27. 4. svátek má Jaroslav




Vědci: Počet nových případů covidu by měl klesnout na 1400 denně

22. března 2021   (12:15)
Vědci: Počet nových případů covidu by měl klesnout na 1400 denně
foto: pribram.cz, ČTK

Díky snížení počtu případů bude podle vědců možné zanechat podstatně mírnější opatření do léta, kdy převáží pozitivní efekt očkování a teplejší počasí.


Počet nových případů covidu-19 by měl podle vědců z iniciativy Sníh klesnout zhruba na 1400 denně, tedy 100 na 100.000 obyvatel. Potom je podle jejích členů možné začít zmírňovat protiepidemická opatření, napsali dnes v tiskové zprávě. V další fázi by měl pokles směřovat až ke 700 případů denně, asi 50 na 100.000 obyvatel. Iniciativu Sníh tvoří čeští vědci působící v ČR a v zahraničí, jsou součástí mezinárodní iniciativy pojmenované po zakladateli epidemiologie, britském lékaři Johnu Snowovi, který žil v 19. století.

"Pokud by začalo docházet k rozvolňování při vyšších hodnotách nových nákaz, dojde s velkou pravděpodobností ke vzedmutí nové vlny, neboť míra proočkovanosti i získané imunity není dostatečná, aby zabránila dalšímu šíření viru v populaci," napsali vědci v tiskové zprávě.
Varují před předčasným zmírňováním opatření, jako se to stalo v loňském roce. Mohlo by podle nich způsobit další vlnu nových případů, tisíce úmrtí a další zahlcení nemocnic. Zohlednit je podle nich potřeba to, že se v ČR dominantně šíří takzvaná britská mutace koronaviru, která je nakažlivější a má závažnější průběh nemoci než virus, který se šířil v podzimní vlně.

Podle studie v časopise British Medical Journal má britská mutace smrtnost, tedy pravděpodobnost úmrtí při nakažení, o 64 procent vyšší než původní varianta koronaviru. "Snížení incidence pod 100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní nám umožní efektivně testovat a trasovat, včetně jihoafrické a brazilské varianty. Tyto varianty vykazuji nižší sensitivitu k ochrannému účinku vakcín a mohou způsobit vlnu reinfekcí u pacientů, kteří již nemocí covid-19 prošli," uvedl k tomu imunolog Zdeněk Hel.
Díky snížení počtu případů bude podle vědců možné zanechat podstatně mírnější opatření do léta, kdy převáží pozitivní efekt očkování a teplejší počasí. Díky menšímu počtu nových případů se také uleví přetíženému zdravotnictví. Podmínkou je ale podle nich zvýšení kapacit k testování, zejména laboratorně vyhodnocovanými PCR testy a posílení trasování a kontrol dodržování izolace a karantény.

"Česko patří od poloviny prosince 2020 mezi země s nejvyšším počtem osob s potvrzeným onemocněním covid na obyvatele a od března 2021 rovněž mezi země světa s nejvyšším počtem úmrtí v souvislosti s covidem v přepočtu na obyvatele," připomněla sociální demografka Dagmar Dzúrová.

Denní počty úmrtí jsou podle ní srovnatelné s osmkrát lidnatějším Německem a denní míra úmrtnosti je třikrát vyšší než průměr evropských zemí. "V současné době se sice nacházíme těsně za vrcholem čtvrté vlny, denní počty úmrtí jsou ale enormně vysoké a nemocnice zcela přetížené," uvedla.

Pomalé zlepšování situace je podle ní způsobeno několika důvody. Upozornila na dominantní šíření britské mutace, která je nakažlivější, a také na fungování průmyslu s testováním, které je podle ní nedostatečné, a neefektivní trasování případů ze strany krajských hygienických stanic. Na straně obyvatel pak podle ní hraje roli nedůsledné dodržování sociální distance. "Rychlejší zlepšení epidemické situace lze očekávat až od masivního proočkování," dodala Dzúrová.

Iniciativa Sníh, jejímiž členy či podporovateli jsou desítky českých vědců, si dala za cíl vyvracet omyly a dezinformace, ukazovat příklady dobré praxe nebo připravovat vědecké podklady ke strategiím. Někteří její členové jsou také součástí Mezioborové skupiny pro epidemické situace, kterou vede člen vládní rady pro zdravotní rizika epidemiolog Petr Smejkal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj nemusí být jen o polibku pod třešní. Co takhle si ho užít na hřišti? … SOUTĚŽ Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Zastupitelstvo města Příbrami projednalo návrh na rozdělení programových dotací pro … POLITIKA Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Svatohorský sad se v pátek proměnil v jedno z nejživějších míst v Příbrami. Konal se … Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina slinivky patří k nejnebezpečnějším nádorům současnosti. Většina pacientů se o … NEPŘEHLÉDNĚTE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Ve čtvrtek 30. dubna v 16:00 hodin bude v Galerii OPE v Památníku Vojna slavnostně … KULTURA Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Stovky návštěvníků, zaplněná parkoviště a dechberoucí výkony chladnokrevníků v srdci … FOTOGALERIE Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Přírodovědný spolek Dobříš vstupuje do nadcházející sezóny s významnou novinkou, která … AKTUÁLNĚ Z Příbrami do ekvádorské džungle: Karolína Urbanová našla nový domov, syna i životní směr Z Příbrami do ekvádorské džungle: Karolína Urbanová našla nový domov, syna i životní směr Karolína Urbanová pochází z Příbrami a její jméno před lety rezonovalo internetem pod … LIFESTYLE Výstava na náměstí T.G.M. v Příbrami připomíná hornickou minulost města Výstava na náměstí T.G.M. v Příbrami připomíná hornickou minulost města Hornickou minulost města připomíná venkovní výstava, která je k vidění na náměstí T. … NEPŘEHLÉDNĚTE
Aby chleba zůstal na dosah: dotace pro malé obchody jsou zpět Aby chleba zůstal na dosah: dotace pro malé obchody jsou zpět Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo i letos výzvu dotačního programu Obchůdek … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz