2. 12. svátek má Blanka

Valentýn: Nebojte se sudého počtu květů, pozor dejte na „myluju tě“

14. února 2021   (07:00)
Valentýn: Nebojte se sudého počtu květů, pozor dejte na „myluju tě“
foto: pribram.cz

Svátek zamilovaných je příležitostí vyjádřit city svým partnerům. Jak vyznáme lásku květinou bez zbytečného faux pas?


Svátek svatého Valentýna letos připadl na neděli. Ti, kdo jej slaví, si den zamilovaných budou moci v klidu užít a předat dárek beze shonu všedního dne. Tradiční a oblíbenou komoditou valentýnského dne zůstává květina, resp. kytice. Zopakujme si tedy pravidla, na která bychom neměli při jejím výběru zapomenout.
 

Rudá růže nemusí být vždy ta pravá
Jestliže znáte květinovou favoritku své milované, máte víceméně vyhráno. V opačném případě lze sílu partnerských emocí přenést do rudých růží, které jsou symbolem vášně a erotiky. Valentýnský den ovšem není spojen pouze s mileneckou láskou. Květinová pozornost potěší maminku nebo kamarádku, tady by ale nemusel být podtext rudé přijat s pochopením. Žlutá barva květin vyjádří přátelství a lásku mezi členy rodiny, čistota bílé zase starostlivost a úctu.
 
Krásu naaranžované kytice je jistě lepší uchovat ochranným (papírovým nebo celofánovým) obalem, tím ale jeho role končí a při předání by měl být již minulostí. S boomem orchidejí není třeba zavrhovat ani květiny v květináčích. Radost přinesou i jiné kvetoucí rostliny a pozornost zaměřte také na design keramického obalu. Hrnkové květiny získají styl přidáním ozdob s valentýnskou tematikou.
 
Krásu naaranžované kytice je jistě lepší …
foto: pribram.cz

Lichý nebo sudý?
Ustáleným pravidlem zůstává, že lichý počet květů patří k radostným událostem, zatímco sudý ke smutečním. Touto otázkou se zaobírá například video rozhovor z dílny podbrdského květinářství v Nepomuku. V úvodu připomíná ředitelka obchodu Kateřina Hemerle souvislost sudého počtu květin a křesťanské tradice, kdy jedna květina byla určena pro zemřelého a druhá pro Boha.
 

Jako poradce pro správnou etiketu si Kateřina Hemerle přizvala Ladislava Špačka. Ten spojuje logiku volby lichého počtu také s tradičním trháním okvětních lístků a čekáním na výsledek, zda vás dotyčný má rád či ne: „Při lichém počtu to dopadne vždycky dobře,“ říká Ladislav Špaček s tím, že partnerské štěstí vztahujeme tedy i k počtu darovaných květů.
 
Výše uvedené ale není nutné brát příliš ortodoxně. „Toto pravidlo je omezeno pouze na střední Evropu. Nikde jinde ve světě se nedodržuje,“ vysvětluje Ladislav Špaček. A Kateřina Hemerle přitakává: „V Americe lidé dávají tucet růží s odůvodněním, že vás partner miluje všech dvanáct měsíců, tedy po celý rok.“
 
Myluju tě. Ať valentýnka nepokazí dojem
K valentýnskému dárku můžete připojit přáníčko s osobním vzkazem. Postačí krátké a jednoduché formulace, zejména pokud si nejste jisti v kramflecích, co se pravopisu týče. Vážné hrubky nezahladí ani sebevětší puget.
 
Nejste-li básnický typ, využijte kreativy jiných a sáhněte po emočních vyjádřeních slavných autorů. Volte ta, se kterými souzníte – něžná, vtipná či střízlivě láskyplná. Zralý pohled nabízí třeba švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt, jemuž je přisuzována věta: Láska není náchylnost jednoho k druhému, ale neschopnost žít jeden bez druhého.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz