Ve středních Čechách je poptávka po pracovnících pro gastronomii a strojírenství
12. srpna 2021 (10:40)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/na fotografii je budova Úřadu práce v Příbrami
V regionu se také dlouhodobě nedaří obsadit pozice řidičů nákladních vozů a kamionové dopravy.
Ve středních Čechách je z pohledu úřadu práce největší poptávka po pracovnících pro gastronomii a strojírenství. Chybí také svářeči, elektrikáři či řidiči nákladních aut, sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. V červenci byla v ČR rekordní nabídka volných míst, ve středních Čechách úřady ke konci července evidovaly 64.933 volných pracovních míst a 31.200 uchazečů o zaměstnání. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 0,5 uchazeče, nejvíce v okrese Kladno (1,4 uchazeče).
Zaměstnavatelé v regionu hledají nejčastěji prostřednictvím úřadu číšníky, kuchaře, soustružníky, obráběče, kovodělníky, strojní techniky a montážníky. Poptávka je také po skladnících a pracovnících logistiky i po ostraze skladů. "Dlouhodobě je zájem o výrobní dělníky (zejména obsluhu strojů a zařízení), montéry, a to jak bez kvalifikace, tak o dělníky seřizovače a operátory s kvalifikací," popsala mluvčí.
V regionu se také dlouhodobě nedaří obsadit pozice řidičů nákladních vozů a kamionové dopravy. "Řada evidovaných uchazečů nedisponuje požadovaným oprávněním C + E a především nemají "profesní průkaz řidiče", který je k výkonu povolání nutný. V tomto ohledu umí úřad práce pomoci, například prostřednictvím rekvalifikací a podporuje tak sladění nabídky a poptávky na pracovním trhu," doplnila Beránková.
Podpora rekvalifikací umožňuje úřadu operativně reagovat na aktuální potřeby zaměstnavatelů a zvyšuje šance na pracovní uplatnění absolventů kurzů. Během tří let může úřad na tento typ rekvalifikace zájemci nebo uchazeči o zaměstnání poskytnout až 50.000 korun. Tam, kde je to možné, podporuje i kurzy v on-line podobě. Nejžádanější jsou kurzy zaměřené na získání řidičských průkazů včetně profesních způsobilostí, kurzy pro pracovníky v sociální oblasti, kurzy účetnictví, pro chůvy, pracovníky v obchodě, skladování a logistice a dále rekvalifikace zaměřené na získání svářečských, strojnických a jiných odborných průkazů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající
Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. …
AKTUALIZOVÁNO
Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko
Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do …
DOPRAVA
V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá
Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných …
AKTUÁLNĚ
Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno
Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také?
Nové dresy, nová posila a Klaban, který má konečně jméno a svou první permanentku. HC …
PR
Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty
Hnutí ANO zveřejnilo první jména pro podzimní komunální volby v Příbrami. Lídrem a …
VOLBY 2026
Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal?
Příbram. Název, který každý z nás používá prakticky každý den. Přemýšleli jste ale …
HISTORIE
81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí
Havárie vodovodního řadu v Husově ulici způsobila od úterý výrazné dopravní …
AKTUÁLNĚ
Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky
Poslední prázdninový týden začne v Česku spíše svěžím počasím. V pondělí bude většinou …
AKTUÁLNĚ
Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem
Kratom, rostlinný přípravek z jihovýchodní Asie, se v Česku stal jednou z nejrychleji …
ANKETA




