16. 4. svátek má Irena




Ve výstavní síni Valdštejnského paláce najdete i betlém z Příbramska

5. prosince 2014   (13:24)
Ve výstavní síni Valdštejnského paláce najdete i betlém z Příbramska
foto: pribram.cz

Výstava je zdarma a trvá až do Tří králů.



Stoleté betlémy i jejich současnou podobu mohou lidé ode dneška vidět na tradiční výstavě ve výstavní síni Valdštejnského paláce. Pro jeden z nových exponátů mohou navrhnout jeho název. Expozice, kterou uspořádaly Spolek českých betlémářů a Kancelář Senátu, je zdarma přístupná do Tří králů.

Návštěvníci budou moci pojmenovat betlém s pohyblivými figurkami, který vznikl letos. Betlémář Bohumil Dušek situoval scenérii narození Ježíška do podloubí v řadě městských domů. Kromě tradičních figur - tří králů přinášejících dary, andělů a pasáčků ovcí - obsahuje nevšední postavy, například kominíka na střeše jednoho z domů. Kolem jesliček kolují lidé vezoucí různé zboží a jezdí historická tramvaj.

Tři vybraní navrhovatelé budou v březnu odměněni při slavnostním vyhlášení výsledků dětské soutěže na téma Vánoční betlém, která je s výstavou spojena.
K nejstarším patří rozsáhlý dřevěný betlém z Podkrkonoší, který byl vytvořen na přelomu 19. a 20. století, nebo betlém z Příbramska z první poloviny minulého století. Pozornost si zaslouží i čokoládový, háčkovaný či paličkovaný betlém nebo betlémská scenérie zachycená na vějíři zvětšených tarokových karet.

Mezi miniaturními exponáty jsou k vidění achátový betlém, izraelské betlémy vyřezávané z olivového dřeva, cínový betlém z Itálie a plechový z Německa. Nejdelší cestu do Senátu absolvovaly betlémy z Keni a z Peru. Nejen patrioti zřejmě ocení keramický betlém od studentů Malostranského Gymnázia. Zastoupeny jsou na výstavě i betlémy vyrobené školními dětmi.

Jeden z betlémů je k vidění i před vánočním stromem na jednom z nádvoří Valdštejnského paláce poblíž výstavní síně. Jeho tvůrce Andrzej Wrzecionek z Polska jeho postavy vyrobil z vázaného sena.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: mhm jw








Další články

Máte doma octomilky? Tohle je důvod — a řešení, které opravdu funguje Máte doma octomilky? Tohle je důvod — a řešení, které opravdu funguje Octomilky. Malé, otravné a neuvěřitelně rychlé. Stačí jeden přezrálý banán, otevřená … ZAJÍMAVOSTI Benzin i nafta zlevnily o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu Benzin i nafta zlevnily o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 41,59 Kč za litr. … AKTUÁLNĚ V Husově ulici náklaďák poškodil semafor V Husově ulici náklaďák poškodil semafor Ve čtvrtek 16. dubna po 15. hodině chvíli brzdila provoz v dopravní špičce nehoda. FOTO Drbákov–Albertovy skály: nejkrásnější vyhlídky středního Povltaví. Náročnější okruh, ale odměna stojí za to Drbákov–Albertovy skály: nejkrásnější vyhlídky středního Povltaví. Náročnější okruh, ale odměna stojí za to Skály, tisy, prudké svahy a výhledy, které vám zůstanou v hlavě ještě dlouho po … TIP NA VÝLET Zrod nové tradice? Březnický špacír zve na první kroky Zrod nové tradice? Březnický špacír zve na první kroky První ročníky bývají vždy trochu nejisté. Neví se, kolik lidí dorazí, jaké bude … NEPŘEHLÉDNĚTE Po jarním nádechu přinese studená fronta citelné ochlazení, hrozí i mrazy, na horách i sníh Po jarním nádechu přinese studená fronta citelné ochlazení, hrozí i mrazy, na horách i sníh Po několika dnech, kdy jaro konečně ukázalo přívětivější tvář, přijde výrazný obrat. … AKTUÁLNĚ Kraj chce koupit školní budovu v Příbrami za 54 milionů. Město požaduje tvrdé podmínky Kraj chce koupit školní budovu v Příbrami za 54 milionů. Město požaduje tvrdé podmínky Středočeský kraj chce od města Příbrami odkoupit budovu střední školy v ulici Gen. R. … AKTUÁLNĚ První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky Město vstupuje do třetí sezóny oblíbených bleších trhů, které doplňují tradiční … NEPŘEHLÉDNĚTE Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem U dopravní nehody před Čenkovem zasahovali ve středu 15. dubna odpoledne záchranáři. … AKTUALIZOVÁNO
Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku Hasiči ve Středočeském kraji minulý rok evidovali 2670 požárů, což bylo meziročně o … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz