Ve Středočeském kraji opět ubylo lidí s respiračními onemocněními
8. března 2024 (16:42)
Lidí s respiračními onemocněními ve středních Čechách v uplynulém týdnu opět ubylo. Nemocných je 1070 ze 100.000 obyvatel, je to o 4,5 procenta méně než předchozí týden. Nejvyšší nemocnost mají za uplynulý týden hygienici hlášenou nadále na Mělnicku, nejnižší na Příbramsku, informovala dnes ředitelka protiepidemického odboru krajských hygieniků Lilian Rumlová.
Nejvíce nemocných je nadále mezi dětmi do pěti let, nejméně mezi lidmi staršími 65 let. Nejvíce nemocných ubylo na Mladoboleslavsku, a to zhruba o třetinu. Jde o okres, kde jsou tento týden jarní prázdniny. Nejvíce se nemocnost zvýšila na Kladensku, a to o 30 procent.
Oproti předchozímu týdnu poklesla i celková nemocnost chřipkou, ve Středočeském kraji činí 27 případů na 100.000 obyvatel. Představuje to 2,5 procenta z celkové nemocnosti akutními respiračními infekcemi. Před týdnem bylo na 100.000 lidí 61 nemocných chřipkou.
Od začátku roku v regionu postupně přibývá případů černého kašle. "Co se týče pertusse (černého kašle), za tento týden přibylo 92 případů," uvedla Rumlová. Předchozí týden bylo nových případů přes 50, celkem od začátku roku 360. Nejvíce případů černého kašle ve Středočeském kraji od roku 2005 zaznamenali hygienici v roce 2014, tehdy jich bylo 331. Loni bylo evidováno 62 případů, v roce 2022 to bylo 12 případů, o rok dříve dva případy.
Lidé by podle Rumlové měli v případě příznaků, jakými jsou zejména kašel a zvýšená teplota, navštívit lékaře. "Pokud je správně stanovená diagnóza (že se jedná o černý kašel), je to onemocnění velmi dobře zvládnutelné antibiotiky," uvedla. Nejvíc zasaženou skupinou jsou podle Rumlové mladí lidé, kterým doporučuje vyhýbat se hromadným akcím.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Obezita u dětí: Dědičné bývají většinou jen stravovací a pohybové návyky
•Kvalita pracovního života v příbramské nemocnici se dle průzkumu mírně zvýšila
•Případů černého kašle v ČR je letos téměř 1700, za týden jich přibylo 449
Další články
Příbram otočila zápas s Dynamem! Důležité vítězství drží naději na baráž
Příbram si doma připsala cenné tři body. Proti Dynamu České Budějovice sice prohrávala …
SPORT
SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu
Tohle je sportovní pohádka, která se stala skutečností. Dobříšští školáci z 2. ZŠ …
SPORT
Na vodních dílech Slapy a Orlík začala v pátek plavební sezona
Na vodních dílech Slapy a Orlík začala od 1. května plavební sezona. O víkendu Povodí …
AKTUÁLNĚ
První máj: svátek práce, nebo den lásky? V Česku slavíme obojí
První květen. Datum, které ve světě znamená protesty, průvody a připomínku dělnických …
ZAJÍMAVOSTI
Tipy na víkend: První květnový víkend bude plný sportu a kultury
O víkendu se můžete pěšky vydat na Vysokou za Dvořákem, vyrazit na pochod kolem …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Na Drkolnově má vzniknout nové parkoviště. Projekt je už na stavebním úřadě, veřejnost se může vyjádřit
Nedostatek parkovacích míst je dlouhodobý problém většiny českých měst — a Příbram …
AKTUÁLNĚ
Malý princ: druhá nejpřekládanější kniha světa. A pořád nejjemnější návod na lidskost
Malý princ se často tváří jako pohádka, ale ve skutečnosti je to jedna z nejjemnějších …
ZAJÍMAVOSTI
Filipojakubská noc připomíná staré zvyky a pověry. V ten čas čarodějnice mířily na Plešivec
Noc z 30. dubna na 1. května u nás patří k nejpůsobivějším v roce. Říká se jí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Andělské schody: unikátní přírodní klenot regionu
Nedaleko Dobříše se nachází výjimečné chráněné území Andělské schody, které v sobě …
TIP NA VÝLET
/KAUZA NEMOCNICE/ Ředitel Holobrada: V tomto případu se cítím nevinen!
Kriminalisté po úterním zásahu v příbramské nemocnici obvinili šest lidí a tři firmy z …
AKTUALIZOVÁNO





