16. 4. svátek má Irena




Vegani dnes slaví svůj den

1. listopadu 2023   (08:31)
Vegani dnes slaví svůj den
foto: pixabay

Zodpovědný veganský způsob života zůstává poměrně náročnou záležitostí, dveře k němu se ale otevírají stále více dokořán.


První listopad je Světovým dnem veganství. Příznivci tohoto hnutí odmítají využívání zvířat lidmi, což si nejčastěji spojujeme s omezeními ve stravování. Striktní vegani si odpírají konzumaci všech živočišných produktů – masných a mléčných potravin, vajec nebo medu. Veganství provází také restriktivní přístup k oblékání (oblečení z kůže nebo hedvábí) a dalším formám možného zneužívání zvířat (testování kosmetických výrobků).

Počet příznivců veganství roste a směr začíná být „trendy“. Veganství není ovšem pouze záležitostí životního stylu, ale také filozofie a zodpovědnosti – ke světu i vlastnímu tělu. Vaření bez masa, mléčných a živočišných výrobků, a také bez bílé mouky a cukru, propaguje například aktivita Jíme jinak, za nímž stojí příběh Evy Cikrytové. Její snaha dostat se z dlouhodobých vážných zdravotních problémů vyústila v zásadní změnu jídelníčku a příznivý obrat k lepšímu.
Stejně tak ale může vynechání všech živočišných produktů zdravotní problémy přinést. Mezi složky potravy, na které by vegani měli být opatrní a myslet na jejich správné doplňování, jsou zmiňovány bílkoviny (a žádoucí koktejl esenciálních aminokyselin), minerály (např. železo a vápník) a vitaminy (B12).
Co je na veganské „módě“ příznivé, je odezva komerční sféry. Stoupencům veganství jde naproti nabídka potravinářských firem a retailu. K oslavám letošního svátku se například oficiálně připojila společnost Emco, která nedávno získala na vybrané produkty mezinárodní známku V-Label. Tato značka pomáhá veganům a vegetariánům lépe se zorientovat na trhu a najít výrobky podle jejich preferencí. Veganské produktové řady prodávají se stále rostoucí úspěšností také maloobchodní řetězce.

Pojem veganství zavedli v roce 1951 zakladatelé britské The Vegan Society. Současní příznivci hnutí mají cesty k jeho praktikování mnohem více prošlapané. Stejné by měly zůstat původní ideály.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Máte doma octomilky? Tohle je důvod — a řešení, které opravdu funguje Máte doma octomilky? Tohle je důvod — a řešení, které opravdu funguje Octomilky. Malé, otravné a neuvěřitelně rychlé. Stačí jeden přezrálý banán, otevřená … ZAJÍMAVOSTI Benzin i nafta zlevnily o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu Benzin i nafta zlevnily o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 41,59 Kč za litr. … AKTUÁLNĚ V Husově ulici náklaďák poškodil semafor V Husově ulici náklaďák poškodil semafor Ve čtvrtek 16. dubna po 15. hodině chvíli brzdila provoz v dopravní špičce nehoda. FOTO Drbákov–Albertovy skály: nejkrásnější vyhlídky středního Povltaví. Náročnější okruh, ale odměna stojí za to Drbákov–Albertovy skály: nejkrásnější vyhlídky středního Povltaví. Náročnější okruh, ale odměna stojí za to Skály, tisy, prudké svahy a výhledy, které vám zůstanou v hlavě ještě dlouho po … TIP NA VÝLET Zrod nové tradice? Březnický špacír zve na první kroky Zrod nové tradice? Březnický špacír zve na první kroky První ročníky bývají vždy trochu nejisté. Neví se, kolik lidí dorazí, jaké bude … NEPŘEHLÉDNĚTE Po jarním nádechu přinese studená fronta citelné ochlazení, hrozí i mrazy, na horách i sníh Po jarním nádechu přinese studená fronta citelné ochlazení, hrozí i mrazy, na horách i sníh Po několika dnech, kdy jaro konečně ukázalo přívětivější tvář, přijde výrazný obrat. … AKTUÁLNĚ Kraj chce koupit školní budovu v Příbrami za 54 milionů. Město požaduje tvrdé podmínky Kraj chce koupit školní budovu v Příbrami za 54 milionů. Město požaduje tvrdé podmínky Středočeský kraj chce od města Příbrami odkoupit budovu střední školy v ulici Gen. R. … AKTUÁLNĚ První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky Město vstupuje do třetí sezóny oblíbených bleších trhů, které doplňují tradiční … NEPŘEHLÉDNĚTE Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem U dopravní nehody před Čenkovem zasahovali ve středu 15. dubna odpoledne záchranáři. … AKTUALIZOVÁNO
Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku Hasiči ve Středočeském kraji minulý rok evidovali 2670 požárů, což bylo meziročně o … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz