Ve čtvrtek přibylo 18.582 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem
3. prosince 2021 (06:38)
foto: ONP - Martin Janota/se souhlasem
Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo ve čtvrtek 6683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.
Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18.582 nakažených, zhruba o 9300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo ve čtvrtek 6683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka. Incidenční číslo k dnešku kleslo, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 1135 případů koronaviru, předchozí den dosahovalo hodnoty 1223.
Ve vývoji koronaviru v Česku se začaly střídat poklesy a růsty. Mezitýdenní pokles zaznamenaly statistiky v tomto týdnu už v úterý, v minulém týdnu v pátek a v sobotu. Počty nově odhalených případů ale zůstávají vysoké, v tomto týdnu dvakrát překročily 21.000, v úterý to bylo 21.988 a ve středu 21.134. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie osciluje na velmi rizikových číslech, na nynějším vrcholu se může podle něj držet týden nebo dva týdny, pak může začít zpomalovat, ale také se může kvůli variantě omikron odrazit k dalšímu růstu. Její další výskyt hygienici v Česku zatím neodhalili, jediným známým případem je nákaza ženy z Liberce.
Vysoká zůstává zátěž nemocnic pacienty s covidem-19. Dušek ve čtvrtek v rádiu Impuls uvedl, že přestože už epidemie eskalačně neroste jako dosud, nemocnice budou "sesbírávat" těžké případy ještě deset nebo 14 dní. V mezitýdenním srovnání vyžadovalo ve čtvrtek nemocniční péči o 400 víc nakažených, oproti středě ale jejich počet asi o stovku klesl. Podle aktuální statistiky ministerstva zdravotnictví bylo ve čtvrtek z 6683 hospitalizovaných 1056 v těžkém stavu.
Šancí jak zmírnit nápor nakažených na zdravotní systém je podle odborníků očkování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro prodloužení platnosti je nutné, aby se lidé nechali očkovat posilující dávkou. V poslední době počty rozdaných dávek stoupají, většina připadá právě na posilující dávky. Ve čtvrtek zdravotníci aplikovali 88.607 dávek vakcíny, zhruba o 25.000 víc než před týdnem, 68.859 bylo posilujících. Dosud zdravotníci rozdali zhruba 13,69 milionu dávek, dokončené očkování má 6,39 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes milion lidí.
Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo více než 2,21 milionu lidí, z nich 33.450 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně, za úterý statistiky evidují 129 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíc od začátku dubna.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy
Návrat čápů každoročně přitahuje pozornost lidí napříč regionem. Zatímco v Milíně už …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit
Dvě osobní auta se v úterý odpoledne srazila na silnici 18 u obce Dubenec na …
AKTUALIZOVÁNO
Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu
Mateřská škola Hluboš letos uspořádala již 18. ročník Hlubošské olympiády, tradiční …
ŠKOLSTVÍ
Na středočeských silnicích v květnu zemřelo sedm lidí, na Příbramsku zemřel řidič po pádu auta z mostu
Na středočeských silnicích zemřelo v květnu při dopravních nehodách sedm lidí, o dva …
DOPRAVA
Příbramské divadlo uvede premiéru Zamilovaného Shakespeara. Příběhu lásky, který inspiroval Romea a Julii
Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie …
KULTURA
Nové kolumbárium a velké opravy. Hřbitov na Hvězdičce čeká přestavba za miliony
Město Příbram zahajuje první etapu rozsáhlých úprav městského hřbitova na Hvězdičce. …
POLITIKA
Převaláci už jsou v Kazachstánu. Proběhl další unikátní transport
Další krok v návratu koní Převalského do volné přírody se uskutečnil v neděli 31. …
AKTUALIZOVÁNO
Příbramský Oxygen ovládl Evropu. Juniorky získaly zlato, kadetky přidaly stříbro
Obrovský úspěch slaví příbramský klub Oxygen. Jeho závodnice se vrátily z mistrovství …
SPORT
Máte sestru? Podle vědců máte obrovskou výhodu.
Možná jste si mysleli, že vás vychovali hlavně rodiče.
Věda ale ukazuje, že skutečný …
LIFESTYLE
Nový rybník zažil triatlonovou bitvu. Republikové zlato si odvezli Mittner a Hrušková
Areál Nový rybník v Příbrami hostil o víkendu jeden z vrcholů domácí triatlonové …
SPORT




