Ve výkonu trestu odstartoval budoucí kariéru
ROZHOVOR
9. února 2018 (05:57)
Dřevěných soch, které by se daly nazvat přímo uměleckými díly na „Nováku“ stále přibývá. Na své umístění čekají prozatím v teple i další výrobky. Kromě lavic k posezení, třeba záludný had pnoucí se po kmeni stromu, medvěd nebo klauni.
Za každého počasí se tu dřevu a jeho opracování věnuje R.Š., muž středního věku, který si odpykává výkon trestu ve věznici Bytíz.
Původně měl v areálu vykonávat zednické práce. Když však došlo na řezání stromů, poprosil o možnost opracovat část kmene – na zkoušku. Výsledek jeho práce byl překvapující, a tak další vyřezávání posvětil samotný starosta, který revitalizaci areálu pravidelně osobně kontroluje.
Vaše práce vypadá na dlouholetou praxi, jaké je vaše původní povolání?
„Jsem vyučený nástrojař, ale práce se dřevem, stejně jako se sklem a keramikou, je mým koníčkem. Můj děda byl truhlář a už jako dítě jsem si se dřevem hrál a vyřezával jsem.“
Kde berete inspiraci?
„Rád kreslím, maluji, ve dřevě zhmotňuji především své představy. Občas upravím dle svého uvážení něco, co jsem někde zahlédl.“
Jaký máte vztah k práci?
„Jsem za práci strašně rád, měl jsem to štěstí, že hned po nástupu na Bytíz, jsem dostal možnost pracovat. Nejdřív v pekárně a pak mě převeleli sem. Ve vězení je spousta šikovných, ale když sedí za násilné tresty nebo mají tresty dlouhé, nemají možnost dostat se takhle ven.“
Vy tu možnost máte…
„Já nejsem nebezpečný,“ směje se R.Š. „Sedím za daně, přestupky… Moje blbost,“ dodává.
Kolik trestu vám zbývá?
„Do úplného konce rok a půl, ale dá-li Bůh, jsem za měsíc a půl v polovině, a pokusím se žádat o propuštění. Až mě pustí, chci se dál dřevu věnovat. Baví mě to a také je o moji práci velký zájem.“
Zdá se, že jste si odstartoval ve výkonu trestu budoucí kariéru?
„Beru to vše jako obrovské štěstí. Rok před tím, než mě zavřeli byl můj život šílený. Když o tom dnes mluvím, připadá mi, že mluvím o někom jiném. Kupodivu jsem tu narazil na perfektní lidi. Rád bych poděkoval panu starostovi, odborným zaměstnancům výkonu trestu a vedení věznice za to, že mi tuhle práci umožnili.
Původně měl v areálu vykonávat zednické práce. Když však došlo na řezání stromů, poprosil o možnost opracovat část kmene – na zkoušku. Výsledek jeho práce byl překvapující, a tak další vyřezávání posvětil samotný starosta, který revitalizaci areálu pravidelně osobně kontroluje.
Vaše práce vypadá na dlouholetou praxi, jaké je vaše původní povolání?
„Jsem vyučený nástrojař, ale práce se dřevem, stejně jako se sklem a keramikou, je mým koníčkem. Můj děda byl truhlář a už jako dítě jsem si se dřevem hrál a vyřezával jsem.“
Kde berete inspiraci?
„Rád kreslím, maluji, ve dřevě zhmotňuji především své představy. Občas upravím dle svého uvážení něco, co jsem někde zahlédl.“
Jaký máte vztah k práci?
„Jsem za práci strašně rád, měl jsem to štěstí, že hned po nástupu na Bytíz, jsem dostal možnost pracovat. Nejdřív v pekárně a pak mě převeleli sem. Ve vězení je spousta šikovných, ale když sedí za násilné tresty nebo mají tresty dlouhé, nemají možnost dostat se takhle ven.“
Vy tu možnost máte…
„Já nejsem nebezpečný,“ směje se R.Š. „Sedím za daně, přestupky… Moje blbost,“ dodává.
Kolik trestu vám zbývá?
„Do úplného konce rok a půl, ale dá-li Bůh, jsem za měsíc a půl v polovině, a pokusím se žádat o propuštění. Až mě pustí, chci se dál dřevu věnovat. Baví mě to a také je o moji práci velký zájem.“
Zdá se, že jste si odstartoval ve výkonu trestu budoucí kariéru?
„Beru to vše jako obrovské štěstí. Rok před tím, než mě zavřeli byl můj život šílený. Když o tom dnes mluvím, připadá mi, že mluvím o někom jiném. Kupodivu jsem tu narazil na perfektní lidi. Rád bych poděkoval panu starostovi, odborným zaměstnancům výkonu trestu a vedení věznice za to, že mi tuhle práci umožnili.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
R.Š
R.Š
autor: JK
Další články
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA
REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál
Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší …
PR
Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C
Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA





