Ve výkonu trestu odstartoval budoucí kariéru
ROZHOVOR
9. února 2018 (05:57)
Dřevěných soch, které by se daly nazvat přímo uměleckými díly na „Nováku“ stále přibývá. Na své umístění čekají prozatím v teple i další výrobky. Kromě lavic k posezení, třeba záludný had pnoucí se po kmeni stromu, medvěd nebo klauni.
Za každého počasí se tu dřevu a jeho opracování věnuje R.Š., muž středního věku, který si odpykává výkon trestu ve věznici Bytíz.
Původně měl v areálu vykonávat zednické práce. Když však došlo na řezání stromů, poprosil o možnost opracovat část kmene – na zkoušku. Výsledek jeho práce byl překvapující, a tak další vyřezávání posvětil samotný starosta, který revitalizaci areálu pravidelně osobně kontroluje.
Vaše práce vypadá na dlouholetou praxi, jaké je vaše původní povolání?
„Jsem vyučený nástrojař, ale práce se dřevem, stejně jako se sklem a keramikou, je mým koníčkem. Můj děda byl truhlář a už jako dítě jsem si se dřevem hrál a vyřezával jsem.“
Kde berete inspiraci?
„Rád kreslím, maluji, ve dřevě zhmotňuji především své představy. Občas upravím dle svého uvážení něco, co jsem někde zahlédl.“
Jaký máte vztah k práci?
„Jsem za práci strašně rád, měl jsem to štěstí, že hned po nástupu na Bytíz, jsem dostal možnost pracovat. Nejdřív v pekárně a pak mě převeleli sem. Ve vězení je spousta šikovných, ale když sedí za násilné tresty nebo mají tresty dlouhé, nemají možnost dostat se takhle ven.“
Vy tu možnost máte…
„Já nejsem nebezpečný,“ směje se R.Š. „Sedím za daně, přestupky… Moje blbost,“ dodává.
Kolik trestu vám zbývá?
„Do úplného konce rok a půl, ale dá-li Bůh, jsem za měsíc a půl v polovině, a pokusím se žádat o propuštění. Až mě pustí, chci se dál dřevu věnovat. Baví mě to a také je o moji práci velký zájem.“
Zdá se, že jste si odstartoval ve výkonu trestu budoucí kariéru?
„Beru to vše jako obrovské štěstí. Rok před tím, než mě zavřeli byl můj život šílený. Když o tom dnes mluvím, připadá mi, že mluvím o někom jiném. Kupodivu jsem tu narazil na perfektní lidi. Rád bych poděkoval panu starostovi, odborným zaměstnancům výkonu trestu a vedení věznice za to, že mi tuhle práci umožnili.
Původně měl v areálu vykonávat zednické práce. Když však došlo na řezání stromů, poprosil o možnost opracovat část kmene – na zkoušku. Výsledek jeho práce byl překvapující, a tak další vyřezávání posvětil samotný starosta, který revitalizaci areálu pravidelně osobně kontroluje.
Vaše práce vypadá na dlouholetou praxi, jaké je vaše původní povolání?
„Jsem vyučený nástrojař, ale práce se dřevem, stejně jako se sklem a keramikou, je mým koníčkem. Můj děda byl truhlář a už jako dítě jsem si se dřevem hrál a vyřezával jsem.“
Kde berete inspiraci?
„Rád kreslím, maluji, ve dřevě zhmotňuji především své představy. Občas upravím dle svého uvážení něco, co jsem někde zahlédl.“
Jaký máte vztah k práci?
„Jsem za práci strašně rád, měl jsem to štěstí, že hned po nástupu na Bytíz, jsem dostal možnost pracovat. Nejdřív v pekárně a pak mě převeleli sem. Ve vězení je spousta šikovných, ale když sedí za násilné tresty nebo mají tresty dlouhé, nemají možnost dostat se takhle ven.“
Vy tu možnost máte…
„Já nejsem nebezpečný,“ směje se R.Š. „Sedím za daně, přestupky… Moje blbost,“ dodává.
Kolik trestu vám zbývá?
„Do úplného konce rok a půl, ale dá-li Bůh, jsem za měsíc a půl v polovině, a pokusím se žádat o propuštění. Až mě pustí, chci se dál dřevu věnovat. Baví mě to a také je o moji práci velký zájem.“
Zdá se, že jste si odstartoval ve výkonu trestu budoucí kariéru?
„Beru to vše jako obrovské štěstí. Rok před tím, než mě zavřeli byl můj život šílený. Když o tom dnes mluvím, připadá mi, že mluvím o někom jiném. Kupodivu jsem tu narazil na perfektní lidi. Rád bych poděkoval panu starostovi, odborným zaměstnancům výkonu trestu a vedení věznice za to, že mi tuhle práci umožnili.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
R.Š
R.Š
autor: JK
Další články
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ





