30. 11. svátek má Ondřej
Ve středních Čechách není podle krizového štábu nutné vyhlašovat stav nebezpečí

24. listopadu 2021   (17:34)
Ve středních Čechách není podle krizového štábu nutné vyhlašovat stav nebezpečí
foto: ONP - Martin Janota/se souhlasem

Nejzávažnější situace je v příbramské nemocnici, kde začne od soboty fungovat další covidové oddělení.


Středočeské nemocnice zatím situaci s covidem-19 zvládají, není proto nutné vyhlašovat stav nebezpečí nebo žádat vyhlášení nouzového stavu. Shodl se na tom dnes krajský krizový štáb, který zasedal v nynější vlně epidemie poprvé, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

Ve středočeských nemocnicích je nyní 318 pacientů s koronavirem, o 37 víc než v úterý. Z tohoto počtu je 165 neočkovaných. Očkovaní lidé, kteří jsou přijímáni do nemocnice, jsou v průměru o 15 let starší. Na jednotkách intenzivní péče leží 42 lidí. Přímo v oblastních krajských nemocnicích je na JIP 27 pacientů, z nichž 22 nebylo očkováno a zbylých pět očkovaných je výrazně starších.
Nejzávažnější situace je v příbramské nemocnici, kde začne od soboty fungovat další covidové oddělení. Tentokrát se otevře na jednom oddělení chirurgie. Od pondělí tak budou lékaři v Příbrami provádět jen urgentní zákroky. "Zastavujeme neakutní operativu, poběží jen dva sály ze šesti, které budou řešit pouze neodkladné a onkologické operace," řekl mluvčí nemocnice Martin Janota.
"Prozatím jsme ve Středočeském kraji zhruba na polovině čísel z jarní vlny. Nemocnice zatím situaci zvládají, velmi pomáhá nasazení armády,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). V nemocnicích je nasazeno 24 vojáků, dva jsou v zařízení sociální péče. Klíčovým faktorem je podle Pavlíka vyšší proočkovanost v regionu. Například v mladoboleslavské nemocnici jsou pacienti ze dvou třetin neočkovaní a je jim v průměru 63 let, zbylá třetina je očkovaná a její věkový průměr je 82 let.

"Vzhledem k informacím, které máme zejména z nemocnic, jsme se na krizovém štábu shodli, že není nutné nyní vyhlašovat stav nebezpečí, nebo dokonce žádat vyhlášení nouzového stavu," uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, jež mohou být v ČR vyhlášené v reakci na mimořádné situace. Jako jediný z nich ho nevyhlašují centrální politické orgány, ale hejtman kraje, v Praze primátor. Závažnějšími jsou nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav.
Nejvyšší nárůsty počtu nakažených ve středních Čechách hlásí okresy Praha-východ a Praha-západ. Nákaza se podle Peckové nejvíce šíří mezi dětmi a mladými ve věku šest až 19 let a v kategorii jejich rodičů ve věkové skupině 30 až 49 let. Téměř pětasedmdesátiprocentní proočkovanost v kraji v populaci od 16 let by podle hejtmanky měla mít vliv na mnohem mírnější nárůst počtu pacientů v nemocnicích na JIP. "V této chvíli očekáváme kulminaci nákazy ke konci listopadu až kolem prvního týdne prosince a jsme na ni připraveni díky strategickým plánům z jara," dodala Pecková.
Hejtmanství po projednání s hygienou nebude organizátorům sportovních, kulturních a společenských akcí doporučovat, aby akce zrušili. Měli by však zajistit dodržování stanovených podmínek. Starostové budou moci zjistit počet pozitivních ve své obci a podle toho se rozhodnou, zda předvánoční akce zruší, omezí či ponechají. O rušení venkovních akcí hygiena zatím neuvažuje.
Záchranná služba má denně 420 výjezdů a situaci zvládá, covidových pacientů převáží 70 až 80. Situace v domovech seniorů a dalších sociálních službách v kraji je podle hejtmanství velmi dobrá. V domovech zřizovaných krajem je plně naočkováno 94 procent klientů a nyní se očkuje třetí dávkou. Zároveň je naočkováno přes 85 procent zaměstnanců. "Díky tomu aktuálně máme jen pět případů nákazy mezi našimi 5000 klienty a z 3500 zaměstnanců je aktuálně nakaženo jen 31 lidí," uvedl krajský radní pro sociální oblast Martin Hrabánek (ODS).

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz