1. 8. svátek má Oskar

Ve středních Čechách je sklizeno 69 pct ploch s obilím a 88 pct ploch s řepkou

30. července 2024   (06:17)
Ve středních Čechách je sklizeno 69 pct ploch s obilím a 88 pct ploch s řepkou
foto: pixabay

Základními obilovinami je v kraji oseto téměř 242.300 hektarů, méně než loni.


Zemědělci ve středních Čechách zatím sklidili téměř 69 procent ploch s obilím a 88 procent ploch s řepkou, výnosy jsou nižší než loni. Pod střechou je k dnešku už téměř veškerý ozimý ječmen a přes 68 procent ploch s ozimou pšenicí. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Základními obilovinami je v kraji oseto téměř 242.300 hektarů, méně než loni. Výnos aktuálně činí 5,89 tuny na hektar, loni touto dobou to bylo kolem sedmi tun na hektar. Výnos ozimého ječmene je nyní 5,53 tuny na hektar. Výnos pšenice ozimé činí 6,21 tuny na hektar, sklizená je téměř ze 107.000 hektarů. Zhruba na 73 procentech ploch je sklizen ječmen jarní, na třetině ploch žito a na 28 procentech triticale, což je kříženec žita a pšenice. Řepka, kterou středočeští farmáři pěstují na necelých 76.400 hektarech, je sklizená z 67.300 hektarů. Průměrný výnos činí 2,64 tuny na hektar.
Podle ředitelky středočeské agrární komory Petry Novotné jsou výnosy menší, než se očekávaly. "Na jaře to vypadalo slibněji, platí to hlavně u řepky, ta má místy v průměru o tunu menší výnosy než loni," řekla Novotná. Nižší výnosy jsou podle ní i u obilovin. Nejlepší výnosy zatím vykazují tradičně na Nymbursku, Kutnohorsku a Kolínsku.
Loni sklidili středočeští zemědělci téměř z 254.000 hektarů ploch zhruba 1,6 milionu tun obilovin, méně než v roce 2022. Průměrný výnos činil 6,3 tuny na hektar. Ve srovnání s předloňskem byla osevní plocha téměř o 16.000 hektarů menší, vzrostly ale hektarové výnosy.

V celé zemi je nyní sklizeno přes 65 procent ploch všech obilovin a přes 87 procent ploch s řepkou. Loni touto dobou to bylo méně, výnosy ale byly vyšší.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Kvalitu vody v části přírodních koupališť v Česku zhoršily sinice Kvalitu vody v části přírodních koupališť v Česku zhoršily sinice S narůstajícími teplotami se v části přírodních koupališť v Česku zhoršila kvalita … AKTUÁLNĚ Zralé léto v Brdech voní vřesovým nektarem Zralé léto v Brdech voní vřesovým nektarem Když se léto přehoupne do své druhé poloviny, bývá les krásně barevný. Tedy pokud není … POZNÁVÁME BRDY Moderní technika zůstala "v garáži": Při požáru pole u Milína musel zasahovat nezmar Tatra 148 Moderní technika zůstala "v garáži": Při požáru pole u Milína musel zasahovat nezmar Tatra 148 K požáru strniště na poli u obce Milín vyjížděly dnes odpoledne profesionální i … AKTUALIZOVÁNO Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Zatímco ještě před několika lety byly hlavním cílem letních dovolených pláže u … LIFESTYLE Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,50 Kč do 42,90 Kč … AKTUÁLNĚ Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Od páteční půlnoci bude platit na celém území Středočeského kraje období zvýšeného … AKTUÁLNĚ Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice První srpnový víkend bude v Březnici patřit tradiční pouti, která každoročně láká … NEPŘEHLÉDNĚTE TIPY NA VÍKEND: Od street food festivalu až po parní lokomotivu. Z víkendového programu si vybere opravdu každý. TIPY NA VÍKEND: Od street food festivalu až po parní lokomotivu. Z víkendového programu si vybere opravdu každý. První srpnový víkend na Příbramsku nabídne opravdu velmi pestrý program. Milovníci … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeští hygienici provedli v dětských táborech 95 kontrol, zjistili 23 závad Středočeští hygienici provedli v dětských táborech 95 kontrol, zjistili 23 závad Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 95 … AKTUÁLNĚ
Letecká záchranka v permanenci: Od slapské nehody přes zranění ve Hvožďanech až po ranní střet u Milína Letecká záchranka v permanenci: Od slapské nehody přes zranění ve Hvožďanech až po ranní střet u Milína Posádka záchranářského vrtulníku LZS Kryštof 1 zažívá v posledních hodinách mimořádně … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz