Ve středních Čechách loni přibylo 14.236 lidí. Počet obyvatel se zvýšil díky stěhování, zemřelých bylo víc než narozených
21. března 2022 (14:43)
foto: pribram.cz / Jiří Jiroušek
Statistici v regionu loni zaznamenali 15.111 narozených dětí a 16.708 zemřelých osob.
Ve středních Čechách loni přibylo 14.236 obyvatel, jsou stále nejlidnatějším krajem v Česku. Počet obyvatel regionu se však zvýšil jen díky stěhování, zemřelých bylo víc než narozených. Na konci prosince v kraji žilo 1,386.299 lidí, z toho 701.069 žen a 685.230 mužů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Nárůst počtu obyvatel středních Čech byl o desetinu vyšší než v roce 2020 a po Praze nejvyšší mezi všemi kraji. Lidí v regionu přibylo jen díky stěhování, a to o 15.833. Přistěhovalo se 34.482 lidí, 18.649 se odstěhovalo. Citelný nárůst, o více než třetinu, zaznamenal přírůstek stěhováním ze zahraničí. Nejvíce obyvatel ze zahraničí loni získal Středočeský kraj z Ukrajiny, Ruska a Rumunska.
Víc lidí v roce poznamenaném pandemií covidu zemřelo, než se za stejnou dobu narodilo dětí. Statistici v regionu loni zaznamenali 15.111 narozených dětí a 16.708 zemřelých osob. Přirozený přírůstek, tedy poměr mezi narozenými a zemřelými, byl záporný, a představoval minus 1597 lidí. Následkem pokračující zvýšené úmrtnosti se meziročně prohloubil o 84,6 procenta.
V porovnání s loňským rokem se narodilo o 4,7 procenta dětí více, což byl druhý nejvyšší počet od roku 2011. Zemřelých bylo oproti roku 2020 o 9,2 procenta víc a v porovnání s průměrem let 2015 až 2019, tedy obdobím před propuknutím pandemie, zemřelo v roce 2021 o 26,3 procenta lidí více. Počty nově uzavřených manželství, jakož i rozvodů, zůstaly loni zhruba stejné jako v roce 2020.
Na nárůstu počtu obyvatel kraje se tradičně podílejí především okresy Praha-východ a Praha-západ, kde přibylo 4001, respektive 2780 lidí. Nejlidnatějším okresem Středočeského kraje je Praha-východ se 188.220 obyvateli. Naopak nejméně lidí žije dlouhodobě na Rakovnicku, a to 54.886.
V celém Česku loni zemřelo 139.900 lidí, nejvíc od konce druhé světové války a proti roku 2020, tedy prvnímu roku epidemie koronaviru, o 10.600 více. Počet zemřelých pak převýšil počet narozených o 28.100. Šlo o nejhlubší přirozený úbytek populace v historii České republiky od roku 1918. Díky migraci ale obyvatel ČR loni přibylo o 21.900 na 10,516 milionu.
foto: Český statistický úřad
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK / ČSÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Obyvatel ČR loni přibylo jen díky migraci, zemřelých bylo nejvíce od války
•Uprchlíci budou moci o novou humanitární dávku žádat přes on-line aplikaci
•Středočeská asistenční centra mimo Prahu odbavila v neděli 401 běženců
Další články
První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky
Město vstupuje do třetí sezóny oblíbených bleších trhů, které doplňují tradiční …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem
U dopravní nehody před Čenkovem zasahovali ve středu 15. dubna odpoledne záchranáři. …
AKTUALIZOVÁNO
Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku
Hasiči ve Středočeském kraji minulý rok evidovali 2670 požárů, což bylo meziročně o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sucho se prohlubuje. Podle hydrologů už stromy trpí vodním šokem
Jaro zatím nepřináší krajině tolik potřebnou vláhu. Hydrologická i meteorologická data …
AKTUÁLNĚ
Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec.
Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu?
Spouštíme novou sérii krátkých …
VIDEO
V Příbrami začnou opravy březohorských ulic, zkomplikuje se parkování
Stavbaři budou v Příbrami od příštího pondělí opravovat Nádvoří Msgre. Korejse a …
AKTUÁLNĚ
Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem …
AKTUÁLNĚ
Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut
Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran
Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V …
ZVÍŘATA
Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků
Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, …
AKTUÁLNĚ




