21. 9. svátek má Matouš

Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este

31. července 2021   (07:46)
Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este
foto: pribram.cz/Tomáš Pečenka

Vycházku do budovy Báňského ředitelství v Příbrami povede 5. srpna architekt Michal Profant, začíná v 19.00 na Dvořákově nábřeží.


Možná ji denně míjíte a dosud jste neměli příležitost poznat ji blíže a hlavně zevnitř. Lépe se seznámit s budovou Báňského ředitelství v Příbrami můžete již ve čtvrtek 5. srpna, kdy se procházkou z Dvořákova nábřeží dostanete až k této historické stavbě na náměstí T. G. Masaryka a nahlédnete do její minulosti a míst, kam se běžný návštěvník jen tak nepodívá. Vycházka s prohlídkou si vyžádá přibližně dvě hodiny vašeho času, průvodcem bude architekt a stavební historik Michal Profant.

„Pro mnohé především zvnějšku známá budova Báňského ředitelství je co do autenticity snad nejlépe dochovanou historickou budovou v Příbrami,“ říká Michal Profant k domu, který patří k dílům významného vídeňského architekta své doby Ludwiga Förstera. Budova byl dokončena v roce 1847 pro účely tehdejšího správce místních dolů c. k. Vrchního horního úřadu. K rozlehlé, v současnosti z poloviny prázdné budově existuje řada dokumentů osvětlující její historické fungování a vybavení.
„Snahou prohlídky bude nahlédnout, jak byla budova užívána a jaké byly její moderní technické zajímavosti, které možná některé návštěvníky překvapí. Cesta nás zavede do sklepa i na půdu, projdeme si současné reprezentační prostory městského úřadu, i dnes prázdné hostinské pokoje ve druhém patře, kde byl například v roce 1889 ubytován následník trůnu arcivévoda František Ferdinand d'Este a později v nich měl kancelář ředitel Rudných dolů,“ přibližuje Michal Profant, co návštěvníci uvidí.
Výchozím bodem je hráz Hořejší Obory, cestu na náměstí doplní výklad o budově Báňského ředitelství v širším kontextu a jejím významu pro město. Sraz je v 19.00 na Dvořákově nábřeží. „Třešničkou bude návštěva půdy, která ohromí svojí velikostí. A pokud bude hezké počasí, spatříme západ slunce nad Brdy z oken ředitelského bytu vysoko nad náměstím,“ uzavírá Michal Profant. Vstupenky k večerní prohlídce nabízí příbramské informační centrum (v Pražské ulici) a Knihovna Jana Drdy (ve studovně na nám. T. G. Masaryka).


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka … V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Na podzim odborníci doporučují spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz