16. 4. svátek má Irena




Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána

21. února 2020   (16:03)
Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána
foto: pribram.cz

V domě, kde je současná mateřská škola umístěna, žil nějakou dobu akademický sochař Karel Dvořák a jeho žena, významná herečka Leopolda Dostálová


Nedostatek míst v mateřských školách je palčivým problémem obcí po celé zemi. Mnoho školek bylo v 90. letech zrušeno a nové se již většinou neotvírají. Rodiče jsou tak při nástupu do práce mnohdy nuceni hledat alternativní řešení, které však příliš zatěžuje jejich rodinný rozpočet. V obci Stará Huť se tomuto problému postavili čelem. Vybudují zbrusu novou školku, která bude kapacitně odpovídat potřebám rodičů. Původní budova bude posléze zbourána. S její demolicí se počítá zhruba příští rok zjara.

Nová mateřská škola bude schopna pojmout o 17 dětí více, než tomu bylo doposud. Navíc umožní předškolní vzdělávání dětem mladším tří let. Součástí projektu jsou i úpravy venkovního prostranství a venkovních herních prvků. Celková kapacita se navýší na 75 dětí.

Vzhledem k tomu, že v budově původní školky se nachází varna a jídelna, která slouží i školákům, nepřipadalo v úvahu žádné provizorní řešení. Původní budova bude proto zbourána až po dokončení té nové. Pro potřeby stavby byla obec nucena zakoupit přilehlý pozemek.

Předpokládaná finanční náročnost celého projektu je 45 milionů korun, přičemž Evropská unie obci poskytla dotaci ve výši 32 milionů.

V domě, kde je současná mateřinka umístěna, žil nějakou dobu akademický sochař Karel Dvořák a jeho žena, významná herečka Leopolda Dostálová. V dolní části zahrady stojí dřevěný otevřený altán s kamennou podezdívkou, kterou sochař používal jako sušárnu svých soch. Mezi jeho nejznámější díla patří sousoší sv. Cyrila a Metoděje na Karlově mostě v Praze. Po Karlu Dvořákovi je dnes pojmenována i jedna z obecních ulic. Jeho žena Leopolda Dostalová byla přední česká herečka, dlouholetá členka hereckého souboru činohry Národního divadla v Praze. Na prknech Divadla za branou vystupovala ještě ve svých 92 letech. Právě pro ni údajně Karel Čapek napsal svoji Matku. Zastupitelé obce zvažují, jakým způsobem na tyto významné osobnosti, byť v obci strávili údajně jen malou část svého života, zanechat po zboření domu památku.
Nedostatek míst v mateřských školách je …
foto: pribram.cz

foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Máte doma octomilky? Tohle je důvod — a řešení, které opravdu funguje Máte doma octomilky? Tohle je důvod — a řešení, které opravdu funguje Octomilky. Malé, otravné a neuvěřitelně rychlé. Stačí jeden přezrálý banán, otevřená … ZAJÍMAVOSTI Benzin i nafta zlevnily o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu Benzin i nafta zlevnily o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 41,59 Kč za litr. … AKTUÁLNĚ V Husově ulici náklaďák poškodil semafor V Husově ulici náklaďák poškodil semafor Ve čtvrtek 16. dubna po 15. hodině chvíli brzdila provoz v dopravní špičce nehoda. FOTO Drbákov–Albertovy skály: nejkrásnější vyhlídky středního Povltaví. Náročnější okruh, ale odměna stojí za to Drbákov–Albertovy skály: nejkrásnější vyhlídky středního Povltaví. Náročnější okruh, ale odměna stojí za to Skály, tisy, prudké svahy a výhledy, které vám zůstanou v hlavě ještě dlouho po … TIP NA VÝLET Zrod nové tradice? Březnický špacír zve na první kroky Zrod nové tradice? Březnický špacír zve na první kroky První ročníky bývají vždy trochu nejisté. Neví se, kolik lidí dorazí, jaké bude … NEPŘEHLÉDNĚTE Po jarním nádechu přinese studená fronta citelné ochlazení, hrozí i mrazy, na horách i sníh Po jarním nádechu přinese studená fronta citelné ochlazení, hrozí i mrazy, na horách i sníh Po několika dnech, kdy jaro konečně ukázalo přívětivější tvář, přijde výrazný obrat. … AKTUÁLNĚ Kraj chce koupit školní budovu v Příbrami za 54 milionů. Město požaduje tvrdé podmínky Kraj chce koupit školní budovu v Příbrami za 54 milionů. Město požaduje tvrdé podmínky Středočeský kraj chce od města Příbrami odkoupit budovu střední školy v ulici Gen. R. … AKTUÁLNĚ První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky Město vstupuje do třetí sezóny oblíbených bleších trhů, které doplňují tradiční … NEPŘEHLÉDNĚTE Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem U dopravní nehody před Čenkovem zasahovali ve středu 15. dubna odpoledne záchranáři. … AKTUALIZOVÁNO
Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku Hasiči ve Středočeském kraji minulý rok evidovali 2670 požárů, což bylo meziročně o … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz