Vánoční sbírka Krabice od bot pomůže vybrat dárky pro chudé děti
22. listopadu 2021 (14:00)
Diakonie Českobratrské církve evangelické zahajuje vánoční sbírku Krabice od bot. Pomáhá chudým dětem a rodičům samoživitelům a je podle zástupců diakonie největší tuzemskou vánoční sbírkou. Mluvčí diakonie Ivo Mareš dnes novinářům řekl, že v Česku je chudobou ohroženo asi 13 procent dětí, tedy 250.000. Loni diakonie ve vánoční sbírce vybrala přes 50.000 dárků.
Sbírka potrvá ode dneška do 5. prosince, podrobnosti jako třeba seznam sběrných míst nebo to, pro které věkové skupiny jsou dárky potřeba, je na www.krabiceodbot.cz. "Smyslem sbírky je ukazovat solidaritu, ukazovat dětem už od útlého věku, že existují i děti, které nemusejí pod stromečkem najít žádný dárek," uvedl Mareš. Děti, které mohou, tak samy vyberou dárek a připraví ho pro jiné dítě.
Krabice od bot má i podobu klasické sbírky - přispívat lze prostřednictvím Krabice on-line, díky níž pokračuje dlouhodobá pomoc dětem formou doučování, předškolní přípravy a volnočasových aktivit pro děti z pěstounských rodin, azylových domů nebo sociálně vyloučených lokalit.
Dítě, které je ohrožené chudobou, podle Mareše lze poznat nikoli podle toho, že by chodilo špatně oblečené či otrhané, ale třeba podle toho, že se netěší na Vánoce, neúčastní se školních výletů, nechodí na obědy, neumí se s kamarády bavit o nových filmech či počítačových hrách. Při loňské on-line výuce se také ukázalo, že v jejich domácnostech není příslušná technika či peníze na připojení k internetu, a proto děti neměly třeba často domácí úkoly. V rodinách pak může panovat agrese, nedůvěra v dospělé či skepse vůči potřebě vzdělávání.
V Česku bylo podle Mareše loni lidí, kteří jsou ohrožení sociálním vyloučením, asi 11,5 procenta populace, což je v Evropě nejméně. Také mezi dětmi do 18 let je na tom ČR v porovnání s Evropou relativně dobře, 12,9 procenta je druhé nejnižší číslo v Evropě. Mareš připomněl, že hranice chudoby se v Česku definuje jako 60 procent mediánu příjmu, tedy kolem 12.000 korun měsíčně na osobu, pro rodinu asi 25.000 korun měsíčně. Podotkl, že chudý člověk třeba ve Švýcarsku se může lišit od chudého člověka v Česku.
V projektu Krabice od bot jsou nejčastějšími dárci jsou děti. Zapojují se do ní pravidelně nejen rodiny, ale i školy, školky a kroužky. Právě jim je určena novinka letošního ročníku – příručka pro učitele občanské výchovy, která pomůže citlivě vysvětlit, co je chudoba, jak vzniká a s čím se chudí lidé, nejen děti, potýkají.
V projektu Krabice od bot jsou nejčastějšími dárci jsou děti. Zapojují se do ní pravidelně nejen rodiny, ale i školy, školky a kroužky. Právě jim je určena novinka letošního ročníku – příručka pro učitele občanské výchovy, která pomůže citlivě vysvětlit, co je chudoba, jak vzniká a s čím se chudí lidé, nejen děti, potýkají.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Rožmitálský čáp po roce opět přistál na komíně
Rožmitál pod Třemšínem se po roce znovu dočkal svého posla jara. Čáp bílý se na komíně …
ZAJÍMAVOSTI
Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky
Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky. Oprava zahrnovala i …
ZDRAVOTNICTVÍ
Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu
Přibližně hodinu po poledni ve středu 4. března zasahovali hasiči a záchranáři u …
DOPRAVA
Únor byl teplotně nadprůměrný. Patří k teplejším v historii měření
Letošní únor byl na území České republiky hodnocen jako teplotně normální, přesto …
POČASÍ
Příbram chce slyšet váš hlas: podpořte akční plán služeb 2027
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví města Příbram připravuje Akční plán rozvoje …
AKTUÁLNĚ
V květnu nebo červnu půjde k zemi most u Jíloviště. Kraj už vybral zhotovitele za 193 milionů
V průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku začne stavba nového mostu přes dálnici D4 u …
DOPRAVA
Příbram chystá levnější jízdné do Prahy. Opozice chce změny u nádraží
Parkovací dům u nádraží se začíná plnit a město už připravuje další kroky, které mají …
POLITIKA
Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy
Město Příbram připravuje novou obecně závaznou vyhlášku, která má omezit hlučné …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu
S prvními jarními paprsky přichází i nová muzejní sezóna. Podbrdské muzeum v Rožmitále …
Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě
Fotbal má na Příbramsku silnou tradici a své fanoušky napříč generacemi. Každý víkend …
ANKETA





