25. 7. svátek má Jakub




Ve věku 90 let zemřel herec a dabér Stanislav Fišer, jeho hlasem mluvil Vinnetou

11. června 2022   (11:06)
Ve věku 90 let zemřel herec a dabér Stanislav Fišer, jeho hlasem mluvil Vinnetou
foto: freepik

Zahrál si například v seriálu Hříšní lidé města pražského, 30 případů majora Zemana, Pan Tau a ve filmech Smrt černého krále, Pěnička a Paraplíčko a Drahé tety a já.


Ve věku 90 let zemřel divadelní a filmový herec a dabér Stanislav Fišer. Svou kariéru spojil hlavně s Městskými divadly pražskými, vedle toho patřil i k nejobsazovanějším dabérům v Česku, jeho hlasem mluvil například Pierre Brice v roli náčelníka Apačů Vinnetoua nebo animovaný Asterix. O úmrtí Fišera informovala Frekvence 1 a deník Blesk.cz, kterým to sdělila hercova partnerka Antonie Hemerková.

"Zemřel v noci po dlouhé nemoci," sdělila médiím Hemerková. "Odešel další báječný herec a člověk," řekl ČTK v reakci na úmrtí Fišera jeho kolega, herec Jiří Klem, který s ním mnoho let sdílel hereckou šatnu.
Fišer se narodil v Hořicích v Podkrkonoší jako nemanželské dítě herečky kočovné divadelní společnosti a starožitníka z Vysokého Mýta. S divadlem začínal velmi brzy jako ochotník, už v 15 letech odešel do Prahy. Po druhé světové válce nejprve hrál v Divadle pro mládež nebo na Vinohradech, po angažmá v Divadle Jiřího Wolkera a v Burianově Divadle D34 ho Jan Werich přijal v roce 1959 do Divadla ABC. To bylo později sloučeno s Městskými divadly pražskými, kde zůstal Fišer v angažmá do roku 1993 a později zde hrál jako stálý host.
V Městských divadlech pražských Fišer vytvořil za více než půlstoletí přes osmdesát rolí. Na jevišti se objevoval i řadu let poté, co ho vážná choroba připravila o hlas. V roce 2004 mu lékaři objevili rakovinu hrtanu, kvůli které mu museli odebrat hlasivky, a tím přišel o svůj typický hlas.

Řadu příležitostí dostal i ve filmu. Jeho prvním snímkem bylo Krškovo psychologické drama Až se vrátíš z roku 1947. Režiséři ho pro jeho zjev využívali nejčastěji ke ztvárnění zajímavých figurek z podsvětí, slabošských nebo intrikánských typů, celkem má na kontě 120 postav. Zahrál si například v seriálu Hříšní lidé města pražského, 30 případů majora Zemana, Pan Tau a ve filmech Smrt černého krále, Pěnička a Paraplíčko a Drahé tety a já.
Za celoživotní mistrovství v dabingu získal cenu Františka Filipovského.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala … KULTURA Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Obyvatelé obce Příčovy upozornili záchranáře z Ochrany fauny ČR na podivné pískání, … Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Majetková kriminalita se i nadále významně podílí na celkové kriminalitě na … AKTUÁLNĚ Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou … POZNÁVÁME BRDY Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové … PR Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti … NEPŘEHLÉDNĚTE Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. … KULTURA REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky V pátek 24. až do neděle 26. července se zámek v Rožmitále pod Třemšínem promění v … NEPŘEHLÉDNĚTE
Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz