14. 2. svátek má Valentýn

Ve čtvrtek přibylo 34.740 nákaz koronavirem

28. ledna 2022   (06:29)
Ve čtvrtek přibylo 34.740 nákaz koronavirem
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Zároveň se objevilo rekordních 16.248 opakovaných nákaz u již dříve pozitivně testovaných, které nejsou započítávány do denního přírůstku nakažených.


Ve čtvrtek přibylo v Česku 34.740 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 29 procent více než před týdnem. Zároveň se objevilo rekordních 16.248 opakovaných nákaz u již dříve pozitivně testovaných, které nejsou započítávány do denního přírůstku nakažených. Dál také ve čtvrtek rostl počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. Oproti předchozímu čtvrtku stoupl skoro o pětinu na 1967. Vážně nemocných ale naopak opět ubylo na 192.

V tomto týdnu denní nárůsty počtu nově nakažených opakovaně překonávaly rekordy. Ve středu byl zaznamenán největší denní počet nově potvrzených nákaz za celou epidemii, a to 54.685. V poslední době se zvyšuje i množství případů opakované nákazy u již dříve pozitivně testovaných lidí, které ministerstvo nezahrnuje do denního přírůstku nově nakažených. Při započtení opakovaných nákaz by tak denní přírůstek činil ve středu téměř 60.000 případů a ve čtvrtek přes 50.000.
Šíření koronaviru znovu zrychluje už přibližně od začátku ledna. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek řekl ve čtvrtek Českému rozhlasu - Radiožurnálu, že současná vlna epidemie bude kulminovat na přelomu ledna a února. Ke zrychlování nárůstu množství potvrzených případů nákazy přispívá podle Duška plošné testování i šíření nakažlivější varianty koronaviru omikron.
Zároveň ale omikron podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh covidu-19 než původně dominantní varianta delta. Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích zhruba od začátku loňského prosince, kdy jich bylo kolem 7000 a z toho přes 1000 ve vážném stavu, ještě do konce minulého týdne klesaly. Od pondělka podle údajů ministerstva hospitalizovaných ve srovnání s předchozím týdnem zase přibývá. U pacientů v těžkém stavu se ale pokles nezastavil. Oproti předchozímu čtvrtku jejich počet klesl o pětinu na méně než dvě stovky. Ještě na začátku předchozího týdne jich bylo skoro 300.

Dále roste tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku se ze čtvrtečních 1957 zvýšilo na rekordních 2030 případů.
Klesl naopak mírně počet testovaných. Ve čtvrtek bylo provedeno zhruba 109.000 PCR testů a přes 34.000 antigenních, což bylo dohromady asi o 3500 testů méně než před týdnem.
I přes nižší počet testovaných však dále stoupaly podíly odhalených případů nákazy na množství provedených testů. U preventivních a plošných testů, kterých se provádí nejvíce, podíl pozitivně testovaných vzrostl z 11,14 procenta za předchozí čtvrtek na 15,96 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 20,75 procenta na 24,56 procenta. Podíl pozitivních u diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 35,97 na 43,36 procenta.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Padá sníh, silnice kloužou a auta lítají ze silnice Padá sníh, silnice kloužou a auta lítají ze silnice Několik nehod bylo hlášeno najednou v sobotu odpoledne. Jedna u Hájů, druhá v … Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Středočeský kraj má za sebou epidemiologicky náročný rok. Hygienici v roce 2025 řešili … Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Barevné masky, smích, hudba a zábava pro malé i velké. Kulturní dům Dobříš se už po … Dobříš Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Město Rožmitál pod Třemšínem přichází s finanční podporou pro nové občánky. Dětem … Nepřehlédněte Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření Sportovní zázemí u Základní školy Bratří Čapků letos projde významnou proměnou. Město … Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města? Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města? Po reakci jednatelky Zahradnictví Petunia, která odmítla, že by podnik chtěl v areálu … Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů Nové výstupy numerických modelů zpřesnily vývoj počasí na víkend. Sobota přinese na … Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Středočeský kraj má za sebou nejúspěšnější rok v cestovním ruchu od roku 2012. Loni do … ANKETA Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Historické báňské objekty Ševčinského dolu na Březových Horách se v sobotu 14. února … Masopust
Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Večer 28. února nabídne obloha vzácnou podívanou, která se jen tak neopakuje. Šest … Zajímavosti
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz