22. 1. svátek má Slavomír




Vedení Příbrami zajímá, co bude se Svatou Horou po odchodu redemptoristů

Nepřehlédněte
8. prosince 2024   (12:30)
Vedení Příbrami zajímá, co bude se Svatou Horou po odchodu redemptoristů
foto: Svatá Hora / Jan Traxler / PR

Avizovaný odchod řádu redemptoristů ze Svaté Hory vzbudil rozruch a z reakcí vedení města Příbram je patrné, že záměr nebyl ze strany tohoto katolického řeholního řádu dopředu nijak komunikován.


Vedení Příbrami zajímá, jak bude zajištěna správa Svaté Hory po odchodu řádu redemptoristů. Starosta Jan Konvalinka (za ANO) novinářům na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že se spojí se zástupci poutního místa, aby se dozvěděl podrobnější informace. Spolupráce města a Svaté Hory podle něj byla vždy dobrá. Redemptoristé s výjimkou období komunismu Svatou Horu spravují od druhé poloviny 19. století. O jejich odchodu rozhodlo vedení církevního řádu na Slovensku. Kdy mají poutní areál opustit, zatím není jasné.

Konvalinka uvedl, že má o záměru redemptoristů jen kusé informace. Proto se chce v nejbližší době spojit s představiteli Svaté Hory, mimo jiné s farářem Davidem Horáčkem. "Budu chtít s nimi o tom mluvit a dozvědět se, co se to vlastně stalo," dodal starosta.

Provinciální vedení řeholního společenství dostalo mandát přehodnotit počet komunit a přítomnost redemptoristů na misích v Česku. Ve zbývajících dvou působištích v ČR, ve farnosti Frýdek a v klášteře v Tasovicích, bude řád v pastorační činnosti pokračovat.

Na Svaté Hoře působí čtyři řeholníci. Jak bude zajištěna duchovní správa do budoucna, není jasné. Podle Horáčka jde o širokou paletu služeb a areál nejde ze dne na den zavřít. Sekretariát provincie Bratislava-Praha v prohlášení pro ČTK uvedl, že Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele - redemptoristé je ve své podstatě misionářská, proto vychází vstříc naléhavým pastoračním potřebám těch nejvíce opuštěných. Provinciální kapitula dala loni provinciálnímu vedení mandát přehodnotit počet komunit. "Tento proces restrukturalizace a rekonfigurace, ovlivněný i klesajícím počtem povolání, probíhá ve všech provinciích kongregace po celém světě," stojí v prohlášení.
Podobné kroky už učinili redemptoristé na Slovensku, koncem letošního června odešli z farnosti Kostolná-Záriečie u Trenčína. "Proces zrušení kanonického domu na Svaté Hoře v Příbrami je součástí restrukturalizace přítomnosti redemptoristů pro mise na území České republiky," dodal sekretariát.

Současná podoba Svaté Hory pochází ze 17. století, kdy z ní jezuité vybudovali jeden z nejrozsáhlejších raně barokních objektů v Čechách. Tovaryšstvo Ježíšovo také v roce 1732 prosadilo korunování mariánské sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950, kdy je komunistický režim vyhnal. Vrátili se v roce 1990.

Název řeholní společnosti pochází z latinského slova Redemptor - Vykupitel. Poslání redemptoristů je úzce spjaté s osobou Ježíše Krista, s jeho posláním spásy a vykoupením světa. Kongregaci založil svatý Alfons Maria de’Liguori v roce 1732 ve Scale nedaleko Neapole. Od tohoto roku se řád začal šířit po celém světě. Z Itálie přenesl redemptoristy přes Alpy svatý Klement Maria Houfbauer. Redemptoristé přišli na Slovensko z Čech v roce 1921. V roce 2017 byla založena nová provincie Bratislava-Praha.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat Organizace OBRAZ - Obránci zvířat bude v pátek 23. ledna v Příbrami protestovat před … Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt Ve středu 21. ledna před 18. hodinu byli hasiči povoláni k technické pomoci do … Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce Bára Tlučhořová, rodačka z Příbrami a dlouholetá moderátorka ranního vysílání Rádia … Přepravní kontroloři mají k dispozici přenosné kamery Přepravní kontroloři mají k dispozici přenosné kamery V rámci modernizace postupů přepravní kontroly Integrované dopravy Středočeského kraje … Pohádky do kapsy se vracejí do příbramského divadla Pohádky do kapsy se vracejí do příbramského divadla Na Velkou scénu příbramského divadla se vrací oblíbené dětské představení Pohádky do … Policie ve Středočeském kraji posílila kontroly. Zaměřila se na chodce, cyklisty i technický stav vozidel Policie ve Středočeském kraji posílila kontroly. Zaměřila se na chodce, cyklisty i technický stav vozidel Středočeští policisté se ve dnech 15. až 17. ledna zapojili do speciální … Skauti zvou veřejnost na výrobu zákopových svíček pro Ukrajinu Skauti zvou veřejnost na výrobu zákopových svíček pro Ukrajinu Příbramští skauti zvou veřejnost k zapojení do celorepublikové sbírky Světlo a teplo … „Hazard mě dostal do vězení.“ Věznice Bytíz spustila silný projekt pro školy „Hazard mě dostal do vězení.“ Věznice Bytíz spustila silný projekt pro školy Věznice Příbram – Bytíz se zapojila do nového preventivního projektu Policie ČR, … Vězenství Soumrak přípravných tříd. Příbram ji letos zřejmě otevře naposledy Soumrak přípravných tříd. Příbram ji letos zřejmě otevře naposledy Přípravná třída v Příbrami letos pravděpodobně funguje naposledy. Novela školského … Školství
Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Rok 2026 přinesl několik důležitých novinek v oblasti nemocenského a sociálního …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz