Ve školách už neplatí zvláštní covidová opatření, roušky skončí v pondělí
11. března 2022 (12:58)
foto: Pixabay
Ve školách byly respirátory povinné ve společných prostorech, tedy třeba na chodbách, v šatnách nebo jídelnách mimo stravování či ve třídách, pokud žáci neseděli v lavicích.
Pro fungování škol už neplatí žádná mimořádná covidová opatření. Do konce tohoto týdne je ještě povinné nošení respirátorů, od pondělí skončí i to. Ministerstvo školství o tom informovalo ředitele škol v materiálu. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v něm zaměstnancům škol poděkoval za jejich práci v době epidemie. Zároveň upozornil, že kvůli ruské agresi na Ukrajině čekají školy nyní nelehké časy.
Zrušení povinnosti nosit respirátory ve vnitřních prostorech schválila vláda ve středu, lidé je budou muset dál nosit jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Změna bude platit od pondělí 14. března. Ve školách byly respirátory povinné ve společných prostorech, tedy třeba na chodbách, v šatnách nebo jídelnách mimo stravování či ve třídách, pokud žáci neseděli v lavicích.
"V tuto chvíli již nejsou žádná plošná opatření platná, tedy je na vyhodnocení každého z Vás, zda je nutné některé náležitosti z (proticovidového) manuálu ve škole, kterou vedete, dodržovat, například pokud máte podezření na nákazu u některého z žáků či zaměstnanců," napsal Gazdík ředitelům. "Platí však, že je nutné ve vztahu ke covidu-19 respektovat obecná pravidla, například výše uvedené opatření k ochraně dýchacích cest," uvedlo ministerstvo.
Nošení roušek či respirátorů zůstane podle úřadu po 14. březnu pro žáky povinné jen při jejich cestování veřejnou hromadnou dopravou nebo při praxi ve zdravotnických či sociálních zařízeních. Obecně nebude povinnost nosit ochranu nosu a úst nejen ve školách, ale ani třeba na hromadných, kulturních ani sportovních akcích.
Počty nakažených v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v tomto týdnu začaly růst. Dál vysoká zůstává také pozitivita testů, což svědčí o stále značném šíření viru v populaci. Ve čtvrtek se covid-19 prokázal u 8238 lidí, to je o 163 víc než před týdnem.
Gazdík dnes v dopise ředitelům a zaměstnancům škol poděkoval za jejich práci v době epidemie, kdy výuku komplikovala hygienická opatření či uzavírání škol kvůli šíření nákazy. Zároveň uvedl, že s ohledem na současnou vlnu uprchlíků z Ukrajiny školy ani nyní nečekají lehké časy. "Byť i já vyhlížel konec pandemie a nástup jara. Bohužel ruská agrese vůči Ukrajině načrtla jiný vývoj, který se úzce dotkne jak naší republiky a občanů, tak i našeho školství,“ napsal.
Připomněl, že k začleňování běženců ministerstvo školám poskytuje návody, informace po telefonu, v e-mailové poradně ukrajina@msmt.cz nebo na webu www.edu.cz/ukrajina. „Součástí jsou i základní informace v ukrajinštině, odkazy na ukrajinské kurikulum a učebnice, pohádky nebo třeba na ukrajinskou distanční výuku,“ uvedl. Doplnil, že další informace nabízí také web Národního pedagogického instiutu https://ukrajina.npi.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call
Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou …
AKTUÁLNĚ
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI
Březnicí otřásly exotické rytmy a vůně z celého světa: Třetí ročník festivalu přilákal stovky lidí
Březnické staré kluziště se proměnilo v pestrobarevnou křižovatku světových kultur. …
FOTOGALERIE
Čekají nás chladné noci i déšť. Oteplovat se začne ke konci týdne
Počasí v Česku bude v nadcházejících dnech velmi proměnlivé. Po klidnějším začátku …
AKTUÁLNĚ
Zápas, který měl přijít dvakrát. Teď už neuhne nikdo. Szabová vs. Pudilová o královnu OKTAGONU
Na Štvanici se chystá zápas, který má přesah i mimo sport.
Souboj o královnu …
SPORT
Koupili jste si letenku? Ještě to neznamená, že poletíte. Overbooking je zpět
Stojíte u gatu, v ruce letenka, v hlavě dovolená — a najednou vám oznámí, že do …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Víno je starší než civilizace. A naše tolerance k alkoholu je neobvykle vysoká
Víno je starší než písmo, chutná jinak ve vesmíru a obsahuje stovky aromat, které by …
ZAJÍMAVOSTI
Ve vodních nádrží Orlík a Slapy je kvalita vody ke koupání výborná
Středočeská přírodní koupaliště mají většinou výbornou kvalitu vody. Jedinou výjimkou …
AKTUÁLNĚ




