Ve středních Čechách je sklizena téměř všechna řepka, obilí zhruba z poloviny
15. srpna 2023 (06:28)
Ve středních Čechách je sklizena téměř všechna řepka, obilí zhruba z poloviny. Sklizeň brzdí střídavé deště. Výnosy jsou průměrné či mírně pod průměrem. Vlhké počasí se ale může projevit na kvalitě. Obilovin je zatím v regionu pod střechou téměř 55 procent, výnosy jsou kolem 6,8 tuny na hektar. Řepky sklidili zemědělci přes 90 procent, výnos představuje 3,3 tuny na hektar, uvádí ministerstvo zemědělství.
Sklizeň ozimů se blíží k závěru, ječmen jarní kombajny posekaly přibližně z 58 procent ploch, pšenice jarní teprve přes 15 procent ploch. "Sklizeň zpomalilo deštivé počasí, které se též negativně projevilo na kvalitě zrn. "Výnosy budou nižší průměr," řekl Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství, který hospodaří v Chodouni na Berounsku. Meteorologové pro příští dny předpovídají především slunečné počasí, což by mohlo umožnit hladké pokračování žní.
Podle Stehlíka také poklesly významně výkupní ceny, a to nejen pod hladinu loňského roku, ale i let předchozích. Důvodem může být i to, že se oproti nejistotě z loňského roku v důsledku konfliktu na Ukrajině situace nyní usadila a není takový tlak na vytváření zásob, z nichž část je ještě ve skladech.
Ve středních Čechách je obilím letos oseto téměř 248.000 hektarů ploch. Řepka roste v regionu na více než 86.000 hektarech, což je meziročně přibližně o 10.000 hektarů víc, ale méně než v některých předchozích letech. Loni sklidili středočeští farmáři z více než 270.000 hektarů ploch 1,64 milionu tun obilí. Průměrný výnos činil 6,06 tuny na hektar, u řepky to bylo 3,42 tuny na hektar.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Vojenské lesy zvou na druhý ročník Brdského stromsázení
•Dnes i v úterý bude až 33 stupňů
•Teploty se celý týden udrží u tropické třicítky, objeví se bouřky i mlhy
Další články
Bílá a hnědá ovládnou rok 2026. Do módy se vrací 80. léta i široké kalhoty
Bílá a hnědá, široké kalhoty a inspirace 80. léty minulého století. Právě tyto prvky …
Záchranáři zasahovali pod vrcholem Praha: přistál i vrtulník
V sobotu odpoledne se pod vrcholem Praha ve středních Brdech odehrála dramatická …
Jarní prázdniny: policie připomíná zásady bezpečného pohybu doma, na horách i na silnicích
S blížícím se obdobím jarních prázdnin je čas připomenout si, jak si děti i dospělí …
Příbram doma nezaváhala. Kocouři smetli Beskydy 3:0 a berou důležité body
V 19. kole ČEZ extraligy mužů přivítali volejbalisté VK TROX Příbram soupeře z …
Suchý únor: nejkratší měsíc, nejdelší výzva
Každý únor se tisíce Čechů pustí do výzvy, která vypadá nevinně, ale umí potrápit: …
Zajímavosti
ČOV Příbram: největší zakázka města a otázky, které padly na zastupitelstvu
Rekonstrukce čistírny odpadních vod je největší investicí v historii Příbrami a …
Politika
Velký večer Lucie Pudilové. Vyhrála a potvrdila vztah s hvězdným jménem
Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA bojovnice Lucie Pudilová má za sebou návrat …
Sport
Dětské obrázky ze Svaté Hory spojily Příbramsko s Itálií i blížící se olympiádou
Vánoční obrázky pro Ježíška letos dorazily na Svatou Horu nejen z Příbramska, ale také …
FOTOGALERIE
Po osmi letech se rekordman Tománek vrací na Jizerskou padesátku
Už tuto neděli 1. února se v Bedřichově uskuteční 59. ročník ČEZ Jizerské 50. Na …
Nová D4 jede naplno: 5,7 milionu aut a tisíce přestupků během prvního roku
Na nové dálnici D4 mezi Pískem a Příbramí řešilo město Písek v roce 2025 přes 20.000 …





