4. 5. svátek má Květoslav




Ve Středočeském kraji pracuje 26 500 Ukrajinců s dočasnou ochranou, na Příbramsku obsazují dlouhodobě volná místa

15. února 2025   (11:30)
Ve Středočeském kraji pracuje 26 500 Ukrajinců s dočasnou ochranou, na Příbramsku obsazují dlouhodobě volná místa
foto: Úřad práce v Příbrami. / pribram.cz

Počet ekonomicky aktivních ukrajinských uprchlíků ve Středočeském kraji roste. Ke konci ledna zde mělo zaměstnání 26 500 Ukrajinců s dočasnou ochranou, což je o 5 500 více než před rokem. Zároveň vzrostl podíl těch, kteří si našli práci, na 63 procent. Vyplývá to z údajů Úřadu práce a Středočeského hejtmanství.


Na Příbramsku ale i v jiných regionech se ukrajinští uprchlíci uplatňují hlavně v oborech, kde dlouhodobě chybějí pracovníci. Největší zájem je o práci v zemědělství, stavebnictví, lesnictví, službách a potravinářském průmyslu. "Uprchlíci obsazují především dlouhodobě neobsazené pozice. Zaměstnavatelé si cenní, že se podařilo naplnit potřebu pracovních sil," uvedl analytik Petr Šindelář z krajské pobočky Úřadu práce v Příbrami.

Zaměstnavatelé díky nim v některých oblastech získali zaměstnance, které potřebovali. "Zároveň ale platí, že do ČR přicházejí především ženy. Což v praxi znamená, že většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu," uvedl Šindelář. V evidenci uchazečů o práci bylo v kraji ke konci ledna 1695 uprchlíků, před rokem jich bylo zhruba o 90 víc.

Největší podíl ukrajinských uprchlíků v regionu je podle údajů ministerstva vnitra nadále na Mladoboleslavsku. Oprávnění k pobytu tam má přes 8000 lidí z Ukrajiny. Přímo v Mladé Boleslavi je jich přes 5500. Kvůli vysokému počtu ukrajinských dětí pro ně město od září 2022 otevřelo samostatnou školní budovu.

Výuku zajištují i ukrajinští pedagogové
Ve školním roce 2024/25 jsou v ní třídy od pátého do devátého ročníku, jde o sedm tříd se 196 žáky. "Noví žáci, kteří přicházejí do prvního až čtvrtého ročníku, jsou již zařazováni do běžných tříd v jednotlivých školách v Mladé Boleslavi. Integrace žáků z ukrajinských tříd probíhá průběžně dle volné kapacity mladoboleslavských škol. Do běžných tříd jsou žáci zařazováni na základě testů znalosti českého jazyka," uvedl na dotaz náměstek primátora Daniel Marek (STAN). Výuku podle něj zajišťují čeští i ukrajinští pedagogové, s výukou a nově příchozím se začleňováním do kolektivu pomáhají asistenti pedagoga.

"Děti se od září 2022 velmi dobře adaptovaly na školní prostředí. Díky intenzivní podpoře českých i ukrajinských učitelů a asistentů dosahují pokroku v českém jazyce i v dalších předmětech. Mnohé z nich se aktivně zapojují do mimoškolních aktivit, což jim pomáhá vytvářet nové sociální vazby," doplnil Marek. Do města podle něj dál přicházejí nové děti z Ukrajiny. Od loňského září do letošního února bylo ke vzdělávání přijato 58 žáků s dočasnou ochranou.

V celém kraji je aktuálně podle Zuzany Žídkové ze středočeského hejtmanství ve školách 7426 dětí z Ukrajiny. Na středních školách je jich 895, na základních školách přes 5760, téměř 770 ukrajinských dětí chodí do mateřských škol.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: pribram.cz
ČTK








Další články

PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic Situace kolem afrického moru prasat (AMP) se v příhraničí dramaticky zhoršuje. … AKTUÁLNĚ Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Do Krevní challenge se zapojily střední školy z Příbramska. Během několika měsíců se … Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Tenhle týden začal příjemnými letními teplotami, ale blíží se změna počasí. Podle … AKTUÁLNĚ Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Už několik dní se na sociálních sítích objevovaly varovné příběhy lidí, kteří … AKTUÁLNĚ Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Povinné čipování psů v Česku platí už několik let, přesto tisíce majitelů dělají … NEPŘEHLÉDNĚTE Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? V české gastronomii se občas objeví jídlo, které nerozdělí jen přílohu od masa, ale i … ZAJÍMAVOSTI Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmnáct sběrných míst Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmnáct sběrných míst Středočeský kraj dá letos na provoz Potravinové banky pro Prahu a střední Čechy 2,5 … Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Česká republika zažívá mimořádně suché období. Součet srážek za měsíce březen a duben … NEPŘEHLÉDNĚTE Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? Na D4 otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? Na D4 otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá … AKTUÁLNĚ
Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Středočeský kraj chce od města Příbrami koupit školní budovu v ulici Gen. R. Tesaříka … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz