13. 6. svátek má Antonín

Ve Středočeském kraji zůstává rizikové skóre na 95 bodech ze sta

2. ledna 2021   (09:08)
Ve Středočeském kraji zůstává rizikové skóre na 95 bodech ze sta
foto: pribram.cz, ČTK

První den v roce laboratoře v Česku odhalily 3441 případů nákazy koronavirem, zhruba o 400 více než v poslední loňský sváteční den 26. prosince. Pozitivních případů bylo rekordních 52,5 procenta.


Rizikový index protiepidemického systému PES se druhý den drží na 90 bodech, dosud na nejvyšší úrovni. V nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy koronavirem, zůstává čtvrtý den za sebou. Na pátém stupni je index ve všech krajích, nejhorší situace je ve Středočeském a Pardubickém kraji, kde je skóre na 95 bodech ze sta. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Podle aktuálních dat se mírně zhoršilo zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Stouplo z 1,44 na 1,45. Naopak počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel se snížil o padesátku na 1090. Mírně také zpomalilo šíření nákazy mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100.000 obyvatel 896 nově nakažených, což je zhruba o 30 méně než předchozí den.
Ministerstvo zdravotnictví index PES zveřejňuje od počátku října, dosud nejvýše byl index protiepidemického systému (PES) ve dvou dnech na konci října, kdy se dostal na hodnotu 89. V pátém stupni, který je vymezen 76 až 100 body, je nyní čtvrtý den za sebou, dva dny je na 90 bodech, předtím byl na hodnotě 80. Nárůst o deset bodů způsobilo zejména zvýšení reprodukčního čísla.
Opatření v celém Česku odpovídají pátému stupni podle rozhodnutí vlády od neděle, a to minimálně do 10. ledna. Zavřené jsou restaurace a většina obchodů a služeb, lidé se mohou na veřejnosti setkávat maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Mezi 21:00 a 05:00 platí zákaz vycházení.

Ministerstvo v lednu chystá změny ve výpočtu indexu. Novou metodiku připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jeho ředitel Ladislav Dušek před Vánocemi uvedl, že v parametrech pro výpočet indexu velmi pravděpodobně nebude podíl pozitivních mezi testovanými, zohledňovat se naopak bude počet pacientů v nemocnicích.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Potkali jste zmiji nebo užovku? Potkali jste zmiji nebo užovku? Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. … POZNÁVÁME BRDY Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici … NEPŘEHLÉDNĚTE Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických … AKTUÁLNĚ V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město … KULTURA Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení Nejen Příbram trápí černé skládky. Nelegální černou skládku v přírodě a popelnice plné … FOTO Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi Most přes dálnici D4 u Jíloviště se bude bourat a na jeho místě vyroste nový. Důvodem … AKTUÁLNĚ Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. … TIP NA VÝLET Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v … KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz