28. 5. svátek má Vilém




Ve středních Čechách v lednu stoupla nezaměstnanost na 6,5 pct

10. února 2015   (09:09)
Ve středních Čechách v lednu stoupla nezaměstnanost na 6,5 pct
foto: sxc

V meziročním porovnáním je nezaměstnanost v kraji o 0,8 procenta nižší.



Ve středních Čechách v lednu mírně stoupla nezaměstnanost o 0,1 procentního bodu na 6,5 procenta. Úřady práce v regionu koncem měsíce evidovaly 58.214 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 1540 více než na konci loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce. Nezaměstnanost v celé zemi v lednu meziměsíčně stoupla na 7,7 procenta z prosincových 7,5 procenta.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se ale celkový počet nezaměstnaných ve středních Čechách snížil, a to o 6779 lidí. Před rokem byla nezaměstnanost v regionu na úrovni 7,3 procenta.

Během letošního ledna se přišlo nově zaregistrovat 7754 lidí bez práce, což bylo o 1356 více než v prosinci. Vyřazeno z evidence bylo 6214 uchazečů, o 1650 více než v předchozím měsíci. Koncem ledna evidovaly úřady práce v regionu 8453 volných pracovních míst, jejich počet se proti prosinci zvýšil o 238. Na jedno volné pracovní místo ve Středočeském kraji tak připadá sedm uchazečů o zaměstnání.

"Na současný stav počtu evidovaných uchazečů má největší vliv přerušení sezonních prací v některých odvětvích, jako je stavebnictví, zemědělství, lesní závody, povrchové lomy a podobně, která jsou závislá na klimatických podmínkách, a také ukončení některých pracovních poměrů sjednaných na dobu určitou," komentoval aktuální vývoj analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík. Poukázal na to, že tato situace se opakuje každoročně. V únoru lze podle něj očekávat podobný stav, případně ještě mírný nárůst počtu uchazečů.

Nejvyšší nezaměstnanost je tradičně na Příbramsku, kde dosahovala 9,3 procenta. Na Kolínsku představovala 8,7 procenta, na Kladensku a Mělnicku shodně 8,2 procenta. Nejpříznivější situace je stále v okrese Praha-východ, kde byla v lednu nezaměstnanost 3,4 procenta. Na druhém místě je Mladoboleslavsko s 4,4 procenta.

V rámci celé republiky je nejlepší situace tradičně v Praze, následuje ji Plzeňský a Královéhradecký kraj. Středním Čechám patří čtvrtá příčka, o kterou se dělí s Pardubickým krajem.

Celkový počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, byl v lednu ve středních Čechách 57.163.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj hj








Další články

První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů Vědci dlouho věděli, že mateřství zásadně mění ženský mozek. Ale co otcové? Nová … LIFESTYLE Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady Již 14. ročník oblíbeného pochodu Kozárovická 20 se uskuteční už tuto sobotu 30. … TIP NA VÝLET Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin zdražil, nafta mírně zlevnila Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin zdražil, nafta mírně zlevnila Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,90 Kč do 44,10 Kč … DOPRAVA Z Příbrami až na evropský šampionát. Mladé stepařky z Oxygenu chtějí v Belgii zazářit Z Příbrami až na evropský šampionát. Mladé stepařky z Oxygenu chtějí v Belgii zazářit Velký sportovní úspěch slaví Oxygen Příbram. Kadetský a juniorský tým závodního step … SPORT Hasiči z Březových Hor mají moderní cisternu za téměř 12 milionů Hasiči z Březových Hor mají moderní cisternu za téměř 12 milionů Jednotka SDH Příbram – Březové Hory má od tohoto týdne k dispozici novou moderní … ZAJÍMAVOSTI Příbram jde po černých skládkách. Kamery odhalí viníky, pokuty budou bolet Příbram jde po černých skládkách. Kamery odhalí viníky, pokuty budou bolet Příbram se chystá tvrdě zakročit proti černým skládkám, které se v posledních měsících … AKTUÁLNĚ Do Příbrami míří první ročník Víkendu aktivních seniorů, dorazí i Kateřina Cajthamlová Do Příbrami míří první ročník Víkendu aktivních seniorů, dorazí i Kateřina Cajthamlová Co kdyby stáří nebylo o zpomalování, ale o nové energii, pohybu a setkávání? Právě na … ZAJÍMAVOSTI Nemocnice zve na tradiční gospelový koncert. Maranatha Gospel Choir vystoupí v Příbrami už 3. června Nemocnice zve na tradiční gospelový koncert. Maranatha Gospel Choir vystoupí v Příbrami už 3. června Koncert je určen všem bez rozdílu a není na něj třeba žádná vstupenka. Kauza dálničního monopostu na D4 se vrací do Příbrami, krajský úřad zrušil původní rozhodnutí Kauza dálničního monopostu na D4 se vrací do Příbrami, krajský úřad zrušil původní rozhodnutí Případ jízdy závodního monopostu v barvách Ferrari po dálnici D4, který v uplynulých … AKTUÁLNĚ
Evropa se rozpaluje: Vlna veder láme rekordy. Riziko požárů v Česku roste i s větrem Evropa se rozpaluje: Vlna veder láme rekordy. Riziko požárů v Česku roste i s větrem Nejen Česká republika, ale především západní Evropa zažívá mimořádnou a v mnoha … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz