Ve dvou středočeských přírodních koupalištích se mírně zhoršila kvalita vody
18. července 2024 (16:51)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Ve Středočeském kraji je letos pod kontrolou 44 přírodních koupališť ve volné přírodě, z toho u 11 zajišťuje odběry včetně financování hygienická stanice, u ostatních provozovatelé.
Ve středních Čechách se mírně zhoršila kvalita vody v Písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku a v Novém rybníku u Příbrami. Hygienici ji po pondělním měření hodnotí stupněm tři z pětistupňové škály, citliví lidé by se měli po koupání na těchto místech osprchovat. Kvalita vody v dalších přírodních koupalištích v regionu zůstává i přes proměnlivé počasí výborná, na většině kontrolovaných míst je na stupni jedna nebo dva. Novinářům to dnes řekl vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík.
V Písníku Bakov je podle Mandíka vyšší výskyt sinic. "Tato lokalita je k tomu náchylnější, ale je to na střední hodnotě, zákaz koupání tam není," řekl Mandík. Druhým místem se stupněm tři je příbramský Nový rybník. "Voda z hlediska sinic, průhlednosti i mikrobiologického obsahu je v pořádku, ale máme tam nahlášené tři nepotvrzené výskyty cerkáriové dermatitidy," řekl Mandík. Cerkáriová dermatitida je onemocnění způsobené parazitem, projevuje se zarudnutím kůže, vyrážkou a intenzivním svěděním. Masivní infekce může způsobit otoky napadených nohou či rukou, zvýšenou teplotu, nevolnost či průjem. Potvrdit výskyt cerkárie podle Mandíka v Novém rybníku ale nebylo možné, protože v něm není dostatek vodních plžů pro kontrolní odběr.
Od posledního měření před dvěma týdny se zlepšila voda na koupalištích Jureček v Říčanech a Vyžlovka na Praze-východ a většina koupacích míst na Orlíku. "Na Orlíku je to zlepšení významné, jsou tam průhlednosti až kolem čtyř metrů, což bývá většinou na začátku sezony," řekl Mandík.
Ve Středočeském kraji je letos pod kontrolou 44 přírodních koupališť ve volné přírodě, z toho u 11 zajišťuje odběry včetně financování hygienická stanice, u ostatních provozovatelé. Kontrolní odběry se dělají jednou za dva týdny. V případě zjištění stupně tři, který označuje zhoršenou jakost vody nevhodnou ke koupání pro vnímavé jedince, se opakuje po týdnu. Výsledky měření zveřejňují hygienici na webu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák
Související
•O víkendu se teploty budou držet kolem tropické třicítky, vrátí se bouřky
•Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste
•Aktivita klíšťat je opět na vysokém stupni
Další články
Hasiči ocenili dětskou fantazii. V Příbrami převzali vítězové diplomy i ceny
Ve středu 17. června byl v Kulturním domě Příbram slavnostně vyhodnocen další ročník …
FOTOGALERIE
Velkolepá Slavnost královny Johanky oživí Rožmitál. Návštěvníky čeká průvod, jarmark i středověké ležení
Rožmitál pod Třemšínem se v sobotu 20. června opět vrátí do doby krále Jiřího z …
KULTURA
Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů
Vedoucí lesní správy Mirošov z divize Hořovice Vojenských lesů a statků ČR(VLS) Tomáš …
AKTUÁLNĚ
Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy
Středočeský kraj získá od Příbrami budovu Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy
Tento víkend si budete moci vybrat z opravdu široké nabídky akcí - od historických …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem
Rožmitál pod Třemšínem se chystá na událost, která má sílu i legendu. V sobotu 20. …
SPORT
Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem
Březnice se v nadcházejících týdnech promění v centrum letní kultury. Festival …
KULTURA
NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu
Sedmdesátiletý řidič osobního automobilu značky Citroën nezvládl ve čtvrtek odpoledne …
AKTUALIZOVÁNO
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,70 Kč …
DOPRAVA
Dům, který nemusí být kompromisem. Na Příbramsku se občas objeví nemovitost s více možnostmi života
Při hledání domu si lidé často kladou stejnou otázku – hledám místo pro rodinu, nebo …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ




