Vědci po lidech žádají záznamy bolidu, byl vidět v okolí Prahy
30. ledna 2021 (08:29)
foto: pribram.cz
Pozorování záblesku přes oblačnost, doprovázeného zvukem, lidé ústavu hlásili například z Kralup nad Vltavou, Kladna, Říčan a dalších oblastí poblíž Prahy.
O kamerové záznamy jasného meteoru - bolidu z pátečního rána žádají vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Informace o pozorování bolidu vědcům hlásili pozorovatelé z okolí Prahy a ze severních Čech. Kamery Astronomického ústavu však bolid nezaznamenaly kvůli nepřízni počasí, sdělil ČTK tiskový tajemník ústavu Pavel Suchan. Záznamy mohou lidé posílat na e-mail mph@asu.cas.cz.
"V pátek 29. 1. 2021 letěl mezi 7:04:54 až 7:04:58 jasný meteor - bolid, který byl po několika minutách doprovázen zvukovými projevy," uvedl Suchan. "Žádáme provozovatele kamerových systémů se záznamem o případný přístrojový záznam vlastního bolidu," dodal tajemník.
Pozorování záblesku přes oblačnost, doprovázeného zvukem, lidé ústavu hlásili například z Kralup nad Vltavou, Kladna, Říčan a dalších oblastí poblíž Prahy. "Není vyloučeno, že došlo k pádu meteoritů na zemský povrch," upozornil tajemník. Bolid zahlédli i lidé žijící na Liberecku, Varnsdorfsku a Děčínsku.
"Kvůli nepříznivému počasí naše kamery nezaznamenaly žádný přímý záznam bolidu. I přes narůstající denní světlo ale naše velmi přesné přístroje zaznamenaly průběh svícení tohoto jevu, a to i přes oblačnost," uzavřel Suchan.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli
Manuál je práce. Automat je pohodlí.
A podle nové studie z roku 2026 se ten rozdíl …
ZAJÍMAVOSTI
Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu
Sběr lesních plodů a borůvek prospívá nejen peněžence, ale také zdraví. A až se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů
Na vybraných autobusových linkách ve středních Čechách by mělo v letech 2028 až 2030 …
DOPRAVA
Příbram ovládnou překážky! Obstacle Race 3.3 míří na rekordní účast a propojí Nový rybník se Svatou Horou
Před koncem září se Příbram stane dějištěm jedné z největších sportovních akcí …
SPORT
Už jste byli „V Prdeli“? Brdské rozcestí u Bártova dubu má své lidové jméno — a teď i vlastní cedulku
V brdských lesích existují místa, která mají oficiální názvy, a pak ta druhá — lidová, …
POZNÁVÁME BRDY
V Rožmitále pod Třemšínem se uskuteční sraz vojenské a historické techniky. Chybět nebude kaskadérská show ani hudba
Areál bývalých kasáren v Rožmitále pod Třemšínem ožije druhý srpnový víkend vojenskou …
Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin pořídíte za 39,99 Kč u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 42,50 Kč …
AKTUÁLNĚ
Možná nehledáte novou práci. Možná jen hledáte místo, kde bude vaše práce dávat větší smysl
Každý z nás se někdy zastaví a položí si jednoduchou otázku. „Dělám práci, která mě …
PR
Tipy na víkend: Dobříšský Festival hudby, Krásnohorské léto a další kulturní akce nejen pod širým nebem
Tento víkend se ponese hlavně v duchu kulturních akcí. Dobříšský zámek bude znít …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vedra se vracejí. Už od neděle udeří tropické teploty, příští týden bude znovu velmi horký
Po krátkém a sotva znatelném oddechu od veder se do Česka vrátí výrazně teplé počasí. …
AKTUÁLNĚ




