vývoj COVID-19
27. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 8
Borotice 4
Bratkovice 1
Březnice 41
Buková u Pb 3
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chotilsko 7
Chrást 1
Čím 12
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 75
Dolní Hbity 6
Drahenice 3
Drahlín 17
Dubenec 8
Dublovice 6
Dubno 6
Háje 7
Hluboš 2
Hlubyně 4
Horčápsko 2
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 4
Jesenice 6
Jince 13
Kamýk n. V. 6
Klučenice 4
Korkyně 1
Kosova H. 5
Koupě 1
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lazsko 2
Lešetice 3
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 10
Milín 16
Modřovice 1
Mokrovraty 7
Nalžovice 3
Narysov 6
Nechvalice 4
Nečín 2
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 5
Nový Knín 19
Občov 2
Obecnice 16
Obořiště 7
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Pečice 4
Petrovice 15
Pičín 8
Podlesí 15
Příbram 288
Příčovy 4
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 37
Sedlec-Prč. 40
Smolotely 2
Solenice 12
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 2
Tochovice 7
Třebsko 6
Trhové Dušníky 6
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 4
Voznice 2
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 3
Vysoká u Příbramě 1
Zduchovice 1
Županovice 1
Vánoční čas přichází. Zapalme svíci naděje

29. listopadu 2020   (07:06)
Vánoční čas přichází. Zapalme svíci naděje

Už dnes budeme zapalovat první svíci na našem věnci. Připomeňme si, čím je první adventní neděle významná.


Dnešním dnem začíná čtyřtýdenní období před Štědrým dnem neboli advent. Slovo má latinské kořeny, kdy „adventus“ znamená příchod Spasitele. Oslavy ve spojení s křesťanstvím sahají do 5. století. Podoba dnešních adventních nedělí však byla prosazena až někdy kolem 10. – 11. století. Různé zvyky a tradice se časem promísily s těmi křesťanskými a přetrvaly dodnes.

Pokud se podíváme ještě hlouběji do historie, oslavy tohoto období jsou známé více než 2500 let. Tehdy byly nazývány jako tzv. Saturnálie, oslavy boha úrody – Saturna. Lidé oslavovali fakt, že po zimním slunovratu bude znovu slunce déle na obloze a dá tak naději na nové probuzení přírody.
První adventní neděli se říká „železná“. Rodiny po celém světě zapalují na svém adventním věnci první svíčku. Konkrétně by měla mít fialovou barvu, která je symbolem naděje. Jedná se o svíci proroků, kteří předpovídali příchod Spasitele na svět.
První adventní týden přináší svátky svaté Barbory a Mikuláše. V podvečer těchto svátků, a ještě svátku svaté Lucie, chodily průvody lidí v nejrůznějších maskách. Dodnes ale přetrvala jen tradice spojená se svatým Mikulášem, kdy společně s ním chodí ulicemi čerti a andělé.

Jaké jsou tradiční barvy, proč by měl mít věnec pět svící, co symbolizuje plamen a kde vznikl adventní kalendář?
Tradičními barvami vánočního času jsou fialová, purpurová nebo také černá. Pro protestantskou církev byla typická barva modrá. Postupně se objevovala i bílá, růžová a zlatá. Ta charakterizovala zlato jako dar, který do Betléma přinesl jeden ze Tří králů. Zlatá barva je rovněž i symbolem života a narození Krista. Další typickou barvou je zelená, která představuje narození a život Ježíše. Červená barva symbolizuje jeho krev, jež byla prolita. Kombinace zelené a červené pak vykresluje Kristovo zmrtvýchvstání.
Kruhový tvar věnce symbolizuje věčnost. Svíčky na něm by měly mít fialovou a růžovou barvu. Plamen svíce je označován jako Kristův plamen lásky. Jeho úkolem je člověka osvítit. Pokud bychom měli být opravdu tradiční, náš věnec by neměl obsahovat pouze čtyři svíce, ale pět. Poslední svíce je zasvěcená Ježíši Kristu a měla by být zapálena na Štědrý den. Symbolizující barvou této poslední svíce je bílá.
S adventem máme spojený i adventní kalendář. Ten se zrodil v roce 1908 v Mnichově a měl tehdy podobu papírové vystřihovánky. Po válce se pak nápad rozšířil do celého světa a začaly vznikat nejrůznější adventní kalendáře s 24 políčky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: facebook.com

autor: Jana Fedorová

Další články

Žáci dostanou pololetní hodnocení, většina z nich elektronicky Žáci dostanou pololetní hodnocení, většina z nich elektronicky V pátek čekají školáky jednodenní pololetní prázdniny. Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním Nové nádoby na biologicky rozložitelný odpad z kuchyně a ze zahrad dostanou stovky … Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Utrhl oleandr a olízl si prsty. V obavě o svůj život si opilec v Bohosticích zavolal záchranku Z preventivních důvodů skončil v nemocnici. V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila V Příbrami srazilo auto na přechodu dva chodce. Řidička ujela, ale nakonec se vrátila Policisté ve středu v podvečer šetřili příčinu dopravní nehody u OBI. Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Starostou Rožmitálu se stal Pavel Bártl, místostarostou je Josef Kaiser Ke změně ve vedení města muselo dojít kvůli úmrtí Josefa Vondráška, který stál v čele … Nepřehlédněte Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací Středočeský kraj trápí nedostatek vakcín, nemocnice ruší tisíce rezervací V Příbrami očkování veřejnosti nad 80 let zatím neodstartovalo. Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Proti sloučení příbramských gymnázií vznikla petice Petici je možné podepsat do 1. března tohoto roku. V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V Příbrami se s vykradenými sklepy roztrhl pytel. Zloděje nezastavil ani nouzový stav V zimním období se do sklepů častěji vkrádají zloději, kteří nepohrdnou žádným zbožím. … Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Právní poradna on-line: Pozvání do chatu přijal příbramský advokát Michal Janík Na vaše dotazy bude zdarma odpovídat 11. února od 13:00. Otázky můžete klást již … CHAT S OSOBNOSTÍ
Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem Policisté pátrají po svědcích nehody, při které mělo dojít ke střetu auta s chodcem K nehodě mělo dojít v úterý odpoledne.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz