přímo ve venkovských chalupách, na dvorcích a zápražích každý den mezi 9.00 a 17.00. Během akce nebudou probíhat komentované prohlídky skanzenu. Základní vstupné činí 100 korun a snížené 60 korun.
foto: Hornické muzeum Příbram
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Gastro agent: Pizza Italia Příbram
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
Fast food
Příbram řeší nedostatek kvalitních pracovníků: Roste zájem o částečné úvazky i technologické dovednosti
Poptávka po sezónních i stálých pracovnících v retailu a logistice se sice meziročně …
Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty: Česká televize natáčela s Jaroslavem Pleslem
Skryté skvosty představí zámek Březnice: historie, tajný sňatek i pobělohorská doba. …
Veterináři vymezili rizikovou oblast kvůli ptačí chřipce
Státní veterinární správa (SVS) v reakci na nepříznivý vývoj nákazové situace vymezuje …
Muzeum města Dobříš otevírá nové kreativní zázemí: první adventní dílny přilákaly návštěvníky, další akce už jsou v plánu
Muzeum města Dobříše zpřístupnilo v podkroví Kopáčkova domu nové prostory určené pro …
Kocouři doma zabrali: Ostrava padla 1:3
Desáté kolo ČEZ extraligy mužů přineslo do Příbrami radost. VK TROX po ztrátě prvního …
Sport
Zimní počasí se odkládá. Teplé jihozápadní proudění nepoleví
Zdá se podle posledních předpovědí, že se letos typicky zimního počasí zatím ani v …
Jak se chránit před respiračními infekcemi: jednoduché kroky, které fungují
Chřipka, covid-19 i další respirační infekce se šíří rychle a nenápadně. Obzvlášť …
Druhá adventní neděle – bronzová: rodina, cukroví a dobré skutky
Bronzová adventní neděle je druhým krokem na cestě k Vánocům. Druhá svíčka na věnci …
Vánoce
ROLE 1 v Jincích: Aby přežili v boji, musejí i vojenští zdravotníci absolvovat taktický výcvik a dril
Bahno, chlad, málo spánku a neustálá hrozba dronů či min. Takové podmínky prověřily …
FOTOGALERIE




