5. 6. svátek má Dobroslav




Ve výkonu trestu odstartoval budoucí kariéru

ROZHOVOR
9. února 2018   (05:57)
Ve výkonu trestu odstartoval budoucí kariéru

Dřevěných soch, které by se daly nazvat přímo uměleckými díly na „Nováku“ stále přibývá. Na své umístění čekají prozatím v teple i další výrobky. Kromě lavic k posezení, třeba záludný had pnoucí se po kmeni stromu, medvěd nebo klauni.


Za každého počasí se tu dřevu a jeho opracování věnuje R.Š., muž středního věku, který si odpykává výkon trestu ve věznici Bytíz.
Původně měl v areálu vykonávat zednické práce. Když však došlo na řezání stromů, poprosil o možnost opracovat část kmene – na zkoušku. Výsledek jeho práce byl překvapující, a tak další vyřezávání posvětil samotný starosta, který revitalizaci areálu pravidelně osobně kontroluje.

Vaše práce vypadá na dlouholetou praxi, jaké je vaše původní povolání?
„Jsem vyučený nástrojař, ale práce se dřevem, stejně jako se sklem a keramikou, je mým koníčkem. Můj děda byl truhlář a už jako dítě jsem si se dřevem hrál a vyřezával jsem.“
Kde berete inspiraci?
„Rád kreslím, maluji, ve dřevě zhmotňuji především své představy. Občas upravím dle svého uvážení něco, co jsem někde zahlédl.“
Jaký máte vztah k práci?
„Jsem za práci strašně rád, měl jsem to štěstí, že hned po nástupu na Bytíz, jsem dostal možnost pracovat. Nejdřív v pekárně a pak mě převeleli sem. Ve vězení je spousta šikovných, ale když sedí za násilné tresty nebo mají tresty dlouhé, nemají možnost dostat se takhle ven.“
Vy tu možnost máte…
„Já nejsem nebezpečný,“ směje se R.Š. „Sedím za daně, přestupky… Moje blbost,“ dodává.
Kolik trestu vám zbývá?
„Do úplného konce rok a půl, ale dá-li Bůh, jsem za měsíc a půl v polovině, a pokusím se žádat o propuštění. Až mě pustí, chci se dál dřevu věnovat. Baví mě to a také je o moji práci velký zájem.“
Zdá se, že jste si odstartoval ve výkonu trestu budoucí kariéru?
„Beru to vše jako obrovské štěstí. Rok před tím, než mě zavřeli byl můj život šílený. Když o tom dnes mluvím, připadá mi, že mluvím o někom jiném. Kupodivu jsem tu narazil na perfektní lidi. Rád bych poděkoval panu starostovi, odborným zaměstnancům výkonu trestu a vedení věznice za to, že mi tuhle práci umožnili.
Za každého počasí se tu dřevu a jeho …



Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
R.Š
autor: JK








Další články

Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč? Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč? Ještě před pár lety stačilo vystavit byt na internet a během několika dnů byl prodaný. … PR ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér Do areálu Nového rybníka v Příbrami míří v sobotu 6. června další ročník oblíbeného … KULTURA Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce Tento víkend se bude v centru Příbrami konat hned několik trhů a jarmarků. Na … NEPŘEHLÉDNĚTE Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního … AKTUÁLNĚ Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem Starosedlský Hrádek na Příbramsku oslavil v sobotu 30. května významné jubileum 650 … ZAJÍMAVOSTI Sekat, nebo nese­kat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku Sekat, nebo nese­kat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku Vysoká tráva v městských parcích a na sídlištích — pro někoho nepořádek, pro jiného … ANKETA Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí V obci Chotilsko ve čtvrtek večer zemřel nezletilý chlapec po zásahu elektrickým … AKTUÁLNĚ Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Vysoká u Příbramě láká nejen milovníky hudby, ale i návštěvníky, kteří chtějí poznat … TIP NA VÝLET Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Řidiči na Příbramsku i v dalších částech Středočeského kraje si v těchto dnech mohou … DOPRAVA
Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz