Vědci potvrdili výskyt kočky divoké v okolí Dobříše
NEPŘEHLÉDNĚTE
8. února 2021 (10:09)
foto: pribram.cz, ČTK
Podle existujících záznamů byla kočka divoká na Dobříšsku běžně lovena ještě v polovině 18. století. Zastřelenou kočku divokou zmiňují zdejší archivy naposledy v roce 1914, šlo ale o jedince vypuštěného z lidského chovu.
V okolí Dobříše na Příbramsku se zhruba po sto letech podařilo zdokumentovat výskyt kočky divoké. Mrtvé zvíře našli místní na cestě u Nového Knína a upozornili na něj Hnutí Duha Olomouc. Genetická analýza Ústavu biologie obratlovců Akademie věd potvrdila, že jde o samce kočky divoké. ČTK o tom dnes informovala Markéta Růžičková z Akademie věd ČR.
Podle existujících záznamů byla kočka divoká na Dobříšsku běžně lovena ještě v polovině 18. století. Zastřelenou kočku divokou zmiňují zdejší archivy naposledy v roce 1914, šlo ale o jedince vypuštěného z lidského chovu. Od té doby byla v této oblasti až doteď považována za vyhubenou.
Česko má z hlediska současného areálu kočky divoké ve střední Evropě strategickou polohu. Na hranicích s Německem žije menší populace, jež byla na bavorské straně podpořena v 80. a 90. letech vypuštěním nových jedinců do přírody. Z východu mohou do ČR přicházet kočky z karpatské populace.
Podle genetické analýzy patřil samec nalezený u Nového Knína k bavorské populaci koček divokých. "Dobříšsko představuje oblast, která není přímo napojena na pohraničí a na areál výskytu v sousedních státech, což by mohlo být důkazem, že nejde jen o ojedinělý výskyt jedince, který se k nám zatoulal z Německa," uvedla zooložka Jarmila Krojerová z Ústavu biologie obratlovců. To potvrdili i nálezci uhynulého zvířete - podobně vyhlížející sraženou kočku objevili už loni v květnu.
Kočka divoká je skrytě žijící druh, který může snadno unikat pozornosti. Vědci o ní vědí díky záznamům z fotopastí používaných k monitoringu velkých šelem, zejména rysa ostrovida. Ty prokázaly její pohyb na česko-slovenském pomezí v oblasti Bílých Karpat a Javorníků, ale také na Šumavě nebo v Doupovských horách. "Nález na Dobříšsku potvrzuje naše domněnky, že kočka divoká se na území Čech a Moravy po delším období vrací a nachází zde vhodný biotop," uvedl zoolog Martin Duľa z Hnutí Duha Olomouc a Ústavu ekologie lesa Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Zmapovat přítomnost kočky divoké se snaží společný projekt Ústavu biologie obratlovců, Národní zoologické zahrady Bojnice a Hnutí Duha Olomouc. Informovat vědce o výskytu kočky divoké lze prostřednictvím formuláře na webových stránkách projektu www.kockadivoka.cz, e-mailem na stopy@selmy.cz nebo se přímo ozvat koordinátorům projektu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Zduchovice: Požár staré slámy potřetí a vyjela už i těžká technika
ZDUCHOVICE – Situace na hnojišti se starou slámou v obci Zduchovice se opět vyhrotila. …
AKTUÁLNĚ
Baník znovu bojoval, ale Prostějov byl efektivnější. Série je na hraně, Příbram věří v návrat domů
Příbram padla v Prostějově 2:5 a v semifinálové sérii 2. ligy prohrává 0:3 na zápasy. …
SPORT
Jaro odemyká petrklíč, ale který z nich to je?
Jaro je tady a s ním se v přírodě postupně probouzí jedna květina za druhou. Mezi nimi …
PŘÍRODA
„Lucerna je splněný sen.“ Pudilová jde do ringu a Příbram jí drží palce
Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA zápasnice Lucie Pudilová se chystá na další …
SPORT
Syntetická DNA ochrání vaše kolo. Městská policie Příbram spouští značení zdarma
S příchodem jara přichází i příležitost lépe ochránit svůj majetek. Městská policie …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Beránek utekl z formy? Vajíčko prasklo? Sem s tím! Příbram vyhlašuje velikonoční výzvu
Velikonoce jsou od toho, aby byly veselé — a někdy je ta největší zábava právě v tom, …
VELIKONOCE
Kraj navýšil podporu oprav silnic II. a III. tříd. Fond homogenizace nabídne rekordních 100 milionů
Program, který obcím umožňuje po výkopových pracích obnovit silnice v celé šíři místo …
DOPRAVA
Zápisy do příbramských školek startují! Všechny mateřinky otevřou brány rodičům nejmenších dětí
Po úspěšném období zápisů do základních škol se nyní chystá další důležitý krok pro …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství
Příbram si z Ostravy odváží cenné tři body z utkání 21. kola Chance národní ligy. …
SPORT
Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky?
Lékárna Oblastní nemocnice Příbram je o velikonočních svátcích uzavřena. Portál …
VELIKONOCE




