17. 9. svátek má Naděžda
Vánoční čas přichází. Zapalme svíci naděje

29. listopadu 2020   (07:06)
Vánoční čas přichází. Zapalme svíci naděje
foto: pribram.cz

Už dnes budeme zapalovat první svíci na našem věnci. Připomeňme si, čím je první adventní neděle významná.


Dnešním dnem začíná čtyřtýdenní období před Štědrým dnem neboli advent. Slovo má latinské kořeny, kdy „adventus“ znamená příchod Spasitele. Oslavy ve spojení s křesťanstvím sahají do 5. století. Podoba dnešních adventních nedělí však byla prosazena až někdy kolem 10. – 11. století. Různé zvyky a tradice se časem promísily s těmi křesťanskými a přetrvaly dodnes.

Pokud se podíváme ještě hlouběji do historie, oslavy tohoto období jsou známé více než 2500 let. Tehdy byly nazývány jako tzv. Saturnálie, oslavy boha úrody – Saturna. Lidé oslavovali fakt, že po zimním slunovratu bude znovu slunce déle na obloze a dá tak naději na nové probuzení přírody.
První adventní neděli se říká „železná“. Rodiny po celém světě zapalují na svém adventním věnci první svíčku. Konkrétně by měla mít fialovou barvu, která je symbolem naděje. Jedná se o svíci proroků, kteří předpovídali příchod Spasitele na svět.
První adventní týden přináší svátky svaté Barbory a Mikuláše. V podvečer těchto svátků, a ještě svátku svaté Lucie, chodily průvody lidí v nejrůznějších maskách. Dodnes ale přetrvala jen tradice spojená se svatým Mikulášem, kdy společně s ním chodí ulicemi čerti a andělé.

Jaké jsou tradiční barvy, proč by měl mít věnec pět svící, co symbolizuje plamen a kde vznikl adventní kalendář?
Tradičními barvami vánočního času jsou fialová, purpurová nebo také černá. Pro protestantskou církev byla typická barva modrá. Postupně se objevovala i bílá, růžová a zlatá. Ta charakterizovala zlato jako dar, který do Betléma přinesl jeden ze Tří králů. Zlatá barva je rovněž i symbolem života a narození Krista. Další typickou barvou je zelená, která představuje narození a život Ježíše. Červená barva symbolizuje jeho krev, jež byla prolita. Kombinace zelené a červené pak vykresluje Kristovo zmrtvýchvstání.
Kruhový tvar věnce symbolizuje věčnost. Svíčky na něm by měly mít fialovou a růžovou barvu. Plamen svíce je označován jako Kristův plamen lásky. Jeho úkolem je člověka osvítit. Pokud bychom měli být opravdu tradiční, náš věnec by neměl obsahovat pouze čtyři svíce, ale pět. Poslední svíce je zasvěcená Ježíši Kristu a měla by být zapálena na Štědrý den. Symbolizující barvou této poslední svíce je bílá.
S adventem máme spojený i adventní kalendář. Ten se zrodil v roce 1908 v Mnichově a měl tehdy podobu papírové vystřihovánky. Po válce se pak nápad rozšířil do celého světa a začaly vznikat nejrůznější adventní kalendáře s 24 políčky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Na místo byl přivolán i zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace. Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Podle znaleckého posudku mají pozemky hodnotu 5 milionů korun. Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Ulice Příbrami zaplní již tuto sobotu překážky a jezdci na kolech. Již popáté se … Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Událost se stala v noci na neděli 1. srpna kolem 2:00. Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 O rekonstrukci aquaparku budou ještě jednou rozhodovat zastupitelé. V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Do celorepublikové výzvy Ukliďme Česko se na Příbramsku zapojí Višňová, Jince, Lazsko … Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až … Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Ve středu 22. září představí svou novou knihu v příbramském Junior klubu také …
Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Od začátku září probíhá postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz