4. 8. svátek má Dominik




Vánoční dárek pro Příbram – společnost Billa podpoří revitalizaci svatohorských sadů

21. prosince 2021   (11:20)
Vánoční dárek pro Příbram – společnost Billa podpoří revitalizaci svatohorských sadů
foto: MěÚ Příbram

Společnost Billa se dlouhodobě podílí na výsadbě ovocných stromů v českých městech a obcích. Pro rok 2022 putuje dotace také do Příbrami.


Město Příbram bylo úspěšné v dotační výzvě společnosti Billa a je jedním ze dvou měst, kde Billa v příštím roce bude investovat do výsadby zeleně. Město získalo částku 1 523 833 korun na revitalizaci svatohorského sadu. Myšlenka na obnovu ovocného sadu vznikla na základě jeho jedinečnosti v rozloze a stáří v celorepublikovém měřítku a snahy o řešení jeho neutěšeného stavu.

„Projekt, při kterém město spojilo síly se spolkem Svatohorské sady Příbram a Římskokatolickou farností u kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram, zahrnuje celkem 2,9 ha ve vlastnictví města a římskokatolické farnosti. Chystaná obnova se týká prostoru mezi ulicemi Balbínova, Na Leštině a K Mýtu a kolem Sportovního areálu pod Svatou Horou. Díky spolupráci všech subjektů obnovíme sad, který ke Svaté Hoře jednoznačně patří. Vznikne prostor pro setkávání a odpočinek občanů i návštěvníků,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.
Realizace bude rozdělena do etap. V první etapě v roce 2022 bude obnova sadů zahrnovat především odborný prořez stávajících ovocných stromů, vykácení neovocných a nemocných stromů, výsadbu živého plotu kolem sportovního areálu. Peníze poplynou i do mobiliáře. Sady budou vybaveny novými informačními panely, lavičkami, odpadkovými koši a dřevěným altánem u parkoviště, jehož výstavbu zajistí město Příbram. Projekt počítá s prostorem pro venkovní galerii.
Celá revitalizace prostoru bude završena na podzim příštího roku výsadbou nových ovocných dřevin. Veškeré práce by se měly uskutečnit bez omezení vstupu do sadů. Výše uvedená dotace od společnosti Billa je určena nejen na samotnou obnovu sadů, ale také na jeho následnou tříletou údržbu.

„Osobně bych rád poděkoval lidem, kteří stojí za Spolkem Svatohorských sadů, bez jejichž odhodlání a dobrovolné práce by tato věc nevznikla,“ dodal starosta Konvalinka.
• Svatohorské sady jsou unikátními městskými sady, které byly založeny před více než 100 lety. Významným způsobem se podílejí na obrazu Svaté Hory a jsou nedílnou součástí urbanismu města Příbram. Sady představují klidný protipól rušných ulic a jsou veřejností vyhledávanou lokalitou.

• Spolek Svatohorské sady Příbram je skupina dobrovolníků, která se od roku 2021 stará o Svatohorský sad – rozlohou 23 hektarů největší park. Prořezávají stromy a keře, sekají trávu, odstraňují náletové dřeviny a obnovují průhledy do okolní krajiny. Spolek najdete na Facebooku, kde pravidelně informuje o své činnosti, vybízí další dobrovolníky k zapojení a žádá o finanční podporu přes transparentní účet.

• Projekt společnosti Billa na podporu sadů ve volné přírodě vznikl před čtyřmi lety v rámci strategie trvalé udržitelnosti, který koresponduje s dlouhodobou vizí a cíli vedoucími k ochraně přírody v lokalitách, v nichž řetězec provozuje své prodejny. Projekt si klade za cíl navracení ovocných stromů zpět do přírody, Billa dosud finančně podpořila šest návrhů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/MěÚ
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Magický večer pod hvězdami: Lesní divadlo Skalka ožije Erbenovou Kyticí Magický večer pod hvězdami: Lesní divadlo Skalka ožije Erbenovou Kyticí Milovníci divadla i české klasiky se mohou těšit na výjimečný kulturní zážitek. V … KULTURA Středočeští silničáři spouští nový portál staveb pro lepší koordinaci omezení Středočeští silničáři spouští nový portál staveb pro lepší koordinaci omezení Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (KSÚS) spouští v testovacím režimu … AKTUÁLNĚ Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost Letní vedra dokážou proměnit interiér automobilu v rozpálenou pec. Vysoké teploty ale … NEPŘEHLÉDNĚTE HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky Je sice léto, ale hokejový fanoušek nikdy nespí a HC Baník Příbram už připravuje … PR Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team Mimořádně náročný zásah zaměstnává od pondělního dopoledne čtrnáct jednotek hasičů u … AKTUALIZOVÁNO Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen Na dálnici D4 ve směru na Prahu ráno zkomplikoval provoz požár osobního automobilu, … AKTUALIZOVÁNO Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení Na začátku týdne k nám opět proudí mimořádně teplý vzduch od jihozápadu až jihu. … AKTUÁLNĚ Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné Evropa zpřísňuje pravidla pro obaly — a změny pocítí úplně všichni. Už od 12. srpna … AKTUÁLNĚ Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Sobota 1. srpna patřila na Příbramsku velkolepým akcím, které přilákaly tisíce … AKTUÁLNĚ
Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš pokračuje v modernizaci městských sportovišť. Díky společnému úsilí desítek … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz