Ve výkonu trestu odstartoval budoucí kariéru
ROZHOVOR
9. února 2018 (05:57)
Dřevěných soch, které by se daly nazvat přímo uměleckými díly na „Nováku“ stále přibývá. Na své umístění čekají prozatím v teple i další výrobky. Kromě lavic k posezení, třeba záludný had pnoucí se po kmeni stromu, medvěd nebo klauni.
Za každého počasí se tu dřevu a jeho opracování věnuje R.Š., muž středního věku, který si odpykává výkon trestu ve věznici Bytíz.
Původně měl v areálu vykonávat zednické práce. Když však došlo na řezání stromů, poprosil o možnost opracovat část kmene – na zkoušku. Výsledek jeho práce byl překvapující, a tak další vyřezávání posvětil samotný starosta, který revitalizaci areálu pravidelně osobně kontroluje.
Vaše práce vypadá na dlouholetou praxi, jaké je vaše původní povolání?
„Jsem vyučený nástrojař, ale práce se dřevem, stejně jako se sklem a keramikou, je mým koníčkem. Můj děda byl truhlář a už jako dítě jsem si se dřevem hrál a vyřezával jsem.“
Kde berete inspiraci?
„Rád kreslím, maluji, ve dřevě zhmotňuji především své představy. Občas upravím dle svého uvážení něco, co jsem někde zahlédl.“
Jaký máte vztah k práci?
„Jsem za práci strašně rád, měl jsem to štěstí, že hned po nástupu na Bytíz, jsem dostal možnost pracovat. Nejdřív v pekárně a pak mě převeleli sem. Ve vězení je spousta šikovných, ale když sedí za násilné tresty nebo mají tresty dlouhé, nemají možnost dostat se takhle ven.“
Vy tu možnost máte…
„Já nejsem nebezpečný,“ směje se R.Š. „Sedím za daně, přestupky… Moje blbost,“ dodává.
Kolik trestu vám zbývá?
„Do úplného konce rok a půl, ale dá-li Bůh, jsem za měsíc a půl v polovině, a pokusím se žádat o propuštění. Až mě pustí, chci se dál dřevu věnovat. Baví mě to a také je o moji práci velký zájem.“
Zdá se, že jste si odstartoval ve výkonu trestu budoucí kariéru?
„Beru to vše jako obrovské štěstí. Rok před tím, než mě zavřeli byl můj život šílený. Když o tom dnes mluvím, připadá mi, že mluvím o někom jiném. Kupodivu jsem tu narazil na perfektní lidi. Rád bych poděkoval panu starostovi, odborným zaměstnancům výkonu trestu a vedení věznice za to, že mi tuhle práci umožnili.
Původně měl v areálu vykonávat zednické práce. Když však došlo na řezání stromů, poprosil o možnost opracovat část kmene – na zkoušku. Výsledek jeho práce byl překvapující, a tak další vyřezávání posvětil samotný starosta, který revitalizaci areálu pravidelně osobně kontroluje.
Vaše práce vypadá na dlouholetou praxi, jaké je vaše původní povolání?
„Jsem vyučený nástrojař, ale práce se dřevem, stejně jako se sklem a keramikou, je mým koníčkem. Můj děda byl truhlář a už jako dítě jsem si se dřevem hrál a vyřezával jsem.“
Kde berete inspiraci?
„Rád kreslím, maluji, ve dřevě zhmotňuji především své představy. Občas upravím dle svého uvážení něco, co jsem někde zahlédl.“
Jaký máte vztah k práci?
„Jsem za práci strašně rád, měl jsem to štěstí, že hned po nástupu na Bytíz, jsem dostal možnost pracovat. Nejdřív v pekárně a pak mě převeleli sem. Ve vězení je spousta šikovných, ale když sedí za násilné tresty nebo mají tresty dlouhé, nemají možnost dostat se takhle ven.“
Vy tu možnost máte…
„Já nejsem nebezpečný,“ směje se R.Š. „Sedím za daně, přestupky… Moje blbost,“ dodává.
Kolik trestu vám zbývá?
„Do úplného konce rok a půl, ale dá-li Bůh, jsem za měsíc a půl v polovině, a pokusím se žádat o propuštění. Až mě pustí, chci se dál dřevu věnovat. Baví mě to a také je o moji práci velký zájem.“
Zdá se, že jste si odstartoval ve výkonu trestu budoucí kariéru?
„Beru to vše jako obrovské štěstí. Rok před tím, než mě zavřeli byl můj život šílený. Když o tom dnes mluvím, připadá mi, že mluvím o někom jiném. Kupodivu jsem tu narazil na perfektní lidi. Rád bych poděkoval panu starostovi, odborným zaměstnancům výkonu trestu a vedení věznice za to, že mi tuhle práci umožnili.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
R.Š
R.Š
autor: JK
Další články
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů
Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii
Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí
Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami
Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají …
ANKETA
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR





