Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči
3. prosince 2021 (21:31)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně
Ve středočeských nemocnicích je nyní 447 pacientů s koronavirem, z toho 47 na jednotkách intenzivní péče. V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně, řekl dnes novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Počet lidí na intenzivních lůžkách je podle něj asi dva týdny stabilní, ve čtvrtek jich bylo přes 50. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) uvedla, že nemocnice krizovou situaci zvládají, musejí ale omezovat péči. Vypomáhá armáda, někde i dobrovolníci. "Je to krizová situace a všichni v nemocnicích slouží vyčerpávající směny," uvedla Pecková.
Podle Pavlíka byla nejvýrazněji omezena péče v příbramské nemocnici, kde je operační kapacita nyní zhruba poloviční. Každá nemocnice se podle radního snaží dělat plánované zákroky do poslední chvíle, ale s ohledem na to, aby měla volnou kapacitu na intenzivních lůžkách. Řadě pacientů proto zdravotníci musejí rušit termíny operací.
Podle zástupců hejtmanství nadále platí, že mezi hospitalizovanými převažují neočkovaní lidé. Převozy covidových pacientů mezi nemocnicemi byly podle radního zatím jen v rámci kraje.
Některé nemocnice v regionu se potýkají s velkým počtem nakaženého personálu, například v benešovské nemocnici je v pracovní neschopnosti nebo na ošetřování člena rodiny 55 zdravotníků z celkového počtu 800. Markéta Bláhová z managementu nemocnice novinářům řekla, že zdravotnický personál je vyčerpaný a řada kolegů si už delší dobu nemohla vybrat volno. "Mají i dva roky starou dovolenou, a to téměř celou," dodala. Volno si podle ní mnozí zdravotníci nemohli vzít ani v době, kdy byla epidemie na ústupu.
V benešovské nemocnici je nyní 30 pacientů s covidem-19, z toho dvě děti. Podle ředitele Romana Mrvy končí na intenzivní péči zpravidla deset procent pacientů. Největší zátěž v nemocnici je na interně. "Zredukovali jsme počet operačních sálů. Byli jsme nuceni ubrat všem - gynekologii, krčnímu, chirurgii i ortopedii," uvedl Mrva.
Naplánované zákroky by se však podle něj neměly úplně zastavit. "Spousta lidí čeká na náhrady kyčelních kloubů dva roky i více. Oni mají opravdu obrovské bolesti," upozornil Mrva. Vzhledem k tomu, že nemocnice potřebuje mít volné pooperační jednotky intenzivní péče, vybírá si v pořadníku pacienty, kteří pravděpodobně nebudou vyžadovat pobyt na ARO nebo na JIP.
Naplánované zákroky by se však podle něj neměly úplně zastavit. "Spousta lidí čeká na náhrady kyčelních kloubů dva roky i více. Oni mají opravdu obrovské bolesti," upozornil Mrva. Vzhledem k tomu, že nemocnice potřebuje mít volné pooperační jednotky intenzivní péče, vybírá si v pořadníku pacienty, kteří pravděpodobně nebudou vyžadovat pobyt na ARO nebo na JIP.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Policie v Příbrami rozdávala pokuty: Nepřipoutaní, mobily, drogy i zákazy řízení
Policisté se v týdnu zaměřili na speciální dopravní kontrolu, která byla zaměřena …
FOTOGALERIE
Co je pro vás poslem jara? První čáp na komíně nebo sněženky?
Co je vlastně symbolem jara? Pro někoho je to návrat čápů na komíny, pro jiného první …
FOTOGALERIE
Jarní rituál, nebo sousedská válka?
Jarní úklid se sirkou v ruce? Než škrtnete, zjistěte, jak pálit větve bez asistence …
ZAJÍMAVOSTI
Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí
Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu
Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a …
KULTURA
Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 …
AKTUÁLNĚ
MG ROADSHOW míří opět do Příbrami
Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě
S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony …
DOPRAVA
Den, který děsí svět: Pátek třináctého
Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na …
ZAJÍMAVOSTI
Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook
Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook …
NEPŘEHLÉDNĚTE




