Ve výkonu trestu odstartoval budoucí kariéru
ROZHOVOR
9. února 2018 (05:57)
Dřevěných soch, které by se daly nazvat přímo uměleckými díly na „Nováku“ stále přibývá. Na své umístění čekají prozatím v teple i další výrobky. Kromě lavic k posezení, třeba záludný had pnoucí se po kmeni stromu, medvěd nebo klauni.
Za každého počasí se tu dřevu a jeho opracování věnuje R.Š., muž středního věku, který si odpykává výkon trestu ve věznici Bytíz.
Původně měl v areálu vykonávat zednické práce. Když však došlo na řezání stromů, poprosil o možnost opracovat část kmene – na zkoušku. Výsledek jeho práce byl překvapující, a tak další vyřezávání posvětil samotný starosta, který revitalizaci areálu pravidelně osobně kontroluje.
Vaše práce vypadá na dlouholetou praxi, jaké je vaše původní povolání?
„Jsem vyučený nástrojař, ale práce se dřevem, stejně jako se sklem a keramikou, je mým koníčkem. Můj děda byl truhlář a už jako dítě jsem si se dřevem hrál a vyřezával jsem.“
Kde berete inspiraci?
„Rád kreslím, maluji, ve dřevě zhmotňuji především své představy. Občas upravím dle svého uvážení něco, co jsem někde zahlédl.“
Jaký máte vztah k práci?
„Jsem za práci strašně rád, měl jsem to štěstí, že hned po nástupu na Bytíz, jsem dostal možnost pracovat. Nejdřív v pekárně a pak mě převeleli sem. Ve vězení je spousta šikovných, ale když sedí za násilné tresty nebo mají tresty dlouhé, nemají možnost dostat se takhle ven.“
Vy tu možnost máte…
„Já nejsem nebezpečný,“ směje se R.Š. „Sedím za daně, přestupky… Moje blbost,“ dodává.
Kolik trestu vám zbývá?
„Do úplného konce rok a půl, ale dá-li Bůh, jsem za měsíc a půl v polovině, a pokusím se žádat o propuštění. Až mě pustí, chci se dál dřevu věnovat. Baví mě to a také je o moji práci velký zájem.“
Zdá se, že jste si odstartoval ve výkonu trestu budoucí kariéru?
„Beru to vše jako obrovské štěstí. Rok před tím, než mě zavřeli byl můj život šílený. Když o tom dnes mluvím, připadá mi, že mluvím o někom jiném. Kupodivu jsem tu narazil na perfektní lidi. Rád bych poděkoval panu starostovi, odborným zaměstnancům výkonu trestu a vedení věznice za to, že mi tuhle práci umožnili.
Původně měl v areálu vykonávat zednické práce. Když však došlo na řezání stromů, poprosil o možnost opracovat část kmene – na zkoušku. Výsledek jeho práce byl překvapující, a tak další vyřezávání posvětil samotný starosta, který revitalizaci areálu pravidelně osobně kontroluje.
Vaše práce vypadá na dlouholetou praxi, jaké je vaše původní povolání?
„Jsem vyučený nástrojař, ale práce se dřevem, stejně jako se sklem a keramikou, je mým koníčkem. Můj děda byl truhlář a už jako dítě jsem si se dřevem hrál a vyřezával jsem.“
Kde berete inspiraci?
„Rád kreslím, maluji, ve dřevě zhmotňuji především své představy. Občas upravím dle svého uvážení něco, co jsem někde zahlédl.“
Jaký máte vztah k práci?
„Jsem za práci strašně rád, měl jsem to štěstí, že hned po nástupu na Bytíz, jsem dostal možnost pracovat. Nejdřív v pekárně a pak mě převeleli sem. Ve vězení je spousta šikovných, ale když sedí za násilné tresty nebo mají tresty dlouhé, nemají možnost dostat se takhle ven.“
Vy tu možnost máte…
„Já nejsem nebezpečný,“ směje se R.Š. „Sedím za daně, přestupky… Moje blbost,“ dodává.
Kolik trestu vám zbývá?
„Do úplného konce rok a půl, ale dá-li Bůh, jsem za měsíc a půl v polovině, a pokusím se žádat o propuštění. Až mě pustí, chci se dál dřevu věnovat. Baví mě to a také je o moji práci velký zájem.“
Zdá se, že jste si odstartoval ve výkonu trestu budoucí kariéru?
„Beru to vše jako obrovské štěstí. Rok před tím, než mě zavřeli byl můj život šílený. Když o tom dnes mluvím, připadá mi, že mluvím o někom jiném. Kupodivu jsem tu narazil na perfektní lidi. Rád bych poděkoval panu starostovi, odborným zaměstnancům výkonu trestu a vedení věznice za to, že mi tuhle práci umožnili.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
R.Š
R.Š
autor: JK
Další články
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA
/FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník
V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala …
AKTUALIZOVÁNO
Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing
V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou …
SPORT
U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku
Na silnici 604H nedaleko Milína na Příbramsku došlo v neděli večer k vážné havárii. …
AKTUALIZOVÁNO
Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život
Studentka zdravotnického záchranářství Viktorie Ženíšková strávila dva měsíce na stáži …
ROZHOVOR
/FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči
Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od …
AKTUALIZOVÁNO
Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii
Letošní ročník pochodu Pičín–Řitka se zapsal do historie. Na trasu vyrazilo rekordních …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali.
Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho …
PŘÍRODA





