10. 7. svátek má Libuše




Vánoční jarmark v Rožmitále nabídne výrobky řemeslníků. Tradičně pokřtí nové regionální knihy

27. listopadu 2024   (17:30)
Vánoční jarmark v Rožmitále nabídne výrobky řemeslníků. Tradičně pokřtí nové regionální knihy
foto: MěÚ Rožmitál pod Třemšínem / Ilustrační foto z loňského roku.y předcházela pečlivá příprava.

Vánoční strom na rožmitálském náměstí už čeká na sobotní zahájení adventu s novým betlémem. Předtím představí šikovní výrobci své výrobky v muzeu i společenském centru.


V sobotu 30. listopadu vypukne předvánoční shon v Rožmitále pod Třemšínem. Od 10 do 16 hodin se ve Stodole na nádvoří Podbrdského muzea i ve společenském centru mohou návštěvníci těšit na své oblíbené i nové řemeslníky - cukráře, pekaře, keramiky a další prodejce z Rožmitálska i vzdálenějších míst. Díky různým výrobcům a řemeslníkům můžete pořídit nějaký vánoční dárek a také ochutnat z pestré nabídky občerstvení. Ve společenském centru najdou návštěvníci dobročinnou skautskou kavárnu a ve 14 hodin tu začne už tradiční křest nových knih.


Knihy s regionální tématikou, ale i hrnečky nebo nové pohlednice s motivy obrázků od zalánského malíře Miroslava Háska bude opět prodávat na jarmarku Blanka Pazderniková ze Starého Rožmitálu. "Letos budeme křtít tři nové knihy. První je kniha Miloslava Pešty ze Starého Rožmitálu s názvem Kavka a čaroděj. Je to příběh ze staré Březnice, jenž se odehrává v 17. století a také na březnickém zámku v současné době. Na zámku působil pan Pešta v 80. letech jako kastelán. Další knihou je titul Kudy na brdské vrcholy od Jana Hajšmana a třetí kniha má název Druhý domov Antonína Dvořáka a pojednává o pobytu hudebního skladatele ve Vysoké u Příbrami," shrnula nabídku Pazderníková.

Od 17.30 hodin se pak veškeré dění přesune na náměstí pod vánoční strom. Nejdříve vystoupí žáci ZUŠ Jakuba Jana Ryby a samotné rozsvícení vánočního stromu je naplánováno na 18. hodinu.

"Letos poprvé bude zdobit rožmitálské náměstí nový dřevěný, vyřezávaný betlém v životní velikosti s dřevěným domečkem a plotem. Betlém bude rovněž osvětlený spolu s vánočním stromem a radnicí," upřesnil radní Aleš Haluska.

Když už se návštěvníci podívají do muzea, určitě stojí za zhlédnutí pokračující výstava Fenomén zalánská madona. Jde o doposud největší výstavu lidových dřevořezeb Panny Marie Svatohorské. "Putování výstavou připomene slavné poutě na Svatou Horu u Příbrami, kde sošky z Nepomuku a Zalán patřily k nejprodávanějšímu zboží. Více než 300 exponátů návštěvníky přesvědčí, že i zdánlivě prostá dřevěná soška může skrývat fascinující historii," zve muzeum na tuto jedinečnou výstavu, která je přístupná do 26. ledna 2025 od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin každý den mimo pondělky.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování Veřejná dražba prvorepublikové budovy bývalé hudební školy v ulici Československé … POLITIKA Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala varování pro spotřebitele … AKTUÁLNĚ Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Příbram se chystá na událost, která provoní celé okolí. 12. září 2026 od 12 hodin … NEPŘEHLÉDNĚTE Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko? Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko? Ve Švédsku už rodiče mohou převést část své placené rodičovské dovolené na prarodiče. … ZAJÍMAVOSTI Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii Výrazný vrchol na Hořovicku láká turisty skalními útvary, kamenným schodištěm i … TIP NA VÝLET Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně Po chladnějších dnech se počasí v Česku vrací do letního režimu. Nad střední Evropu se … AKTUÁLNĚ Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci Obyvatelé i návštěvníci Dobříše mohou v letních měsících využít nové veřejné pítko na … Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert Sedlčanská kotlina bude v sobotu 11. července patřit burácejícím motorům. Na druhý … SPORT Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Termín letošních komunálních a senátních voleb je pevně stanoven. Volit se bude 9. a … POLITIKA
Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz