25. 7. svátek má Jakub




Ve Středočeském kraji je na SŠ 2500 míst, poblíž Prahy zájem převyšuje nabídku

21. května 2024   (16:14)
Ve Středočeském kraji je na SŠ 2500 míst, poblíž Prahy zájem převyšuje nabídku
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

V aktuálním přijímacím řízení přibyly ve středních Čechách i nové obory.


Ve Středočeském kraji je na středních školách ještě asi 2500 míst pro druhé kolo přijímacích zkoušek. Z toho činí nabídka kolem 1000 míst v maturitních oborech, 1200 v nematuritních a 300 pro žáky se speciálními potřebami. Uchazečů je přibližně 1200. V absolutních číslech je tedy nabídka ve středních Čechách odpovídající poptávce, avšak v okolí Prahy zájem studentů značně převyšuje nabídku oborů. Poptávka je především po všeobecných maturitních. V prvním kole se v kraji dostalo na školu 14.679 uchazečů, tedy 92,2 procenta. Středočeský kraj postupně navyšuje kapacitu gymnázií i lyceí, jedná se ale o víceletý proces, zároveň by řešením mohl být nový středoškolský kampus dostupný jak pro žáky z Prahy, tak i ze Středočeského kraje, řekl dnes krajský radní pro vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN).

Kampus by mohl podle Váchy vzniknout například v pražských Letňanech, tedy přímo u metra a mohl by sloužit zároveň Středočechům ze severní části regionu. Vedení hejtmanství se o něm chystá jednat i s představiteli vlády. Vácha upozornil, že Praha by měla plnit svou metropolitní funkci, tedy spolupracovat i s přilehlým krajem v různých oblastech včetně vzdělávání. Podle něj na to Praha dostává i čtyřnásobně více peněz. "Jsme schopní i z toho našeho výrazně chudšího rozpočtu přispět na větší středoškolský kampus," doplnil Vácha. Takový projekt pro 3000 až 4000 žáků podle něj skutečně dává smysl a přinesl by zásadní výsledek oproti postupnému přidávání po jedné až dvou třídách na jednotlivých školách.
Už v aktuálním přijímacím řízení přibyly ve středních Čechách například nové obory: Předškolní a mimoškolní pedagogika na SOŠ a SOU Kladno, Pedagogické lyceum na SPgŠ a SOU služeb Mladá Boleslav, Ekonomické lyceum na OA Kolín a na OA E. Beneše Slaný nebo čtyřleté gymnázium v Neratovicích.
Gymnázia nyní nabízejí ve Středočeském kraji kolem 200 volných míst, avšak zhruba polovina z nich je na soukromých školách. Několik volných míst mají třeba slánské, vlašimské nebo sedlčanské gymnázium. Hejtmanství připravuje zvýšení kapacity gymnázií v Hostivici, v Říčanech, v Berouně a v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, výstavbu nového gymnázia v Černošicích a rovněž nového v Jesenici a společnou výstavbu gymnázia s městem Roztoky. Většinou jde o okolí Prahy. Naopak například v Novém Strašecí na Rakovnicku se podle Váchy dostali na gymnázium i uchazeči s 33 body ze 100 možných.

Radní také zmínil, že preference studentů se liší, někteří upřednostňují blízkost bydlišti, jiní další možnosti rozvoje, třeba ve sportu nebo kultuře, a i proto pak volí studium v Praze. V Praze je z Prahy přijatých 59 procent studentů, v Brně je to podle Váchy asi 48 procent.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala … KULTURA Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Obyvatelé obce Příčovy upozornili záchranáře z Ochrany fauny ČR na podivné pískání, … Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Majetková kriminalita se i nadále významně podílí na celkové kriminalitě na … AKTUÁLNĚ Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou … POZNÁVÁME BRDY Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové … PR Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti … NEPŘEHLÉDNĚTE Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. … KULTURA REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky V pátek 24. až do neděle 26. července se zámek v Rožmitále pod Třemšínem promění v … NEPŘEHLÉDNĚTE
Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz