10. 4. svátek má Darja




Ve Středočeském kraji má dokončené očkování 617 dětí z nejmladší kategorie

13. ledna 2022   (16:34)
Ve Středočeském kraji má dokončené očkování 617 dětí z nejmladší kategorie
foto: pixabay

Děti od pěti do 11 let dostávají vakcínu Comirnaty, která obsahuje oproti vakcíně pro dospělé třetinovou dávku účinné látky.


Očkování nejmenších dětí proti covidu-19 ve Středočeském kraji si dělí očkovací centra s pediatry, v obou případech se zdravotníci musí vypořádat s náročnější logistikou. Pro vakcínu za uplynulý měsíc, ve kterém se tyto děti mohly poprvé očkovat, přišlo 2891 dětí, 617 z nich má dokončené očkování. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich aktuálně téměř 670 čeká na přidělení termínu v rezervačním systému.

Z 21 očkovacích center v kraji mají rodiče nejmladších dětí možnost nechat je naočkovat v Příbrami, Kladně, Jirnách, Hořovicích a Nymburce, od 17. ledna se připojí očkovací centrum v Mladé Boleslavi a do konce ledna i v Čáslavi a Mělníce. Pro děti zde mají vyhrazeno třeba jen několik hodin týdně. “Očkování nejmenších dětí patří spíše do ordinací pediatrů, kteří nejlépe znají jejich zdravotní stav a celé očkovací schéma, přesto se na některých očkovacích místech snaží vyjít zájmu vstříc, i když logistika je poměrně náročná. Jedná se totiž o jinou vakcínu, než mají dospělí, takže nevyužitou už nemůžete aplikovat právě jim,“ řekl krajský koordinátor očkování Martin Polák.
Kromě větších center nabízí očkování malých dětí rovněž zhruba 60 pediatrů v kraji. Podle místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Jany Kulhánkové je zapojování pediatrů postupné. “Jeden lékař očkuje i pro několik ordinací svých kolegů, ani ne proto, že by nechtěli, ale aby se vyřešila logistika, v jedné lahvičce je deset dávek a minimální odběr na ordinaci je 30 dávek. Takový zájem většina lékařů ani mezi svými registrovanými často nemá, snažíme se neplýtvat,“ dodala Kulhánková.
Veronika Šafrová z očkovacího centra v Nymburce, kde se nejmladší děti očkují jednou týdně od konce loňského roku, hodnotí dosavadní zájem rodičů jako poměrně vysoký a konstantní. “Poprvé jsme očkovali na konci prosince, podáváme zhruba 100 dávek týdně, což odpovídá zájmu ze strany rodičů. Na první termíny přijížděli i lidé ze vzdálenějších destinací, protože pediatři v regionu se podle našich informací moc nepřipojili,“ shrnula Šafrová. Poděbradská dětská lékařka Alena Gašparová se do očkování dětí zapojila jako jedna z mála v okrese Nymburk a týdně podá zhruba deset vakcín. Podle ní je to počet, který ji neblokuje v další péči o pacienty.

Děti od pěti do 11 let dostávají vakcínu Comirnaty, která obsahuje oproti vakcíně pro dospělé třetinovou dávku účinné látky. Evropská léková agentura schválila její využití pro očkování menších dětí na konci loňského listopadu. U očkování musí být přítomen zákonný zástupce a na řadě očkovacích míst vyžadují potvrzení od pediatra.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho ze tří soustrojí opět v plné síle. … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbram brzdí opravy: asfalt mizí z trhu a dodavatelé chtějí víc peněz Příbram brzdí opravy: asfalt mizí z trhu a dodavatelé chtějí víc peněz Růst cen ropy a dalších komodit začíná dopadat i na Příbram. Město v posledních … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tento víkend, konkrétně v sobotu 11. dubna, bude v Příbrami oficiálně zahájena … KULTURA Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše V pátek 10. dubna dopoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v katastru obce … FOTOGALERIE Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Triatlonová sezona se rozjíždí a hned zkraje nabídne pořádně zajímavou podívanou. V … SPORT Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Ve čtvrtek 9. dubna po 9. hodině ráno byl ohlášen nález munice v katastru obce … NEPŘEHLÉDNĚTE V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici na Březových Horách se chystají další úpravy. Město zde nechá … AKTUÁLNĚ Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak … SPORT Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč … AKTUÁLNĚ
Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz