Vegani dnes slaví svůj den
1. listopadu 2020 (07:18)
foto: pribram.cz
Zodpovědný veganský způsob života zůstává poměrně náročnou záležitostí, dveře k němu se ale otevírají stále více dokořán.
První listopad je Světovým dnem veganství. Příznivci tohoto hnutí odmítají využívání zvířat lidmi, což si nejčastěji spojujeme s omezeními ve stravování. Striktní vegani si odpírají konzumaci všech živočišných produktů – masných a mléčných potravin, vajec nebo medu. Veganství provází také restriktivní přístup k oblékání (oblečení z kůže nebo hedvábí) a dalším formám možného zneužívání zvířat (testování kosmetických výrobků).
Počet příznivců veganství roste a směr začíná být „trendy“. Veganství není ovšem pouze záležitostí životního stylu, ale také filozofie a zodpovědnosti – ke světu i vlastnímu tělu. Vaření bez masa, mléčných a živočišných výrobků, a také bez bílé mouky a cukru, propaguje například aktivita Jíme jinak, za nímž stojí příběh Evy Cikrytové. Její snaha dostat se z dlouhodobých vážných zdravotních problémů vyústila v zásadní změnu jídelníčku a příznivý obrat k lepšímu.
Stejně tak ale může vynechání všech živočišných produktů zdravotní problémy přinést. Mezi složky potravy, na které by vegani měli být opatrní a myslet na jejich správné doplňování, jsou zmiňovány bílkoviny (a žádoucí koktejl esenciálních aminokyselin), minerály (např. železo a vápník) a vitaminy (B12).
Co je na veganské „módě“ příznivé, je odezva komerční sféry. Stoupencům veganství jde naproti nabídka potravinářských firem a retailu. K oslavám letošního svátku se například oficiálně připojila společnost Emco, která nedávno získala na vybrané produkty mezinárodní známku V-Label. Tato značka pomáhá veganům a vegetariánům lépe se zorientovat na trhu a najít výrobky podle jejich preferencí. Veganské produktové řady prodávají se stále rostoucí úspěšností také maloobchodní řetězce.
Pojem veganství zavedli v roce 1951 zakladatelé britské The Vegan Society. Současní příznivci hnutí mají cesty k jeho praktikování mnohem více prošlapané. Stejné by měly zůstat původní ideály.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN)
V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská …
AKTUÁLNĚ
Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy
Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové …
AKTUÁLNĚ
Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call
Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou …
AKTUÁLNĚ
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI
Březnicí otřásly exotické rytmy a vůně z celého světa: Třetí ročník festivalu přilákal stovky lidí
Březnické staré kluziště se proměnilo v pestrobarevnou křižovatku světových kultur. …
FOTOGALERIE
Čekají nás chladné noci i déšť. Oteplovat se začne ke konci týdne
Počasí v Česku bude v nadcházejících dnech velmi proměnlivé. Po klidnějším začátku …
AKTUÁLNĚ




