12. 6. svátek má Antonie

Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi?

NEPŘEHLÉDNĚTE
17. prosince 2019   (13:25)
Dalších 12 fotografií v galeriiVánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi?

Nejen ti nejotrlejší zločinci musí prožít vánoční svátky ve výkonu trestu. Jaký je denní režim odsouzených? Navštívili jsme příbramskou věznici.


Vánoce jsou bezpochyby tím nejradostnějším obdobím roku a měly by být svátky lásky, klidu a míru. Čas setkávání s těmi nejbližšími a přáteli. Chvíle, kdy bychom všem měli dát vědět, jak rádi s nimi jsme. Ne všichni ale mohou být v tomto čase se svými blízkými. Odsouzení v příbramské věznici vnímají toto období spíše jako tísnivé, kdy odloučení od rodin na ně dopadá více než obvykle. Vedení se snaží odsouzeným v tomto adventním čase pomoci překlenout toto období. Pro muže v šedém připravili program, při kterém pečou cukroví nebo zdobí vánoční stromeček.

Za účasti zkušené vychovatelky paní Olgy Karasové si muži ve výkonu trestu vyzkoušeli roli hospodyňky, kdy sami připravovali cukroví. „Vánoce jsou pro nás velice smutným obdobím. Štědrý den vnímáme jako čas klidu a míru. V této době ustanou veškeré konflikty a rozbroje mezi odsouzenými,“ říká Petr, odsouzený na sedm let. „V dnešní době je to za mřížemi lepší, máme možnost každý den dvacet minut telefonovat svým blízkým,“ dodal.

Asi deset vězňů se za naší přítomnosti v poklidné atmosféře věnovalo výrobě těsta a tvarování rohlíčků. „Společně s odsouzenými připravujeme osm druhů těst, štoly a vánočky. Upečené cukroví dostanou vybraní odsouzení na posezení, které bude 26. prosince. V kurzu vaření máme momentálně asi čtyřicet vězňů. Po absolvování závěrečné zkoušky dostanou certifikát, který mohou využít po propuštění na svobodu,“ uvedla vychovatelka Olga Karasová.

Denní režim se pro vězně nemění ani v tomto období. „Návštěvy probíhají standardním způsobem. Jsou povoleny jednou měsíčně na tři hodiny s tím, že maximální počet osob je stanoven na čtyři. Jedinou změnou režimu jsou benefity pro některé osoby ve formě vánočních koncertů nebo duchovních služeb pro věřící. Při vzorném chování lze umožnit i návštěvu partnerky či manželky v soukromí, ale ta podléhá procesu schvalování ředitelem věznice," uvedla tisková mluvčí věznice Milena Palková.

Podle slovanské tradice má stůl na Štědrý večer symbolizovat hojnost. Bramborový salát se smaženým kaprem a knedlíčkovou či rybí polévkou bývá zvykem. „Vánoční stravu mají i odsouzení. Ke snídani se podává vánočka, k obědu hovězí guláš a k večeři pak bramborový salát se smaženým řízkem. Navíc si každý odnese balíček se sladkostmi a cukroví," odtajnila tisková mluvčí.

„Výkon trestu si zde odpykává momentálně 980 odsouzených. Věznice s ostrahou je rozdělena do tří kategorií na nízký, střední a vysoký stupeň zabezpečení. V současné době chodí do zaměstnání asi třetina. Z peněz, které vydělají, splácejí své pohledávky, které jim vznikly na svobodě." uzavřela Palková.
Vánoce jsou bezpochyby tím nejradostnějším …


Fotogalerie

Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (1) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (2) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (3) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (4) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (5) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (6) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (7) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (8) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (9) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (10) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (11) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (12)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení Nejen Příbram trápí černé skládky. Nelegální černou skládku v přírodě a popelnice plné … FOTO Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi Most přes dálnici D4 u Jíloviště se bude bourat a na jeho místě vyroste nový. Důvodem … AKTUÁLNĚ Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. … TIP NA VÝLET Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v … KULTURA Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč … DOPRAVA Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve … Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Každý rodič si přeje, aby jeho dítě zvládalo školu, objevilo, co ho baví, a cítilo se … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Ve Vysoké Peci na dole Řimbaba stojí stavba, která nemá v regionu obdoby. Replika … KULTURA Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříš se v polovině června promění v místo plné vůní, chutí, hudby a setkávání. … DOBŘÍŠ
Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Hornické muzeum Příbram připravilo pro návštěvníky hned dvě zajímavé akce, které … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz